ROJTERS TVRDI: SAD razmatraju poseban status za Grenland

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

09. 05. 2025. u 23:22

AMERIČKI zvaničnici razgovaraju o planu da uvuku Grenland u američku sferu uticaja koristeći vrstu sporazuma koji su SAD koristile za održavanje bliskih veza sa nekoliko pacifičkih ostrvskih zemalja, prenosi Rojters pozivajući se na izjave dva američka zvaničnika i još jedne osobe upoznate sa razgovorima.

РОЈТЕРС ТВРДИ: САД разматрају посебан статус за Гренланд

Foto: Profimedia, Shutterstock

Prema planu koji se razmatra, administracija američkog predsednika Donalda Trampa bi predložila liderima Grenlanda da ostrvo sklopi takozvani Sporazum o slobodnom udruživanju (COFA) sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Iako se precizni detalji sporazuma koji su prošireni samo na male ostrvske države Mikroneziju, Maršalska Ostrva i Palau razlikuju u zavisnosti od potpisnika, vlada SAD obično pruža mnoge osnovne usluge, od dostave pošte do upravljanja vanrednim situacijama i vojne zaštite.

Zauzvrat, američka vojska slobodno deluje u zemljama COFA, a trgovina sa SAD je uglavnom oslobođena carine.

Predsednik Donald Tramp, koji je tokom svoje prve administracije pokrenuo ideju o aneksiji Grenlanda, otkako je stupio na dužnost u januaru nije isključio mogućnost zauzimanja ostrva silom. Danska, koja upravlja ostrvom, oštro je odbacila tu ideju.

Sporazum COFA bi zaustavio Trampovu ambiciju da ostrvo sa 57.000 stanovnika postane deo SAD. To nije jedini plan za Grenland koji je na stolu, rekli su izvori.

Neki zvaničnici Saveta za nacionalnu bezbednost i Nacionalnog saveta za energetsku dominaciju, koji je osnovao Tramp, uključeni su u razgovore, rekla su dva izvora. Nacionalni ekonomski savet je takođe uključen, dodao je jedan od tih izvora.

Sporazumi su ranije potpisani sa nezavisnim zemljama, a Grenland bi verovatno morao da se odvoji od Danske da bi se takav plan sproveo.

Iako ankete pokazuju da su Grenlanđani zainteresovani za nezavisnost, ankete takođe pokazuju da većina ne želi da bude deo SAD.

Postojeći sporazumi COFA koje je Vašington potpisao sa Palauom, Maršalskim Ostrvima i Mikronezijom smatraju se u celom američkom političkom spektru važnim za suprotstavljanje rastućem uticaju Kine u Azijsko-pacifičkom regionu.

Ipak, takvi sporazumi su nailazili na prepreke u prošlosti, navodi Rojters.

Republikanski zakonodavci su se povremeno protivili elementima budžeta namenjenim za finansiranje sporazuma, stvarajući duboke frustracije u zemljama koje se oslanjaju na ta sredstva.

Potpisivanje COFA takođe ne garantuje da će zemlja biti imuna na operacije uticaja američkih rivala.

Rojters je u aprilu objavio da su kineski državljani uspešno razvili bliske veze sa visokim političkim ličnostima na Palauu, što je uznemirilo američke zvaničnike.

Jedan visoki evropski zvaničnik rekao je da danski lideri nisu kontaktirani u vezi sa idejom o COFA i nisu vodili nikakve suštinske razgovore sa Belom kućom o budućem statusu Grenlanda.

Danski zvaničnici su javno odbacili ideju da SAD anektiraju Grenland i insistiraju na tome da Grenlanđani moraju da odluče o svojoj budućnosti.

(Tanjug)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OVAKO NEŠTO JOŠ NIJE VIĐENO U SVETU FUDBALA: Ronaldo se vraća u Evropu, evo koji je razlog