PENTAGON U VELIKOM PROBLEMU Huti oborili 6 američkih MQ-9 dronova za 30 dana: Troškovi akcije rastu, efikasnost slabi (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

24. 04. 2025. u 20:11

SJEDINjENE Američke Države nastavljaju veliku vazdušnu operaciju protiv jemenskih Huta (naoružane političko-vojne grupe iz Jemena zvane Ansar Alah (Partizani Boga), ali pobunjenici pokazuju izuzetnu otpornost, redovno obarajući američke izviđačke i borbene dronove MQ-9 Reaper, koji koštaju do 30 miliona dolara po komadu.

ПЕНТАГОН У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ Хути оборили 6 америчких МQ-9 дронова за 30 дана: Трошкови акције расту, ефикасност слаби (ВИДЕО)

Foto printsskrin IKS/AMK_Mapping_

Kako je izjavio visoki američki zvaničnik za ABC News 24. aprila 2025. godine, samo u poslednjih sedam dana Huti su oborili tri drona MQ-9, čime je broj oborenih letelica od početka vazdušne kampanje 15. marta porastao na šest. Od oktobra 2023. godine, kada su Huti započeli napade na trgovačke brodove u Crvenom moru, uništeno je najmanje 15 dronova ovog tipa.

Ove ozbiljne gubitke SAD doživljavaju kao prepreku u pokušaju da suzbiju aktivnosti Huta koje podržava Iran.

Foto US navy

OPERACIJA „ROUGH RIDER“: INTENZITET BEZ REZULTATA

Vazdušna kampanja, koju je Pentagon nazvao „Rough Rider“, započela je u martu 2025. godine. Prema rečima portparolke Bele kuće Kerolin Livit, za samo dve nedelje izvedeno je preko 200 vazdušnih udara. Do kraja aprila taj broj je, prema podacima ABC News-a, dostigao oko 750 napada.

Napadi se sprovode uz upotrebu F/A-18 lovaca sa nosača aviona stacioniranih u regionu, kao i strateških bombardera B-2 Spirit sa baze Diego Garsija. Cilj operacije je primorati Hute da prekinu napade na brodove u Crvenom moru, koje izvode u znak podrške palestinskom pokretu HAMAS.

Međutim, uprkos intenzivnosti, rezultati kampanje su ograničeni.

Foto: Printskrin/Sputnjik

ZAKLONjENI U BUNKERIMA, HUTI ZADAJU TEŽAK UDARAC SAD

Prema izveštaju The New York Times-a od 4. aprila, američki udari nisu uspeli da značajno oslabe vojni potencijal Huta. Njihove rakete, dronovi i komandne stanice uglavnom su skriveni u ojačanim podzemnim skloništima, što ozbiljno smanjuje efikasnost američkih napada.

Pored toga, borci Ansar Alaha koriste mobilne lansere i lažne mete, otežavajući identifikaciju pravih ciljeva. Ruski Telegram-kanal „Ribar“ 23. aprila izvestio je da je obaranje dronova MQ-9 Reaper, koji pružaju izviđanje u realnom vremenu, značajno oslabilo sposobnost SAD da precizno gađaju mete.

FINANSIJSKI TERET: PREKO 1 MILIJARDE DOLARA

Troškovi američke kampanje vrtoglavo rastu. Prema procenama Pentagona koje je preneo ABC News, do početka aprila potrošeno je preko 200 miliona dolara samo na municiju, a ukupni troškovi se približavaju 1 milijardi dolara.

Ove brojke uključuju i troškove premeštanja dodatnih snaga, poput nosača aviona USS Carl Vinson, o čemu je izvestila Al Džazira (Al Jazeera) 2. aprila.

Pored toga, gubitak 15 dronova MQ-9 Reaper od oktobra 2023. godine predstavlja gubitak od oko 420 miliona dolara– što je ekvivalentno ceni jednog velikog ratnog broda.

Foto: Printskrin

HUTI NE POSUSTAJU UPRKOS PRITISCIMA

I pored snažnog američkog pritiska, borci Ansar Allaha i dalje pokazuju vojnu efikasnost i visok moral. Prema izveštaju Reutersa od 18. aprila, Huti su oborili još jedan MQ-9 Reaper iznad oblasti Sana, koristeći raketu domaće proizvodnje.

Snimci koje je objavio Telegram kanal Al Masirah prikazuju trenutak uništenja drona i služe kao propagandni alat za jačanje borbenog duha među pobunjenicima.

Huti tvrde da su njihovi napadi odgovor na američku agresiju i podršku Izraelu, koji blokira humanitarnu pomoć za Gazu. Al Džazira je 23. aprila izvestila da su američki vazdušni udari od marta usmrtili preko 200 ljudi, uključujući i civilne žrtve, što je izazvalo talas protesta u Jemenu i oštre kritike Ujedinjenih nacija.

MQ-9 REAPER

MQ-9 Reaper je jedan od ključnih alata američke vojske za izviđanje i precizne napade. Ovaj dron se koristi za praćenje kretanja trupa, prikupljanje obaveštajnih podataka i izvođenje preciznih udara.

Borbene bespilotne letelice MQ-9, koje koštaju više od 30 miliona dolara po jedinici, prvenstveno se koriste za prikupljanje obaveštajnih podataka, ali imaju mogućnost izvođenja preciznih udara.

Napredne bespilotne letelice mogu da rade više od 27 sati i da dostignu visinu od preko 25.000 stopa. Sve što niste znali o famoznoj MQ-9 Reaper bespilotnoj letelici detaljno možete pročitati ovde.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA JE ZGROŽENA: Dobila je ovu vest i ne može da veruje da se to dogodilo