OVO JE REAKCIJA MERCA NA ŠOK REZULTATE IZBORA: Doživeo je istorijski poraz (VIDEO)
NEMAČKI konzervativni lider Fridrih Merc nije uspeo da osvoji većinu potrebnu da postane kancelar u prvom krugu glasanja u Bundestagu, što je neočekivani poraz za njegovu novu koaliciju sa Socijaldemokratama levog centra, prenosi Rojters.
Foto: AP
Merc (69), koji je predvodio svoje konzervativce CDU/CSU do pobede na saveznim izborima u februaru i od tada osigurao koalicioni sporazum sa Socijaldemokratskom partijom (SPD) levog centra, osvojio je samo 310 glasova u donjem domu parlamenta, rekla je predsednica Bundestaga Julija Klokner.
Protiv izbora Merca bilo je 307, a uzdržanih tri.
Bilo mu je potrebno 316 da obezbedi većinu.
CDU/CSU (208) i SPD (120) zajedno imaju 328 mandata, što je samo 12 više nego što im je bilo potrebno.
Klokner je rekla da prekida parlamentarnu sednicu kako bi se poslaničke grupe mogle konsultovati o daljim koracima.
Kako navodi Bild, nikada ranije se desilo da imenovani kancelar nakon uspešnih koalicionih pregovora, ne bude izabran u prvom krugu glasanja.
Donji dom parlamenta, ili Bundestag, sada ima 14 dana da izabere Merca ili drugog kandidata za kancelara apsolutnom većinom i mogao bi da pokuša još jedno glasanje već u utorak.
Mercov konzervativni blok CDU-CSU pobedio je na nacionalnim izborima u februaru, ali sa 28,5 odsto glasova, zbog čega mu je potreban bar jedan koalicioni partner.
Merc je pristao da formira koaliciju sa Socijaldemokratama, koje su osvojile samo 16,4 odsto, što je njihov najgori rezultat u nemačkoj posleratnoj istoriji.
PUTIN O ISPORUCI "TOMAHAVKA": Ako Ukrajina napadne oružjem dugog dometa, odgovor će biti zapanjujući
AKO Ukrajina pokrene napade oružjem dugog dometa na Rusiju, odgovor će biti zapanjujući, izjavio je danas ruski predsednik Vladimir Putin.
23. 10. 2025. u 17:59
STIŽE ZIMA KAKVA SE VIĐA JEDNOM U STO GODINA? Meteorolozi odgovorili na spekulacije o "zimi veka"
NEMAČKI portali su preplavljeni informacijama o ekstremnoj zimi, ulicama prekrivenim snegom i ekstremnim vremenskim uslovima koji prete zemlji.
23. 10. 2025. u 17:38
SPAVA PORED VC ŠOLjE BEZ POKLOPCA Haos u zatvoru gde je Sarkozi, viču mu: "Osvetićemo Gadafija!" Poseban tretman za bivšeg predsednika
"SVI zatvorenici prave buku, viču, lupaju po zidovima..."
22. 10. 2025. u 15:32
Komentari (0)