UOČI SAMITA TRAMPA I PUTINA: Američki bombarderi stigli u Norvešku
TRI strateška bombardera B-1B Lancer Ratnog vazduhoplovstva SAD stigla su na avio-bazu Erland u Norveškoj, saopštilo je Združeno vazduhoplovno komandovanje (AIRCOM) NATO-a na svom sajtu.
Foto: USAF tviter
Avione su uputili sa baze Dajes (država Teksas), a u Norvešku su stigli 9. avgusta radi učešća u „najnovijem razmeštanju bombarderske operativne grupe u Evropi, koja zajedno sa saveznicima iz NATO-a sprovodi intenzivnu borbenu obuku i proveru spremnosti“.
Dok je formacija bombardera preletala Severni Atlantik, pratili su ih lovci Ratnog vazduhoplovstva i kosmičkih snaga Španije, stacionirani na avio-bazi Keflavik u Islandu. NATO je saopštio da je ovo prvi put da španski avioni učestvuju u misiji Alijanse za zaštitu vazdušnog prostora nad Islandom.
Na vežbama će B-1B izvesti niz zadataka sa norveškim lovcima F-35 i drugim avionima NATO-a.
„[Odradiće] vazdušne operacije u uslovima povećane opasnosti i uvežbavati veštine pronalaženja, identifikacije, praćenja i navođenja ciljeva. Posade će se takođe obučavati za suprotstavljanje vazdušnim i kopnenim pretnjama koje ograničavaju slobodu manevra“, navedeno je u saopštenju.
Ovo je peto razmeštanje američkih bombardera u Evropi u 2025. godini, preciziralo je komandovanje. U martu 2025. dva američka strateška bombardera B-52 takođe su izvela vežbe na poligonu Rovajarvi u Finskoj.
Vest o prebacivanju aviona stigla je uoči susreta predsednika SAD i Rusije, Donalda Trampa i Vladimira Putina. Pregovori su zakazani za 15. avgust na Aljasci, ali tačna lokacija još nije objavljena.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
"STAZE KOSMETA": Đakovica - Epizoda 1
Preporučujemo
SUDBINA DOLARA, TRAMPOVE CARINE I JAKA KONKURENCIJA: Viševalutni poredak u nastajanju
12. 08. 2025. u 00:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NAJBOGATIJA PEVAČICA BALKANA: Maja za godinu zaradila 92 miliona i PRESTALA DA PEVA na svadbama
PRE tačno tri godine, pevačica je donela iznenađujuću odluku da trajno prestane da peva na svadbama.
26. 05. 2026. u 20:30
Komentari (0)