MOSKVA IZNENADILA I TURSKU I IZRAEL: Rusija efikasno osigurava kontrolu nad sirijskom obalom
RUSIJA učvršćuje svoje prisustvo u Siriji uspostavljanjem vojne kontrole nad priobalnim oblastima zemlje, čime efektivno “odvaja” sopstvenu zonu uticaja, prenosi portal Erem Njuz iz UAE.

Foto: Printscreen/TV Zvezda
Prema sirijskim izvorima, Moskva je započela formiranje snaga od 10.000 vojnika koje će obavljati policijske zadatke kako bi očuvale bezbednost i stabilnost u obalskim oblastima, u saradnji s privremenom sirijskom vladom na čijem je čelu Ahmed al-Šara.
Razgovori između Moskve i Damaska su u toku, a očekuje se da uskoro donesu konkretne rezultate. Istovremeno, zabeležen je porast broja ruskih transportnih aviona koji sleću u baze Hmejmim i Kamišli.
Prema novinarskim izveštajima, Rusija se odlučila na vojnu intervenciju u Siriji kako bi zaštitila zajednice Alavita i pravoslavnih hrišćana na obali, koje su poslednjih dana bile mete masakra od strane džihadističkih boraca i snaga nove sirijske vlasti.
Zapadna Sirija, naročito područje uz Sredozemno more, postala je poprište krvavih sukoba, a posebno su pogođene manjinske zajednice – Alaviti, iz koje potiče svrgnuti predsednik Bašar al-Asad (iako većina Alavita nije bila direktno povezana s njegovim režimom), i hrišćani.
Nova vlast u Damasku je pokušala da umiri Alavite tvrdnjom da pod njenom vlašću neće biti ubistava iz osvete, ali poslednji događaji izazvali su strah i masovno povlačenje stanovništva.
Sirijska vlada zatražila je pojačanja, pa su hiljade boraca prebačene u ovu oblast. Iako formalno deluju pod komandom nove vlasti, među njima ima frakcija koje su prethodno bile umešane u ozbiljna kršenja ljudskih prava i teško ih je staviti pod punu kontrolu.
Prisutnost ruske vojske na zapadu Sirije balansira prisustvo turskih snaga na severu, američkih trupa na istoku i izraelskih operacija na jugu zemlje.
PROMENA RUSKE STRATEGIJE
Nakon pada Asadovog režima 8. decembra, Moskva redefiniše svoju strategiju u Siriji. Kremlj je, iz pragmatičnih razloga, prihvatio uspon ekstremističke milicije HTS (Hay’at Tahrir al-Sham), kako bi očuvao ključne vojne tačke: pomorsku bazu u Tartusu i vazdušnu bazu kod Latakije.
Ova odluka svedoči o ruskom cilju da zadrži dugoročnu vojnu prisutnost i uticaj u regionu, uprkos promeni režima u Damasku.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

SNAGE SIRIJSKE ADMINISTRACIJE: Otele visokog palestinskog zvaničnika u Damasku
04. 05. 2025. u 20:36

NETANIJAHU ODLOŽIO POSETU AZERBEJDžANU: Bezbednosni izazovi u Siriji i Gazi
03. 05. 2025. u 21:25

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

PRIVATNO NASELjE: Slavni muzičar masovno gradi na Zlatiboru - kompleks od 17 zgrada, a njemu i partneru dve kuće
"IMAO sam apartman na Zlatiboru koji sam prodao i taj novac sam uložio u ovaj projekat. Imam vikendicu na Kokinom Brodu, a to je bliže Zlataru. To je zapravo porodična kuća, supruga mi je odatle rodom. Imam želju da živim na Zlatiboru. Bogu hvala, auto-put polako stiže tamo. Dođem danas za Beograd, uveče sviram, a pošto mi do Užica treba dva sata, sutradan s porodicom kuliram u šumi."
07. 05. 2025. u 19:11
Komentari (0)