(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.

Foto: Profimedia/ilustracija
Nakon uobičajeno viših temperatura vazduha u prvoj polovini 2025. godine, morska površina u Evropi beleži značajne anomalije, naročito u Mediteranu, gde je ustanovljen istorijski toplotni talas u moru, što je dovelo do rekordno visokih temperatura vode.
Najintenzivnije zagrevanje zabeleženo je u zapadnom Mediteranu, uključujući Balearsko i Tirensko more.

Foto: SWE
Ovakav porast temperature izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica – od snažnijih oluja do obilnih padavina u kasnom letnjem i jesenjem periodu. Visok nivo vlage znači više energije za formiranje grmljavinskih nevremena i obilne kiše, piše Severe Weather Europe.
Morski toplotni talasi, poput ovog, najčešće nastaju usled stabilnih vremenskih obrazaca, kada su atmosfera bez vetra, pod uticajem visokog pritiska i bez oblačnosti. Takve situacije dovode do stvaranja "toplotne kupole" — dominantnog meteorološkog fenomena koji uzrokuje ekstremne temperature na kopnu i u moru.
Kako funkcioniše toplotna kupola
Toplotna kupola je široka zona visokog pritiska koja „zarobljava“ topao vazduh i gura ga nadole, čime se on dodatno zagreva. Kao poklopac na loncu, kupola sprečava oslobađanje toplote, dovodeći do anomalnih temperatura u nižim slojevima atmosfere.

Foto: SWE
Taj efekat se ne oseća samo na kopnu, već značajno utiče i na mora. Kako nema dovoljno mešanja hladnijih i toplijih slojeva vode, morska površina se kontinuirano zagreva, što dovodi do pojave morskih toplotnih talasa.
Mediteranski toplotni talas na vrhuncu
Zapadni i centralni Mediteran trenutno beleže najviše temperature ikada zabeležene za ovo doba godine. Temperature morske površine u Tirenskom moru dostižu između 27 i skoro 29 stepeni Celzijusa. Veći deo Mediterana ima temperature iznad 25 stepeni, dok Crno more takođe beleži vrednosti od 21 do 24 stepena, što je za 1 do 2 stepena iznad proseka.

Foto: SWE
Srednja dnevna temperatura površine Mediterana krajem juna 2025. iznosi skoro 26 stepeni, što je za tri stepena više od istorijskog proseka (oko 23 stepena). U Tirenskom i Ligurskom moru temperature su iznad proseka za 5 do 6 stepeni, dok su Jadran i Jonsko more takođe iznad proseka, ali u manjoj meri.
Posledice: Rizik od poplava tokom kasnog leta i jeseni
Visoke temperature mora povećavaju rizik od ekstremnih padavina, jer topla voda isparava i dodaje vlagu u atmosferu, što uzrokuje snažne oluje. Tokom prethodnih godina zabeležene su katastrofalne posledice:
- U Sloveniji 4. avgusta 2023. godine dogodile su se istorijske poplave koje su prouzrokovale štetu od više milijardi evra.
- U septembru 2024. ciklon Boris doneo je razorne padavine u centralnoj Evropi.
- U Valensiji, krajem oktobra i početkom novembra 2024. godine, bujične poplave odnele su 232 života i prouzrokovale skoro 4 milijarde evra štete.
Upozorenje: Potrebno pažljivo praćenje situacije
Analize morske temperature ukazuju na to da je Mediteran trenutno jedna od najanomalnijih regija na svetu. Ovo povećava verovatnoću da ćemo u narednim mesecima biti svedoci ozbiljnih vremenskih nepogoda u zemljama kao što su Italija, Hrvatska, Francuska, Španija i Slovenija.
Evropski centar za srednjeročne vremenske prognoze (ECMWF) i Svetska meteorološka organizacija upozoravaju da će, ako ne dođe do ozbiljnije adaptacije na klimatske promene, posledice ovakvih toplotnih talasa biti sve češće i sve razornije.

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)