UKOLIKO PADNE TAJVAN, GORI I EVROPA: NATO strahuje od dvostrukog udara

GENERALNI sekretar NATO Mark Rute izjavio je da, u slučaju eventualnog "napada Kine na Tajvan", Peking može zatražiti od Moskve da izvede ofanzivu na teritoriju NATO-a kako bi odvratila pažnju Sjedinjenih Država, preneo je list Njujork tajms.

УКОЛИКО ПАДНЕ ТАЈВАН, ГОРИ И ЕВРОПА: НАТО страхује од двоструког удара

Foto: Profimedia

 

- Raste svest i nemojmo biti naivni. Ako Si Đinping odluči da napadne Tajvan, on će najpre pozvati Vladimira Putina i reći mu: 'Hej, ja ću to da uradim i treba mi da ti odvučeš pažnju SAD u Evropi napadom na NATO teritoriju'. Verovatno će upravo tako i biti - rekao je Rute u intervjuu američkom listu.

Prema njegovim rečima, da bi se takav scenario izbegao, potrebno je dodatno jačati NATO alijansu, ali i istovremeno ulagati napore u regionu Pacifika.

Rute je naveo i da Alijansa ima planove za slučaj navodnog napada Rusije na Estoniju i da je, kako je istakao, ruskoj strani to poznato. On je dodao da bi reakcija NATO-a u tom slučaju bila „razorna“, ali nije otkrio detalje. Po njegovim rečima, za sprovođenje tih planova neophodno je povećanje izdvajanja za odbranu.

Iako nije izneo bilo kakve dokaze i uprkos tvrdnjama Moskve da ne namerava nikoga da napada, generalni sekretar je ocenio da bi u Rusija „mogla da napadne Estoniju u narednih pet do sedam godina“.

Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio da odnosi Moskve i Pekinga nisu usmereni protiv bilo koje države. Putin je u intervjuu američkom novinaru Takeru Karlsonu naglasio da Rusija nema nameru da napada članice NATO-a, ističući da u tome ne postoji nikakav smisao.On je poručio da zapadni političari redovno plaše javnost izmišljenom ruskom pretnjom kako bi skrenuli pažnju sa unutrašnjih problema.

Moskva u poslednjim godinama konstantno upozorava na, kako tvrdi, bez presedana vojnu aktivnost NATO-a u blizini ruskih granica, dok alijansa svoje postupke opisuje kao „obuzdavanje ruske agresije“.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO - S-400 NA CRVENOM TRGU: Novosti snimile ponos ruske armije

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

OBJAVLJENE TAČNE ADRESE U EU: Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu Čeka se reakcija Moskve

OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.

13. 07. 2026. u 12:47

Komentari (0)

Društvena odgovornost kao temelj poslovanja kompanije Meridianbet