GUTEREŠ: Vreme da države finansiraju globalni plan za vakcinu
GENERALNI sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je danas da je vreme da države novac iz svojih nacionalnih planova za borbu protiv kovida19 počnu da koriste za finansiranje globalnog plana za vakcinu Svetske zdravstvene organizacije.
Foto:; EPA
Program ACT-Akcelerator i njegovo postrojenje COVAKS do sada su dobili tri milijarde dolara, a potrebno je još 35 milijardi, prenosi Rojters.
Cilj programa je da isporuči dve milijarde doza vakcina protiv korona virusa do kraja sledeće godine, 245 miliona tretmana i 500 miliona testova.
"ACT-Akcelerator pruža jedini siguran i bezbedan način da se globalna ekonomija otvori što je brže moguće. Nacionalni napori u vezi sa vakcinom samo u nekoliko zemalja neće otključati vrata globalnoj ekonomiji i povratiti sredstva za život", rekao je Guterres.
Preporučujemo
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (1)