TRAMP "UKRAO BOŽIĆ" EVROPLJANIMA List Politiko ocenjuje - "Odnosi između SAD i Evrope više nikada neće biti isti"
U EVROPI vlada mračno raspoloženje zbog nove strategije nacionalne bezbednosti SAD i odnosa predsednika Donalda Trampa prema kontinentu.
Foto: Profimedia, Vikipedija/Javno vlasništvo
- Nakon posete nekoliko božićnih zabava u evropskim ambasadama postalo je jasno da je raspoloženje tamo prilično sumorno - navodi se u tekstu "Politika".
Magazin upoređuje Evropljane sa stanovnicima Ktograda, a Trampa sa Grinčem koji je ukrao Božić.
Predstavnik jedne evropske zemlje, koji je želeo da ostane anoniman, izjavio je za Politiko da je zapadnom savezu došao kraj i da odnosi između SAD i Evrope više nikada neće biti isti.
Jedan diplomata izrazio je nadu da će Tramp za tri godine napustiti funkciju i da će se „sve vratiti na staro“. Drugi je izjavio da je „Tramp u pravu kada opisuje Evropu kao dekadentnu“.
Prema mišljenju autora teksta, evropske diplomate doživljavaju „psihosocijalnu dezorijentaciju“ i stanje zbunjenosti izazvano odlučnim raskidom sadašnje američke administracije sa poretkom uspostavljenim posle 1945. godine - poretkom koji je prvi oblikovao Hari Truman i koji su održavali svi američki predsednici do Donalda Trampa.
Kako navodi Politiko, predstavnici evropskog diplomatskog korpusa i dalje, čini se, nadaju se da Tramp i njegovi saradnici zapravo ne misle ozbiljno ono o čemu neprestano govore otkako su došli na vlast.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
VRATOLOMIJA NA 3200 NETARA: Kazahstanski akrobat Galimzhan Auesbai prkosi gravitaciji
Preporučujemo
IRAN LANSIRAO RAKETE SA BOJEVOM GLAVOM OD JEDNE TONE: Tvrde da su pogodili aerodrom u srcu Tel Aviva (VIDEO)
IRANSKI Korpus islamske revolucionarne garde tvrdi da je jutros lansirao balističke rakete sa eksplozivnim bojevim glavama od jedne tone na aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu.
05. 03. 2026. u 13:12
RUTEU STIGLA OŠTRA PORUKA ČLANICE NATO: Ko kaže da većina podržava udare na Iran?
ŠPANSKA ministarka odbrane Margarita Robles oštro je danas odbacila tvrdnju generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea da postoji "široka podrška" članica saveza ratu koji američki predsednik Donald Tramp vodi protiv Irana.
05. 03. 2026. u 12:54
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)