SA REČI PREŠLI NA DELA: Iran počeo obogaćivanje uranijuma do 20 odsto

IRAN je pokrenuo proces obogaćivanja uranijuma na nuklearnom objektu Fordo nivo od 20 odsto, saopštio je zvanični predstavnik Vlade Ali Rabija.

СА РЕЧИ ПРЕШЛИ НА ДЕЛА: Иран почео обогаћивање уранијума до 20 одсто

Foto AP

- Predsednik Irana je pre nekoliko dana izdao ukaz o primeni zakona o strateškim akcijama za ukidanje sankcija. Pre nekoliko sati počeo je proces isporuke gasa UF6 (heksafluorida uranijuma). Prvi proizvod će biti dobijen kroz nekoliko sati - rekao je Rabija, prenosi agencija Fars.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) potvrdila je u izveštaju dostavljenom zemljama članicama da je u Iranu pokrenut viši nivo procesa obogaćivanja uranijuma od dosadašnjeg koji se odvijao u okvirima sporazuma sa svetskim silama iz 2015. godine, izjavio je iranski ambasador pri ovoj agenciji UN Kazim Garibabadi.

On je potvrdio da se sa dosadašnjeg procesa obogaćivanja uranijuma do 4,1 odsto, prešlo na obogaćivanje prvih 137,2 kilograma uranijuma do nivoa od 20 odsto, koliko je Iran već uspešno uspevao da obogaćuje uranijum pre postizanja sporazuma 2015. godine.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

Komentari (2)

NA BINI SAZNALA ZA SMRT MUŽA: Snežana Đurišić o bolnoj temi - Dovezao me je na nastup i više ga nisam videla, surovo je kako je sve ispalo