AMERIČKE “BUNKER BASTER” BOMBE NISU NEPOBEDIVE: Jedna strana sila otkrila kako da ih uništi

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

23. 07. 2025. u 21:00

KINESKI vojni naučnici tvrde da su pronašli način da zaustave američke GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP) bombe, poznate i kao „bunker baster“.

АМЕРИЧКЕ “БУНКЕР БАСТЕР” БОМБЕ НИСУ НЕПОБЕДИВЕ: Једна страна сила открила како да их уништи

Foto: Profimedia/Ilustracija/Jutjub/Ultimate Military Channel

Ovaj zaključak objavljen je u kineskom časopisu Journal of Gun Launch and Control, gde istraživački tim predvođen Cui Xingy-ijem sa Severozapadnog instituta za mašinsko-elektronski inženjering iznosi svoje nalaze o potencijalnoj ranjivosti ovog oružja.

GBU-57 MOP je dizajnirana da uništava duboko ukopane bunkere, a nedavno je korišćena prilikom američkog udara na iranske nuklearne objekte 22. juna, gde je pogodila ciljeve bez značajnijeg otpora.

Međutim, kineski istraživači otkrivaju da su bočne strane bombe njena slaba tačka. Dok je nos bombe snažno ojačan da odbija frontalne udare, bočni oklop je debeo svega nekoliko centimetara, što ga čini ranjivim na precizne protivavionske granate.

KAKO ZAUSTAVITI BUNKER BASTER U LETU?

Tim kineskih istraživača je uz pomoć računarskih simulacija testirao švajcarske protivavionske topove Oerlikon GDF, poznate u Iranu i na Bliskom istoku. Ovi topovi mogu ispaliti 36 granata za svega dve sekunde sa verovatnoćom od 42% da unište metu na udaljenosti od 1.200 metara.

Da bi granata probila bok bombe, mora je pogoditi pod uglom manjim od 68 stepeni, jer u suprotnom sklizne sa zaobljene površine. Efikasan domet napada ograničen je na oko 1.200 metara, jer iznad 1.500 metara granata gubi probojnu snagu. Unutar 1.200 metara toplota i šrapneli mogu čak izazvati detonaciju eksploziva unutar bombe.

Ovaj pristup oslanja se na osnovne principe probijanja oklopa iz Drugog svetskog rata, ali dolazi sa taktičkim izazovima: oruđa moraju biti unapred precizno uperena u određenu tačku predviđene putanje bombe. Što je cilj bliži, to je cev stabilnija i preciznost veća — strategija koju su istraživači nazvali „snajperska kontrola vatre“.

 

PREDNOSTI I OGRANIČENjA SNAJPERSKE TAKTIKE

Ova metoda preusmeravanja vatre ima nekoliko prednosti. Time što su topovi unapred upereni, eliminiše se potreba za komplikovanim proračunima u realnom vremenu, što smanjuje vreme reakcije na samo jedan milisekund. Kineski naučnici tvrde da su sve potrebne tehnologije već dostupne i da metoda može brzo biti implementirana.

Ipak, praksa na bojištu može biti daleko surovija. Pre početka bombardovanja, vazduhoplovstva često sprovode masovne udare kako bi uništila protivavionske sisteme. Pametne bombe poput MOP-a često menjaju putanju u poslednjim trenucima pred udar, čineći njihovo kretanje teško predvidivim i znatno smanjujući efikasnost protivmera u vrlo uskom „prozorčiću“ od nekoliko sekundi.

Konačno, istraživači su upozorili da ovakva strategija možda neće biti podjednako efikasna u svim geografskim i taktičkim uslovima zbog različitih konfiguracija terena, nivoa pretnje i dostupnih tehnologija.

DA LI JE GBU-57 ZAISTA NEZAUSTAVLjIV?

Iako američki B-2 bombarderi i dalje uspešno isporučuju MOP bombe na svoje ciljeve, kineski naučnici otvaraju pitanje: da li je era „nezaustavljivih“ bunker bastera gotova?

Njihova studija sugeriše da, uz pravu pripremu i oružje, i najmoćnije američke bombe imaju svoje slabosti koje protivnik može iskoristiti.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OTPEVALA LAMBADU PA NESTALA: Pronašli su je mrtvu u zapaljenom automobilu - pokušaj pljačke završen tragično