IZGNANSTVO KAO SUDBINA: Bivši španski kralj Huan Karlos, napustio zemlju posle brojnih optužbi
ODAVNO uzdrmana španska monarhija doživela je novi udarac.
Doživotni kralj Huan Karlos (82), otac aktuelnog kralja Felipea VI, napustio je zemlju pred lavinom optužbi za korupciju, za tajne račune u Švajcarskoj i za ljubavnu aferu sa Korinom Larson, koja je švajcarskim istražiteljima priznala da je od Huana Karlosa primila "donaciju" od 65 miliona evra.
Španski mediji nagađaju gde je Huan Karlos. Po jednoj, zastupljenijoj ali nepotvrđenoj verziji, otišao je u Dominikansku Republiku. Po drugoj je u obližnjem Estorilu u Portugaliji, tamo gde je boravio kao dete jer su mu roditelji bili u egzilu posle uspostavljanja Druge republike.
Da li će biti zapamćen po ljubavnim aferama, korupciji i tajnim računima u švajcarskim bankama ili po doprinosu uspostavljanju i očuvanju demokratije u Španiji? Da li će zasluge "pokriti" gafovi?
Ono što je nesporno jeste uloga Huana Karlosa u španskoj tranziciji posle Franka. Ironijom sudbine, upravo je Franko osmislio da ga na čelu države nasledi Huan Karlos. Franko je 1969. ponudom krune sinu a ne ocu na koga je bio red, bacio "kosku" između oca i sina, ali je mladi Huan Karlos, posle početne ljutnje oca, uspeo da ga privoli tezi "bolje ja, nego ni ti ni ja". Mladi kralj je preuzeo rukovođenje državom 22. novembra 1975, dva dana posle Frankove smrti. Ubrzo je iznenadio odlukom da legalizuje političke partije, potom su 1977. usledili prvi demokratski izbori. Kralj se, suprotno očekivanju, pokazao kao prilični demokrata, a javnost je definitivo kupio u noći pokušaja vojnog puča 23. februara 1981. kada se, u uniformi, pojavio na TV-u i branio tekovine mlade demokratije.
Na njegovu popularnost uticao je i neformalni stil života. Bio je neposredan, znao je da ribarima na Palmi, gde je letovao, posle jedrenja plati turu pića, da ćaska sa običnim ljudima van protokola. Dobro je sarađivao sa premijerima. To je sve bilo vidljivo. Ono što nije bilo dostupno javnosti jeste njegov privatni život koji, evidentno, nije bio primeran. Pripisivane su mu razne afere. Sumnja se da je od saudijskog kralja dobio čak 100 miliona dolara.
Javnost nije previše iznenađena, odavno je upoznata sa raznim "gafovima" bivšeg kralja, od ljubavnih afera do loma kuka prilikom lova na slonove u Bocvani. U komentarima se ističe da je odlazak iz zemlje "loš primer" iako advokat bivšeg kralja kaže da će on biti "dostupan vlastima". Procenjuje se da će mu biti oduzeta titula "doživotnog" kralja, ali ostaje da se vidi da li će to biti jedina posledica odluke o odlasku iz zemlje. Smatra se sigurnim da je odlazak dogovoren sa aktuelnom vladom socijaliste Pedra Sančesa, kojoj ne bi odgovaralo hapšenje Huana Karlosa.
Bivša kraljica Sofija nastaviće da živi u kraljevskoj palati Sarsuela, kao i poslednjih 59 godina.
PREMIJER UZDRŽANI
ŠPANSKI premijer Pedro Sančes obratio se medijima juče po podne, posle sastanka vlade, ali se na aktuelnu temu o odlasku bivšeg kralja osvrnuo tek na kraju, posle pitanja novinara. Rekao je da vlada poštuje stav kraljevske kuće koja se distancirala od mogućih "neregularnih akata" jednog svog člana. Takođe je rekao da se sudi pojedincima, a ne institucijama.
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)