PENTAGON IGNORISAO ZABRANU KONGRESA: Ostvaren Trampov plan, smanjuje se broj vojnika u Avganistanu
AMERIČKA vojska ispunila je svoj cilj i sa današnjim danom smanjila broj vojnika u Avganistanu na oko 2.500, čime je prekršila zabranu Kongresa koja je nedavno doneta, javlja AP.

Foto: Depositphotos
- Biću biti posvećen zaustavljanju beskrajnih ratova - naveo je Tramp.
Prošlog februara njegova administracija postigla je dogovor s talibanima da se postepeno smanjuje broj američkih vojnika i da se svede na nulu do maja 2021. godine, a neizvesno je kako će se ovaj sporazum poštovati po dolasku administracije novog predsednika Džoa Bajdena, navodi agencija.
Prema Zakonu o odbrani koji je Kongres doneo pre dve nedelje, Pentagonu je bilo zabranjeno da koristi novac iz ovogodišnjeg ili prošlogodišnjeg budžeta za smanjenje broja vojnika na manje od 4.000.
Tramp je uložio veto na tu odluku, ali su i Predstavnički dom i Senat glasali da se poništi njegov veto.
Pentagon još nije u potpunosti objasnio kako se poslednje povlačenje vojske sprovodi suprotno zakonskoj zabrani.
Zakon o odbrani predviđa dva uslova pod kojima bi Pentagon mogao da zaobiđe zabranu, predsedničko povlačenje ili izveštaj Kongresu koji procenjuje efekat daljeg povlačenja američke misije u Avganistanu u odnosu na rizik za američke vojnike.
Do četvrtka Pentagon nije ispunio nijedan od tih uslova, navodi AP.

RASPOREĐENO 110.000 VOJNIKA, RUSI KREĆU U ZAVRŠNI UDAR NA POKROVSK: "Sa time bi mogli zauzeti srednje veliku evropsku državu"
RUSIJA ne pokazuje znakove povlačenja u ratu protiv Ukrajine. Naprotiv, Moskva je pojačala dalekometne udare na ukrajinske gradove i napade duž cele linije fronta. Vojni stručnjaci ističu da je ruska strana usvojila nove taktike, oslanjajući se na masovnu upotrebu dronova i malih diverzantskih jedinica, piše The New York Times.
10. 08. 2025. u 20:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

Ovako izgleda kuća Milana Borjana koja je demolirana: Lopov odneo i snimač video nadzora (FOTO)
"HVALA policiji grada Beograda na brzoj reakciji i sjajnom odnosu prema poslu."
11. 08. 2025. u 09:52
Komentari (0)