UMALO SUKOB RUSKIH I NATO AVIONA: Da li su Estonski “pirati” pokušali da otmicom ruskog tankera u Baltičkom moru izazovu rat? (VIDEO)
POKUŠAJ estonske mornarice da zauzme tanker "Jaguar" u Baltičkom moru umalo se završio sukobom sa ruskim borbenim avionom koji je reagovao na "piratsko" ponašanje članice NATO.
Foto: Printscreen/Jutjub
Na video-snimku koji se pojavio na društvenim mrežama vide se patrolni čamci, izviđački avion i helikopter estonske mornarice kako prilaze tankeru. Mogu da se čuju i instrukcije posadi da skrene u estonske teritorijalne vode, što je kapetan "Jaguara" odbio.
Tanker se nalazio u međunarodnim vodama Finskog zaliva.
-Estonija se beskorisno trudi da bude prva zemlja koja će biti zbrisana u III svetskom ratu. Poslala je dva broda, trećinu svoje mornarice, u međunarodne vode da otmu tanker koji je pod zastavom Gabona plovio za Rusiju i preusmere ga u svoju luku, gde bi bio konfiskovan. Ali se ovaj put pojavio ruski Su-35 i pirati su se povukli, napisala je na mreži Iks Margarita Simonjan, glavna urednica RT i direktor medijske grupe "Rusija sevodnja".
Britanski mediji navode da su na prisustvo ruskog Su-35 reagovali Poljski MiG-29 i portugalski F-16 koji je stacioniran u Estoniji, tako da je došlo do napete situacije i na nebu.
Zvanična verzija događaja U Talinu je da su brodovi, helikopteri i avioni estonske mornarice "ispratili" tanker jer nisu znali pod čijom zastavom je plovio.
Da bi se izbegla bilo kakva pretnja po podvodnu infrastrukturu Estonije, brod je prebačen iz estonskih voda u ruske vode", izjavio je za ERR ministar odbrane Hano Pevkur. "Imali smo znak pitanja o državi zastave i najvažnije je bilo osigurati bezbednost kritične infrastrukture", dodao je.
Finska je decembru zadržala tanker "Igl S" čija je posada osumnjičena da je namerno sidrom presekla podmorski kabl Estlink, a za brod tvrdi da je deo "flote u senci" kojom, kako navode, Rusija izvozi naftu mimo zapadnih sankcija.
Nemačke vlasti su u martu zaplenile tanker "Eventin" pod zastavom Paname, pod sumnjom da je prenosio rusku naftu. To je prvi takav potez protiv "flote u senci", koja se nalazi pod sankcijama SAD i EU.
"Jaguar" je stigao u rusku luku Primorsk u četvrtak ujutro. Među 21 članom posade su četiri ruska državljanina, ali većina su iz Indije i Mjanmara.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
DVA MESECA IZA UKRAJINSKIH LINIJA: Ruski vojnici o akciji u blizini Pokrovska
15. 05. 2025. u 17:45
RUSKI Su-35 OTERAO NATO “PIRATE”: Sprečen pokušaj zarobljavanja ruskog tankera na Baltiku (VIDEO)
14. 05. 2025. u 23:36 >> 00:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)