SVE SE VIŠE RAZMIŠLJA O BUDUĆNOSTI EU: Građani zemalja članica postavljaju prioritete za razvoj Unije
KRIZA izazvana korona virusom uticala je na to da šest od deset Evropljana kaže da više razmišljaju o budućnosti EU, pri čemu se bolji životni standard i veća solidarnost među državama članicma vide kao prioriteti budućeg razvoja Unije, pokazuje poslednji Evrobarometar.

Foto: AP
Prvo zajednično istraživanje Evropskog parlamenta i Evropske komisije, sprovedenom u svih 27 država članica EU, pokazalo je da velika većina Evropljanja (92 %) zahteva da se glas građana „više uzima u obzir u odlukama koje se odnose na budućnost Evrope ''.
Tri četvrtine Evropljana smatra da će predstojeća Konferencija o budućnosti Evrope imati pozitivan uticaj na demokratiju u EU.
Ispitanici kažu da bi ljudi iz svih sfera života trebalo biti aktivno uključeni (51%), sa 47% koji kažu da bi mladi trebalo da imaju posebno važnu ulogu, kao i nacionalne vlade (42%) i akademici, stručnjaci, intelektualci i naučnici (40%).
Nešto više od polovine Evropljana (51%) želelo bi da se i sami uključe, a najviše oduševljeni su irski ispitanici (81%), a slede Belgijanci (64%), Luksemburžani (63%) i Slovenci (63%).
Upitani za najpoželjiniji razvoj događaja koje očekuju da vide u budućnosti Evrope, ispitanici su na prvo mesto stavili boji životni standard (35%) i jaču solidarnost među državama članicama (30%).
Evropljani takođe daju prioritet razvoju zajedničke zdravstvene politike (25%) i uporedivih obrazovnih standarda (22%).
Evropljani smatraju da su poštovanje demokratije, ljudskih prava i vladavine prava (32%) i njena ekonomska, industrijska i trgovinska moći (30%) glavne vrednosti EU.
Većina građani EU ( 45%) vidi klimatske promene kao glavni globalni izazov koji utiče na budućnost EU, a zatim slede terorizam, zdravstveni rizici i migracije.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)