ČUDNOVATA CRKVA PODIGNUTA DAVNE 1933. GODINE: Posvećena je Svetom Nikoli (FOTO)
DAVNE 1933. godine podignuta je mala drvena Crkva Svetog Nikole u selu Pasjak kod Kruševca, na mestu gde su vernici duboko u zemlji pronašli krst.
Krst je nestao bez traga, ali je bogomolja nastavila da živi. Danas je čuva tek nešto više od 200 meštana, koliko ih je ostalo da živi u Pasjaku, gde je posle čak 90 godina postojanja, prvi put i osveštana.
Vernici su u zadnje dve godine brižno prikupljali novac da obnove mali hram.
- Crkva je adaptirana, ukrašena je kamenom, unutra su urađeni ikonostas i freske - predočava za „Novosti“ Miroslav Simić, predsednik Crkvenog odbora. - Izgrađen je ceo potporni zid, koji štiti objekat. Podigli smo zvonik i popločali celu portu, uredili staze i ukrasili je cvećem. Bio je to veliki poduhvat za naše malo selo.
Pasjak ima svega 60 kuća. U gotovo svakoj slave Svetog Nikolu. Mladih je sve manje. Starine ostaju i nadaju se da će Bog vratiti život u selo.
- Entuzijazam za obnovu ove crkve došao je od žena poreklom iz Pasjaka, koje su krenule u u obnovu i kupovinu crkvenog inventara, probudile su ostale i svi su se ujedinili – predočava za „Novosti“ paroh Miroslav Pešić. - Ova crkva je pečat identiteta celog sela. I na pravom je mestu, u samom centru. Ona predstavlja nadu Pasjaka.
S tom nadom, krenuli su meštani davne 1929. godine da kopaju tražeći neke ostatke bogomolje u zemlji. Selo nije imalo crkvu, ali je izvesna žena sanjala da postoji hram posvećen Svetom Nikoli pored štale na imanju porodice Gvozdenović. Otišla je kod gazdarice Jevrosime i ispričala joj za san.
- Zamolila je da se odobri istraživanje zemlje, Jevrosima je dozvolila i krenulo je kopanje – priča za „Novosti“ Miloš D. Stojadinović, autor knjige o Pasjaku, gde ima porodične korene. - Meštani Stanisav Gvozdenović, Radoš Milojević i Aleksandar Ćirković Sanda dugo su kopali i već su izgubili nadu da tu postoji crkva. Na predlog jednog meštanina, počeli su da kopaju još dublje. Trećeg dana su pronašli krst i kamen i krenulo se sa izgradnjom crkve.
Nije se bilo para za velelepni hram, pa je izgrađen od kovanica, slame i blata. Sadašnji izgled crkva je dobila kasnih 80-ih godina, ali je pun sjaj počeo da se nazire tek pre dve, kada se krenulo u obnovu. Kruna napora vernika bila je u ponedeljak: episkop kruševački David osveštao je bogomolju.
O crkvi nema pisanih podataka, ali legende narod čuva kroz priče. Jedna od njih vezuje se za Jevrosimu Gvozdenović, koja je dozvolila istraživanje i gradnju bogomolje. Imala je sina po imenu Radomir, koji nije prohodao ni sa pet godina.
- Kretao se klečeći na kolenima - kaže Stojadinović, pozivajući se na predanje. - Porodica je odvela dete u manastir Svetog Romana u Đunisu. Verujući u čudo, prenoćili su u ovom manastiru. Peti dan nakon povratka u Pasjak, dečak je prohodao.
Ovo nije jedina legenda koja se danas može čuti u Pasjaku. Samo o nastanku imena sela postoji čak 11 predanja, po čemu je Pasjak jedinstven u svetu.
SELO STARO BAR PET VEKOVA
PASJAK se prvi put spominje u turskom popisu iz 1530. godine kao selo u nahiji Zagrlata, kao bivše naselje nahije Aladža Hisar (Kruševac). Selo je netipično malo za kruševački kraj. Ima četvororazrednu školu, Dom kulture, spomen-česmu izginulim meštaima u oslobodilačkim ratovima. Istorija se delimično može sagledati i na groblju, gde počiva kmet Radenko od 1837. godine.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)