RUTE TEŠKA SRCA PRIZNAO: Oko Grenlanda nema ruskih ni kineskih brodova
GENERALNI sekretar NATO Mark Rute priznao je da se oko Grenlanda trenutno ne nalaze brodovi ni Rusije ni Kine, ali je izneo mišljenje da se oni tamo mogu pojaviti u bilo kom trenutku.
Ilustracija V. N.
On je to izjavio na konferenciji „Globalna Evropa“, koju je organizovala nadnacionalna liberalna frakcija u Evropskom parlamentu Renew Europe.
-Da, trenutno ih tamo nema, ali se mogu pojaviti u svakom trenutku, rekao je Rute odgovarajući na komentar danskog poslanika u Evropskom parlamentu da su „stanovnici Grenlanda smrtno uplašeni, iako oko ostrva nema nijednog ruskog ili kineskog broda“.
Ranije je predsednik SAD Donald Tramp izjavio novinarima da se oko Grenlanda navodno „svuda nalaze ruski i kineski brodovi“, kao i da Danska „nije u stanju da osigura bezbednost“ te teritorije.
Tokom svog izlaganja, generalni sekretar NATO-a je takođe obećao da će se u okviru Alijanse nastaviti razgovori o jačanju odbrane Grenlanda, kako Sjedinjenim Američkim Državama ne bi bila potrebna aneksija ostrva.
Tramp je u više navrata govorio o neophodnosti priključenja Grenlanda SAD. Još tokom svog prvog mandata predlagao je otkup ostrva, a u martu 2025. godine izrazio je uverenje da bi ono moglo biti anektirano. Zamenik šefa kabineta Bele kuće Stiven Miler ranije je doveo u pitanje pravo Danske na kontrolu nad Grenlandom i izjavio da bi ostrvo trebalo da postane deo Sjedinjenih Država.
Grenland je autonomna teritorija u sastavu Danske. Vašington i Kopenhagen su 1951. godine, u okviru savezničkih obaveza u NATO-u, potpisali Sporazum o zaštiti Grenlanda, kojim su se SAD obavezale da brane ostrvo od eventualne agresije.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - PATROLA SA PUTNICIMA, NA BRZOJ PRUZI, OD BEOGRADA DO SUBOTICE: "Vožnja deluje gotovo neprimetno"
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)