I OVO JE MOGUĆE: Evropski grad apeluje na turiste da ne kradu kaldrmu
MNOGI od nas osećaju da mali deo svakog grada koji posetimo ostane sa nama kada se vratimo kući, ali turisti koji su posete Briž, čini se, to doslovno shvataju.

Foto: Printskrin Youtube/Amsterdam, Netherlands
Gradske vlasti ovog grada apeluju na turiste da prestanu da uzimaju kaldrmu sa gradskih ulica kao suvenir, jer to predstavlja veliko nepoštovanje. Stari grad Briža je, ipak, pod zaštitom UNESKO-a kao svetska baština, ali čuvena mesta kao što su Vismarkt, Veliki trg, Gruthus muzej navodno gube između 50 i 70 kaldrma svakog meseca.
Iako taj broj možda ne deluje zastrašujuće, postoje dva velika problema. Prvi je očigledan - oštećuje se kulturna i istorijska baština grada.
"Tražimo samo poštovanje. Hodati po Brižu znači koračati po vekovima istorije. Molimo vas, ostavite to kamenje kamenove tamo gde pripada", kažu.
Drugi problem je cena popravke. Ne samo da praznine koje nastaju uklanjanjem kamena predstavljaju opasnost za pešake, već njihova zamena košta oko 200 evra po kvadratnom metru.
Mnogi gradovi su u sličnom problemu
Ovo nije prvi put da turisti snose posledice zbog uzimanja onoga što im ne pripada - vlasti na Sardiniji su nedavno uvele kaznu od 3.000 evra za posetioce koji uzimaju pesak sa plaža.
U stvari, poznata turistička mesta širom sveta poslednjih godina uvode pravila kako bi suzbila nepoštovanje turista.
Amsterdam se već dugo bori sa nedoličnim ponašanjem, Prag je uveo pravila protiv "glupavih kostima", a turistima je potpuno zabranjen pristup čuvenoj Gejša četvrti u Kjotu. U Španiji i Italiji su uvedene zabrane u vezi sa konzumacijom alkohola i neprimerenim odevanjem, prenosi Tajm Aut.
Masovni turizam uzima danak
Poslednjih godina masovni turizam vrši veliki pritisak na istorijske gradove i prirodne lokalitete - veliki broj turista utiče na ta mesta i stanovništvo, koje često ne može zbog gužvi i problematičnog ponašanja posetioca normalno da živi. Nije iznenađujuće što su preuzete određene mere - Venecija je uvela ulaznice, Grčka pokreće takse za putnike na kruzerima, u Barseloni se uspostavlja sistem kvota za turiste i još niz mera. Zbog ovog problema koji svakodnevno uzima maha, česti su protesti širom sveta.
(rt.rs)
Preporučujemo

ZA SKIDANjE POJASA 60 EVRA: Novo pravilo na svim letovima za Tursku
19. 05. 2025. u 23:15

MOMAK ZARADIO ZA DVA SATA 300 EVRA: Mnogima je ovo hobi, a on uzima ozbiljne pare
18. 05. 2025. u 09:05

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)