LETAČI I PENJAČI U SPASILAČKOJ MISIJI: Prva vežba Helikopterske jedinice MUP-a Srbije i Gorske službe spasavanja Srbije
Spremni za evakuaciju sa vrlo uskog prostora, bila to stena, klisura ili kanjon, vrh visokog dimnjaka, kran, ili pilon mosta, ili bilo koje slično nepristupačno mesto
HELIKOPTERSKA jedinica MUP-a Srbije i spasioci Gorske službe spasavanja Srbije izveli su zajedničku vežbu jednog od tehnički najkompleksnijih vidova spasavanja sa izuzetno strmih Orlovih stena na Kopaoniku. Helikoptersko spasavanje zahteva stalni trening i uigravanje posade letelice sa Gorskim spasiocima, a ova vežba je bila najsloženiji heli-spasilački zadatak izveden u Srbiji sa našim posadama.
- Radili smo evakuaciju povređenog sa strme stene, u planinskim uslovima, sa svim elementima koje takvo okruženje donosi. Vežba je uspešno izvedena i sada znamo da sa pripadnicima helikopterske jedinice MUP- a možemo bezbedno da izvršimo evakuaciju sa vrlo uskog prostora, bila to stena, klisura ili kanjon, vrh visokog dimnjaka, kran, ili pilon mosta, ili bilo koje slično nepristupačno mesto, koje bi konvencionalnim metodama spasavanja trajalo mnogo vremena - rekao je Branislav Ćurčin, spasilac Gorske službe spasavanja Srbije.
Spasavanja koja izvodi GSS su zbog nepristupačnosti terena uvek fizički naporna i dugotrajna, što predstavlja veliki faktor rizika za povrđenog.
- Saradnjom naše službe i helikopterske jedinice MUP-a drastično se skraćuje vreme za koje spasioci mogu biti na mestu nesreće, zbrinuti povređenog i evakuisati ga do najbliže zdravstvene ustanove - rekao je Marko Avdić, spasilac GSS.
Heli-spasilačka vežba je deo napora za podizanje sposobnosti celog sistema za traganje i spasavanje na nepristupačnim terenima. GSS ima potpisan sporazum sa Direktoratom civilnog vazduhoplovstva za potrebe traganja i spasavanja u civilnoj avijaciji, sporazum sa JP „Skijališta Srbije” i MUP-om Republike Srbije koji definiše procedure spasavanja i upotrebe helikoptera za hitan medicinski transport povređenih skijaša i gostiju ski centra Kopaonik.
U GSS-u naglašavaju da su zahvaljujući velikom iskustvu, i zalaganju pilota i mehaničara helikopterske jedinice MUP-a Srbije spasioci iz prvog pokušaja spušteni na željenu lokaciju, koja je bila na litici Orlovih stena. Tu je urađena dodatna imobilizacija povređene osobe, koja je zatim smeštena u nosila specijalizovana za helikopterski transport i pripremljena za evakuaciju. Povređeni je potom prebačen na helidrom, na Kopaoniku, i da je zaista bilo potrebe, da je ovo bila realna situacija a ne vežba, povređeni je mogao da odleti direktno u neki od Kliničkih centara širom Srbije.
PRVE FOTOGRAFIJE "OREŠNIKA": Ukrajinski istražitelji ispituju ostatke ruske rakete (FOTO)
UKRAJINSKI istražitelji počeli su da ispituju ostatke Orešnika, nove ruske balističke rakete srednjeg dometa, koja je nedavno upotrebljena u napadu na Dnjepar, i predstavlja najmoćnije oružje upotrebljeno u ratu do sada.
24. 11. 2024. u 15:26
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
"I ZEMUNCI SU GA SE PLAŠILI": Kako je Beli postao Zver - priča o Sretku Kaliniću
"KALINIĆ je bio zver od čoveka. Zapravo, zver je blaga reč" - rekao je tada Bagzi, nakon čega je Kalinić kojeg su članovi klana do tada oslovljavali sa "Beli" dobio nadimak "Zver".
24. 11. 2024. u 11:09
Komentari (0)