KOLIKO JE NATANZ RANJIV NA ZAPADNE NAPADE? Iranski propust otkriva ključne informacije o protivvazdušnoj odbrani ključnog nuklearnog objekta

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

24. 05. 2025. u 18:11

OBJAVLjIVANjE dvosekundnog snimka iranskog komandnog centra od strane državnih medija navodno je rezultiralo operativnim bezbednosnim propustom i pružilo vredne informacije i analitičarima i potencijalnim napadačima u vezi sa protivvazdušnom odbranom koja je postavljena oko jedne od najosetljivijih meta zemlje, nuklearnog postrojenja Natanz.

КОЛИКО ЈЕ НАТАНЗ РАЊИВ НА ЗАПАДНЕ НАПАДЕ? Ирански пропуст открива кључне информације о противваздушној одбрани кључног нуклеарног објекта

Foto vikipedija MojNews/Mohsen Ranginkaman


Komentarišući nove informacije, istraživač Centra za studije neširenja oružja „Džejms Martin“, Sem Ler, izjavio je da snimak pruža „najjasniji uvid koji smo imali u protivvazdušnu odbranu za nuklearne objekte“ i daje „izvanrednu“ količinu podataka o odbrani koja je ranije bila strogo čuvana u tajnosti. Nedostatak modernih borbenih aviona u Iranu, ili bilo koje vrste aviona za rano upozoravanje i kontrolu u vazduhu (AEW&C), ostavio je zemlju veoma zavisnom od mreže zemaljskih radara i raketnih sistema zemlja-vazduh za zaštitu svog vazdušnog prostora, pri čemu je niz sofisticiranih sistema razvijen u zemlji, dok su drugi nabavljeni iz Rusije.

Lair i njegovi saradnici su uspeli da geolociraju radare koji štite Natanz, izgradivši sliku četiri radara, uključujući lokalni radar Najm 804 razvijen za sistem raketa zemlja-vazduh dugog dometa Hordad 15, manji radari povezani sa ruskim protivraketnim sistemom kratkog dometa Tor i dva derivata sovjetskog radara P-12 - sistema koji je bio široko korišćen tokom Vijetnamskog rata.

Foto printskrin youtube


Među značajnim otkrićima u vezi sa odbranom oko objekta u Natanzu jeste da se informacije za četiri radarska sistema prikazuju na četiri odvojena ekrana, umesto da budu umrežene kako bi se pružila kombinovana i umrežena slika bojnog polja.

-Iznenađujuće je da je odbrana za jedno od najsofisticiranijih mesta ovako izolovana i fragmentirana... Očekivao sam malo više sofisticiranosti za tako važno područje, prokomentarisao je Lair. -U mnogim drugim video snimcima, mnogo su pažljiviji da zamagljuju monitore poput ovog, dodao je u vezi sa otkrivanjem ovih informacija.

Ograničenja koja utiču na postojeću protivvazdušnu odbranu čine objekat u Natanzu potencijalno ranjivim, iako je i dalje veoma jako utvrđen, što ostaje vodeći izazov u ​​planiranju potencijalnog napada. Stotine severnokorejskih naučnika i inženjera ranije su radili u Natanzu, a istočnoazijska država je, kako se navodi, pomogla Iranu da snažno učvrsti ključne delove objekta duboko pod zemljom, čineći nemogućim oštećenje osim upotrebom nuklearnog oružja ili višestrukog oružja za razbijanje bunkera, kao što su bombarderi sa projektilima GBU-57.


Sistem protivvazdušne odbrane Hordad 15 u centru odbrane objekta u Natanzu predstavljen je u junu 2019. godine i ima domet dejstva od 120 kilometara koristeći rakete zemlja-vazduh Sajad 3. Navodno može da prati skrivene ciljeve na udaljenosti do 45 kilometara, iako bi se ovaj domet potencijalno mogao proširiti ako bi sistem bio umrežen sa drugim sredstvima. Sistem je upoređen sa ruskim S-350 po svojoj ulozi i mogućnostima, podržavajući iranske sisteme protivvazdušne odbrane većeg dometa Bavar 373, S-300PMU-2 i S-200. Očekuje se da će iranska protivvazdušna odbrana nastaviti da se jača velikom proizvodnjom sistema poput Hordada 15 i Bavara 373, kao i nabavkom ruskih lovaca Su-35 pre kraja godine.

Primarni radar Irbis-E na Su-35 je mnogo veći od radara bilo kog drugog lovca raspoređenog na Bliskom istoku, a avion takođe integriše dva manja komplementarna radara u L-opsegu u korenu krila, optimizovana za otkrivanje stelt aviona i pokretanje elektronskih napada. Ovi senzori i veoma velika izdržljivost Su-35, i rezultujuća sposobnost kruženja iznad objekata kao što je Natanz, čine lovac optimalnom platformom za senzore u vazduhu, ali samo ako se njegovi senzori mogu umrežiti sa radarskim zemaljskim sistema. Nabavka Su-35, čije su isporuke planirane pre kraja 2025. godine, mogla bi da podstakne Iran da ubrza napore da umreži svoje višestruke radarske sisteme, kako bi maksimalno iskoristio svoje nove lovačke resurse. Ostaje neizvesno koliko će Iran nabaviti Su-35, a nepotvrđeni izveštaji ukazuju na planirane porudžbine do 64 aviona koji bi zamenili veliki deo zastarelih F-4D/E aviona iz doba Vijetnamskog rata.

militarywatchmagazine.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MAJKA DVOJE DECE BRUTALNO UBIJENA U SVOM STANU: Satima je mučena, a ubio je čovek kojem je verovala