NEMAČKO-BRITANSKI ODBRAMBENI SPORAZUM „TRINITY HOUSE“: Rođenje nove generacije raketa dugog dometa

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 05. 2025. u 22:00

NAKON povlačenja američke vojne prisutnosti iz Evrope, evropske sile primorane su da se same pobrinu za sopstvenu bezbednost.

НЕМАЧКО-БРИТАНСКИ ОДБРАМБЕНИ СПОРАЗУМ „TRINITY HOUSE“: Рођење нове генерације ракета дугог домета

Foto printskrin Iks/anduriltech

Kao odgovor na ovu novu geopolitičku realnost, Velika Britanija i Nemačka pokrenule su zajednički projekat razvoja napredne rakete dugog dometa u okviru sporazuma „Trinity house“.

Na sastanku u Berlinu 15. maja 2025, ministri odbrane Velike Britanije i Nemačke, Džon Hili i Boris Pistorijus, najavili su pokretanje zajedničkog projekta razvoja preciznog oružanog sistema dometa preko 2000 km. Ovaj projekat je prvi konkretan rezultat sporazuma „Trinity house“ potpisanog u oktobru 2024. godine.

NOVI EVROPSKI RAKETNI SISTEM KAO ODGOVOR NA RUSKU PRETNjU

Nova raketa, čije ni ime, a ni tačne tehničke specifikacije još nisu objavljene, navodno bi trebalo da premaši performanse trenutnih evropskih krstarećih raketa Storm šedou/SCALP i nemačkog Taurus KEPD-350.

Ovaj projekat je deo šire inicijative nazvane Evropski pristup dubokog udara (ELSA), koju su inicijalno pokrenule Francuska, Nemačka, Italija i Poljska, a kojoj su se kasnije pridružile Velika Britanija i Švedska.

Cilj inicijative je opremanje Evrope suverenim sposobnostima za precizne udare velikog dometa, potencijalno uključujući balističke rakete.

Britansko Ministarstvo odbrane navodi da će novi raketni sistem biti jedan od najnaprednijih koje je Velika Britanija ikada razvila.

CILjEVI SISTEMA ZA DUBOKE PRECIZNE UDARE (DPS)

Osnovni cilj nove rakete jeste jačanje konvencionalne odvraćajuće snage u Evropi, ali i zaštita britanske teritorije.

DPS će omogućiti brzo i precizno gađanje strateških ciljeva na velikim udaljenostima, čime će Evropa dobiti značajno autonomniju i fleksibilniju odbrambenu poziciju.

KRATKOROČNI I SREDNjOROČNI PLANOVI

U kratkom roku, Velika Britanija i Nemačka će izvršiti zajedničku analizu kako bi utvrdile svoje kapacitete, definisale zajedničke vojne specifikacije i identifikovale potencijalne oblasti industrijske saradnje.

Srednjoročno, obe zemlje planiraju zajednički razvoj i nabavku naprednih DPS sposobnosti, sa znatno većim dometom i preciznošću od postojećih sistema, kao i izradu zajedničke doktrine za njihovo korišćenje.

BRITANSKI PROJEKAT BRAKESTOP

Iako je ovo prvi put da su Velika Britanija i Nemačka najavile zajednički projekat naoružanja, britanska vlada je već postigla izvestan napredak u razvoju sopstvenog efektora produženog dometa, u okviru onoga što je nazvala Projekat „Brejkstop“.

Međutim, ovaj kapacitet ima određenu donju granicu od 500 km. Čak i tako, ovo je znatno veće od onog kod anglo-francuske krstareće rakete „Storm šedou“ koja se lansira iz vazduha i pokriva domet do 250 km, ili od onog kod američke protivbrodske krstareće rakete „Harpun“, sa dometom od 240 km, koje se obe trenutno nalaze u britanskom arsenalu.

PROŠIRENjE VOJNE SARADNjE

Pored razvoja rakete dugog dometa, Nemačka je najavila nabavku britanskih lakih torpeda Sting Rej za svoje patrolne avione P-8A Poseidon stacionirane u Škotskoj.

Sa druge strane, britanski avioni će biti raspoređeni u nemačkoj pomorskoj vazduhoplovnoj bazi, što odražava rastuću interoperabilnost i zajedničko korišćenje resursa.

Ove mere jasno ukazuju na zajedničke evropske odgovor pretenzije ka Severnom moru i Atlantskom okeanu.

NEIZVESNOST

Međutim, treba napomenuti zbližavanje između Ujedinjenog Kraljevstva i Nemačke nakon decenija u kojima bilateralni vojni odnosi nisu bili izuzetno prisni. Vrlo je verovatno, kao u slučaju evropskog aviona 6. generacije (u kojem su dve države deo različitih projekata koji su u početku međusobno konkurisali), da je zaključeno da je najrealnije rešenje konvergencija projekata.

Složenost naprednih vojnih sistema, visoki troškovi i svrgavanje sa vlasti ljudi koji su vukli konce tokom Bajdenovog mandata u SAD, pokrenule su vodeće evropske države da deluju bliže i koordinisanije, dok se istovremeno Ujedinjeno Kraljevstvo ponovo zbližava sa EU.

EU je sada prinuđena da se, nakon dojučerašnje američke patronaže, okrene sopstvenim snagama, inovacijama i zajedničkim odbrambenim projektima za koje se nadaju da će ih postepeno učiniti manje zavisnom od naprednih američkih vojnih tehnologija.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Yandex Srbija uvodi praćenje javnog prevoza uživo u Beogradu