KINESKI J-35 LETI U KAIRO? Egipatski šef vazduhoplovstva signalizira promenu interesovanja ka stelt lovcima (VIDEO)
TOKOM nedavnih zajedničkih vazdušnih vežbi u Egiptu, visoki zvaničnik egipatskog vazduhoplovstva navodno je izrazio veliko interesovanje za napredni kineski stelt lovac J-35, signalizirajući potencijalnu promenu u strategiji vojnih nabavki Kaira.

Foto printskrin Jutjub/Đilja Pluton
Prema izveštaju marokanskog medija Defense Arabik, general-potpukovnik Mahmud Fuad Abdel Gavad, komandant egipatskog vazduhoplovstva, istakao je J-35 tokom manevara „Orlovi civilizacije 2025“, bilateralne vežbe sa Kinom održane u vazduhoplovnoj bazi Vadi Abu Riš.
Generalove izjave, koje su uključivale i izraženu želju da poseti Kinu kako bi pregledao avion, pokrenule su diskusije o ambicijama Egipta da modernizuje svoje vazduhoplovstvo i diverzifikuje svoja odbrambena partnerstva.
Iako izveštaj ostaje nepotvrđen od strane zvaničnih egipatskih ili kineskih izvora, on naglašava rastuće vojne veze između Kaira i Pekinga u vreme promenljivih geopolitičkih snaga na Bliskom istoku.
Vežba „Orlovi civilizacije 2025“, koja je trajala od sredine aprila do početka maja, označila je prve zajedničke vazdušne vežbe između egipatskog vazduhoplovstva i kineskog vazduhoplovstva Narodnooslobodilačke armije.
Manevri, održani u vazduhoplovnoj bazi jugoistočno od Kaira, uključivali su niz naprednih aviona, uključujući kineske višenamenske lovce J-10C, avione za rano upozoravanje i kontrolu KJ-500, transportne avione Y-20 i avione-tankere YU-20.
Egipat je doprineo svojim ruskim avionima MiG-29M/M2, demonstrirajući mešavinu sposobnosti vazdušne borbe. Vežba se fokusirala na zajedničke izlete, simuliranu vazdušnu borbu, misije uspostavljanja vazdušne nadmoći i operacije potrage i spasavanja na bojnom polju, sa ciljem poboljšanja interoperabilnosti i taktičke koordinacije između dve zemlje.
Kineski državni mediji, uključujući CCTV, istakli su vežbe kao prekretnicu u negovanju „pragmatične saradnje i međusobnog poverenja“ između dve vazduhoplovne snage, osećaj koji su ponovile i egipatske oružane snage u saopštenju u kojem se događaj opisuje kao korak ka produbljivanju odbrambenih veza.
Prijavljeno interesovanje za J-35, lovac pete generacije sa stelt sistemom koji je razvila kineska kompanija Shenyang Aircraft Corporation, privuklo je pažnju zbog svog potencijala da preoblikuje sposobnosti egipatskog vazduhoplovstva. Često nazivan FC-31 Gyrfalcon u svojoj izvoznoj konfiguraciji, J-35 je dizajniran da se takmiči sa naprednim platformama poput američkog F-35 Lightning II i ruskog Su-57.
Avion ima dvomotorni dizajn, karakteristike stelt sistema sa niskom vidljivošću i aktivni elektronski skeniran radarski niz, što mu omogućava da prati više ciljeva sa visokom preciznošću. Njegov senzorski paket uključuje naprednu avioniku za mrežno-centrično ratovanje, omogućavajući integraciju sa drugim sredstvima poput dronova i sistema za rano upozoravanje.
J-35 je opremljen za nošenje niza projektila vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, uključujući kinesku raketu dugog dometa PL-15, koja se može pohvaliti dometom do 300 kilometara. Iako tačne specifikacije ostaju delimično poverljive, analitičari procenjuju da je borbeni radijus mlaznjaka približno 1.200 kilometara, sa maksimalnom brzinom od 1,8 maha i plafonom doleta od oko 15.000 metara.

Foto Vikipedija CC BY-SA 4.0 WC
Za razliku od kineskog J-20, koji je prvenstveno rezervisan za domaću upotrebu, J-35 je pozicioniran kao platforma pogodna za izvoz, što ga čini kandidatom za nacije koje traže isplativu stelt tehnologiju.
Egipatsko ratno vazduhoplovstvo, jedno od najvećih na Bliskom istoku, trenutno upravlja raznovrsnom flotom koja odražava njegovu istoriju balansiranja višestrukih dobavljača odbrambene opreme. Okosnicu njegovog lovačkog inventara čini oko 220 američkih F-16, stečenih kroz decenije vojne pomoći nakon mirovnog sporazuma sa Izraelom iz 1979. godine.
Ovi mlaznjaci, prvenstveno varijante Blok 40 i 52, opremljeni su za višenamenske misije, ali im nedostaje napredni radar i rakete dugog dometa koje se nalaze na novijim platformama. Kairo je 2015. godine proširio svoj arsenal sa 24 francuska lovca Daso Rafal, cenjenih zbog svoje svestranosti i napredne elektronike, i 46 ruskih aviona MiG-29M/M2, koji nude robusne mogućnosti borbe vazduh-vazduh.
Egipat takođe koristi kineske školske avione K-8 Karakorum i nedavno je nabavio kineski raketni sistem zemlja-vazduh HQ-9B, što ukazuje na sve veće zadovoljstvo u vezi sa odbrambenim proizvodima Pekinga.
Međutim, egipatsko ratno vazduhoplovstvo se suočava sa izazovima u održavanju svoje zastarele flote F-16, sa ograničenjima za nadogradnju i napredno naoružanje koje su nametnule SAD kako bi se sačuvala kvalitativna vojna prednost Izraela u regionu.
Strateški planeri u Kairu dugo su nastojali da smanje zavisnost od zapadnih dobavljača, posebno nakon što je američka vojna pomoć privremeno zamrznuta 2013. godine nakon svrgavanja predsednika Mohameda Morsija.
Predloženi ugovor od 2 milijarde dolara za ruske lovce Su-35 iz 2018. godine propao je pod pretnjama američkih sankcija, što je primoralo Egipat da istraži alternative.
Kina, sa svojom politikom nemešanja i konkurentnih cena, pojavila se kao atraktivan partner. J-35, sa procenjenom cenom od oko 70-80 miliona dolara po jedinici, nudi stelt platformu po ceni koja je znatno niža od cene F-35 od 109 miliona dolara, što ga čini održivom opcijom za egipatsku odbrambenu strategiju koja vodi računa o budžetu.
Vežba „Orlovi civilizacije 2025“ pružila je Egiptu mogućnost da iz prve ruke proceni kinesku tehnologiju. Kineski državni mediji su izvestili da je egipatski pilot leteo u J-10C tokom vežbi, potez koji su analitičari protumačili kao demonstraciju poverenja Kine u svoje avione i marketinšku priliku za buduću prodaju.
J-10C, lovac generacije 4,5, ima dizajn delta krila sa kanardima, AESA radar i kompatibilnost sa naprednom municijom poput rakete PL-15. Njegove performanse u vežbi, zajedno sa egipatskim MiG-29, ponudile su uvid u to kako bi se kineski sistemi mogli integrisati sa postojećom flotom Kaira.
Međutim, J-35 predstavlja korak napred, sa svojim stelt sposobnostima koje potencijalno omogućavaju Egiptu da se suprotstavi naprednim pretnjama, uključujući izraelske mlaznjake F-35I Adir, koji dominiraju regionalnim vazdušnim prostorom. Generalova želja da pregleda J-35 u Kini, kako tvrdi Defense Arabik, sugeriše dublje interesovanje za istraživanje ove platforme sledeće generacije, iako nije stigla zvanična potvrda iz Kaira ili Pekinga.
Egipatsko flertovanje sa kineskom tehnologijom nije novo. Tokom protekle decenije, Kairo je nabavio kineske dronove Wing Loong i rakete Blue Arrow-7, a 2017. godine je navodno kupio sistem protivvazdušne odbrane HQ-9B, uporediv sa ruskim S-300.
Pomorske vežbe između dve zemlje i programi obuke za egipatske oficire na kineskim vojnim akademijama dodatno ilustruju produbljivanje odnosa. Vazduhoplovne vežbe, koje je kinesko Ministarstvo nacionalne odbrane opisalo kao prekretnicu, ističu rastuću sposobnost Pekinga da projektuje moć 6.000 kilometara od svojih granica, pri čemu transportni avioni Y-20 pokazuju logističku sposobnost uporedivu sa američkim C-17 Globemaster III.
Izveštaji o interesovanju za J-35 izazvali su začuđenje među regionalnim posmatračima, posebno u Izraelu i SAD. Izrael, koji poseduje 50 aviona F-35I sa planovima za još 25, održava vazdušnu nadmoć na Bliskom istoku, delimično zbog američkih ograničenja u pristupu Egipta naprednom naoružanju.
Potencijalna nabavka J-35 mogla bi da smanji ovu razliku, iako izazovi integracije ostaju značajni. Egipatskim ratno vazduhoplovnim snagama, obučenim na zapadnim i ruskim sistemima, bila bi potrebna opsežna preobuka i logistička podrška za upravljanje kineskom stelt platformom.
Neispitani status J-35 u borbenim uslovima, kako je primetio pomorski analitičar Erik Verthajm (Eric Wertheim) u izveštaju Newsweek-a, dodaje neizvesnost njegovoj pouzdanosti u poređenju sa dokazanim platformama poput F-35 ili Rafala. Štaviše, oslanjanje Kaira na američku vojnu pomoć komplikuje svaki potez ka kineskim sistemima, jer bi Vašington mogao da odgovori smanjenjem podrške ili uvođenjem sankcija, kao što se videlo sa prekinutim sporazumom o Su-35.
Poređenja sa drugim lovcima pete generacije ističu potencijal i ograničenja J-35. Američki F-35, sa preko 1.000 jedinica isporučenih širom sveta, integriše mogućnosti stelt tehnologije, fuzije senzora i mrežno-centričnog ratovanja, što ga čini referentnim za modernu vazdušnu borbu.
Ruski Su-57, iako sposoban za stelt tehnologiju, imao je ograničenu proizvodnju i raspoređivanje, sa manje od 20 jedinica u operativnom stanju. Kineski J-20, veći stelt lovac, nije dostupan za izvoz, ostavljajući J-35 kao primarnu ponudu Pekinga za međunarodna tržišta. Za razliku od F-35, koji ima koristi od bogatog borbenog iskustva i NATO interoperabilnosti, J-35 ostaje nedokazan van kineske službe.
Međutim, njegova niža cena i nedostatak političkih obaveza čine ga privlačnim za zemlje poput Egipta, koje se suočavaju sa ograničenjima zapadnih dobavljača. Pakistan, bliski kineski saveznik, navodno će dobiti J-35 do 2026. godine, nudeći potencijalni model za proces nabavke Egipta.
Geopolitičke implikacije prijavljenog interesovanja Egipta protežu se dalje od samog aviona. Rastuće prisustvo Kine na Bliskom istoku, kroz prodaju oružja i inicijative poput „Pojasa i puta“, dovodi u pitanje tradicionalnu dominaciju SAD i Rusije.
Peking je isporučio dronove Saudijskoj Arabiji i UAE, a njegovo posredovanje u sporazumu između Saudijske Arabije i Irana iz 2023. godine naglašava njegove diplomatske ambicije. Za Egipat, savezništvo sa Kinom nudi stratešku fleksibilnost, posebno jer tenzije sa SAD i dalje postoje oko pitanja poput Gaze i ljudskih prava.
U jednoj kolumni u časopisu „Dejli njuz Egipat“, koji odražava osećanja verovatno usklađena sa vladom Kaira, vazdušne vežbe su predstavljene kao deklaracija o suverenitetu, tvrdeći da Egipat više neće prihvatiti da bude „saveznik drugog reda“ koga diktiraju prioriteti Vašingtona. Ovo osećanje sugeriše da Kairo koristi svoj angažman sa Kinom kako bi izvršio pritisak na SAD za bolje uslove, kao što je pristup avionima F-35 ili napredna nadogradnja aviona F-16.
Skepticizam okružuje izveštaj organizacije „Difens Arabik“, jer nijedna zvanična izjava iz Egipta ili Kine nije potvrdila generalove izjave. Nedostatak potvrde postavlja pitanja o tome da li interesovanje odražava lični stav ili zvaničnu promenu politike.
Analitičari sugerišu da Kairo možda koristi J-35 kao pregovarački adut kako bi obezbedio ustupke od SAD, taktika koja je korišćena u prošlim pregovorima. Na primer, 2022. godine, SAD su ponudile Egiptu F-15 nakon što je sporazum o Su-35 propao, delimično zbog izraelske podrške poboljšanju odnosa između Kaira i Vašingtona.
Privlačnost J-35, iako značajna, mora se proceniti u odnosu na ekonomska ograničenja Egipta, sa budžetom za odbranu opterećenim domaćim prioritetima i prijavljenim BDP-om od 395 milijardi dolara u 2024. godini. Integracija nove platforme poput J-35 zahtevala bi značajna ulaganja u infrastrukturu, obuku i održavanje, što bi potencijalno opteretilo resurse Egipta.
Sama vežba „Orlovi civilizacije 2025“ bila je spektakl vojne saradnje, sa kineskim avionima koji su leteli iznad piramida u Gizi u simboličnom prikazu. Satelitski snimci od 17. aprila, koje je objavio The Asia Live, potvrdili su prisustvo više Y-20 i jednog KJ-500 u Vadi Abu Rišu, ističući logističke mogućnosti Kine.
Vežbe, koje su uključivale dopunjavanje gorivom u vazduhu i suzbijanje protivvazdušne odbrane, omogućile su Egiptu da proceni kineske sisteme u realnim scenarijima. Učešće KJ-500, koji je debitovao na međunarodnoj sceni, naglasilo je nameru Kine da pokaže svoj tehnološki napredak.
Za Egipat, vežba je ponudila uvid u kinesku taktiku i opremu, što bi potencijalno moglo da informiše buduće odluke o nabavci. Međutim, izveštaji o tome da Egipat pregovara o južnokorejskim avionima FA-50, kako je napomenuo EurAsian Times, sugerišu da Kairo istražuje više opcija za modernizaciju svoje flote, što komplikuje narativ oko J-35.
Istorijski gledano, egipatsko ratno vazduhoplovstvo je prošlo složen put modernizacije. U eri Hladnog rata, u velikoj meri se oslanjalo na sovjetske MiG-15 i MiG-21, što odražava savez Kaira sa Moskvom. Prelazak na američke dobavljače nakon mirovnog sporazuma iz 1979. godine transformisao je Egipat u glavnog primaoca američke pomoći, a F-16 su postali kamen temeljac njegove vazdušne moći.
Nabavka francuskih Rafala i ruskih MiG-29 2015. godine označila je povratak diverzifikaciji, vođen frustracijama zbog američkih ograničenja. Prijavljeno interesovanje za J-35 uklapa se u ovaj obrazac, jer Egipat nastoji da uravnoteži svoje oslanjanje na više partnera dok se bavi regionalnim pretnjama. Pobuna na Sinaju, libijska nestabilnost i pomorska bezbednost u Crvenom moru zahtevaju svestrano ratno vazduhoplovstvo sposobno za brz odgovor i održive operacije.
Potencijalna nabavka J-35 nosila bi značajne rizike i nagrade. S jedne strane, mogla bi poboljšati sposobnost Egipta da sprovodi angažmane van vizuelnog dometa i da se suprotstavi pretnjama stelt tehnologije, izjednačavajući uslove sa regionalnim silama poput Izraela.
S druge strane, integracija kineske platforme mogla bi da zategne odnose sa SAD, koje su upozorile na upotrebu američkih sistema od strane Egipta u zajedničkim vežbama sa Kinom, kako je istakla Fondacija za odbranu demokratija. Logistički izazovi održavanja mešovite flote – koja već uključuje američke, francuske, ruske i kineske sisteme – mogli bi dodatno da zakomplikuju operacije.
Iskustvo Egipta sa kineskim trenažerima i dronovima K-8 pruža izvesnu osnovu, ali stelt lovac poput J-35 zahtevao bi novi nivo tehničke stručnosti i infrastrukture za podršku.
Regionalne reakcije na prijavljeno interesovanje variraju. Izrael, iako održava mirovni sporazum sa Egiptom, izrazio je zabrinutost zbog vojnog gomilanja Kaira, posebno na Sinajskom poluostrvu, kako je izvestio Kanal 12 vesti.
Stelt mogućnosti i rakete dugog dometa J-35 bi teoretski mogle da izazovu izraelsku vazdušnu dominaciju, iako analitičari poput brigadnog generala Jakoba Nagela, govoreći za JNS, upozoravaju na preterivanje, ističući trajni značaj mirovnog sporazuma.
SAD, fokusirane na suprotstavljanje globalnom uticaju Kine, mogu posmatrati angažman Egipta sa Pekingom kao signal za ponovnu procenu paketa pomoći od 1,3 milijarde dolara. Rusija, koja je izgubila ugovor o Su-35 zbog pritiska SAD, može posmatrati kineski upad kao dalje smanjenje svog regionalnog uticaja.
U međuvremenu, kineski državni mediji, uključujući Global Tajms, predstavili su vežbu kao demonstraciju svog vojnog dometa, a komentator Vang Junfej je primetio da bi izloženost Egipta kineskim avionima mogla da otvori put budućoj saradnji.
Širi kontekst kineske strategije za Bliski istok dodaje težinu izveštaju Defense Arabik. Izvoz oružja Pekinga, uključujući lovce J-10CE u Pakistan i dronove u Sudan, pokazuje njegovu ambiciju da osvoji tržišta kojima tradicionalno dominiraju SAD i Rusija.
J-35, ako bude izvezen u Egipat, označio bi značajnu prekretnicu, pozicionirajući Kinu kao dobavljača najsavremenije tehnologije ključnom američkom savezniku. Međutim, navodno interesovanje Kaira za južnokorejske avione FA-50, sa pregovorima o 100 jedinica i lokalnom proizvodnjom, sugeriše da Egipat osigurava svoje opklade.
FA-50, čija je cena oko 30 miliona dolara po jedinici, nudi lakšu, jeftiniju alternativu J-35, sa dokazanom pouzdanošću i kompatibilnošću sa zapadnim sistemima, što dokazuje brza akvizicija Poljske 2022. godine.
Odsustvo zvanične potvrde iz Egipta ili Kine ostavlja interesovanje za J-35 spekulativnim, kao i oslanjanje na jedan izvor poput Defens Arabika. Navodna želja generala za privatnom posetom Kini mogla bi ukazivati na ličnu radoznalost, a ne na čvrstu posvećenost, posebno imajući u vidu istoriju Egipta da koristi takve signale za pregovaranje o boljim uslovima sa zapadnim dobavljačima.
Ekonomska isplativost nabavke stelt lovca, u kombinaciji sa političkim rizicima otuđivanja SAD, pokreće sumnje u namere Kaira. Ipak, vežba „Orlovi civilizacije 2025“, sa svojim značajnim prikazom kineske tehnologije, naglašava promenljivu dinamiku na Bliskom istoku, gde su nacije poput Egipta sve spremnije da istraže ne-zapadne opcije.
U narednim mesecima, odbrambeni izbori Egipta će verovatno zavisiti od delikatne ravnoteže troškova, kapaciteta i geopolitike. J-35, sa svojim obećanjem prikrivenosti i naprednog naoružanja, predstavlja ambiciozan skok, ali njegova neproverena priroda i složenost integracije predstavljaju značajne prepreke.
Angažovanje Kaira sa Kinom, iako smelo, možda je proračunati potez za potvrđivanje strateške autonomije, a ne definitivno udaljavanje od SAD. Kako regionalne tenzije i dalje postoje i globalne sile se bore za uticaj, sledeći koraci Egipta biće pažljivo praćeni.
Hoće li Kairo težiti J-35 da ospori status kvo, ili će iskoristiti ovaj interes da obezbedi bolje uslove od svojih tradicionalnih saveznika? Odgovor ostaje neizvestan, ali nebo iznad Vadi Abu Riša već je signaliziralo novo poglavlje u bliskoistočnoj vazdušnoj moći.
(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

UZNEMIRUJUĆE Kamera zabeležila horor u Budvi: Devojka (19) odvezala pojas i pala sa više od 50 metara visine
DRŽAVLjANKA Srbije (19) poginula je danas tokom parasejlinga, aktivnosti koja omogućava učesnicima da lete iznad vode dok ih vuče gliser, kada je odvezala sigurnosni pojas koji je pričvršćen za padobran.
28. 05. 2025. u 14:59

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

"URAĐENA JE DNK ANALIZA" Devin nema pravo na jednu Miroslavovu kuću - ostalo sve kao i Ilićeva deca rođena u braku
"AKO JE pravosnažno utvrđeno da je Devin dete Miroslava Ilića, on ima ista prava kao i sva druga deca u vezi sa nasledstvom."
28. 05. 2025. u 14:15
Komentari (0)