OŽIVELI HLEB SRPSKIH JUNAKA: U Loznici pripremaju tain, koji je u ratovima našim vojnicima bio i hrana i amajlija
U BEZNAĐU, očaju, kada sve umire, a život postaje ništavan, kada se čuje samo govor pušaka i topova, oko struka u torbicama, nosili su hrabri srpski vojnici tain, verujući da će preživeti i da će ih on spasti od kuršuma.
Reči majki, koje su ih ispratile u rat, da čuvaju tain, urezivale su se u njihove misli. Posle svake bitke, preživeli su se rukama hvatali za svoju torbicu sa tainom, ljubeći parče već ubuđalog hleba, zahvaljujući Bogu što još dišu i tako do nove bitke. Tako je tain postao simbol snage, vere i hrabrosti celog srpskog naroda.
Ovako su o tainu, srpskom vojničkom hlebu, pisali dr Sreten Milenković i dr Milorad Dimić, u delu "125 godina Vojne bolnice u Nišu". To je samo jedna od priča da je tain srpskim vojnicima bio i amajlija. A jedan od najuglednijih srpskih hirurga, profesor dr Mirko Kerkez, rešio je da ga oživi. Ustanovio je u Loznici, na Lagatoru, nekadašnjem imanju Vuka Karadžića, pravu "Srpsku vojnu kujnu", koja je i statična i mobilna, gde se uz vojnički pasulj i druga jela naših junaka iz Velikog rata, priprema i tain. Po recepturi staramajki iz Jadra, Podrinja, Rađevine, Podgorine i Pocerine, priprema ga Snežana Karaković.
- Receptura je trajna, ista gotovo vek i po. Naše mudre majke tražile su način da naprave zdrav, dugotrajan i ukusan hleb za muževe, sinove i braću kada krenu na front. Tain se priprema od dve trećine ražanog i trećine pšeničkog brašna, uz dodatak soli i kvasca, a pečen teži 800 grama. Nekada je umesto kvasca korišćen komin: staro, očvrslo, suvo, kvasno testo. Tajna pripremanja ne postoji i mi recept rado dajemo svima onima koji ga žele. Važno je da dobro zamešeno testo odstoji više sati, ako treba i pola dana - ističe profesor Kerkez, koji je i sam dobar deo karijere proveo u vojnoj i policijskoj uniformi kao ratni hirurg.
Brašno stiže iz vodenice, klasične potočare, urađeno po drevnim vodeničarskim aršinima. Prve količine "junačkog hleba", koji ide uz sva jela i predjela, podeljene su besplatno Lozničanima i njihovim gostima. U njemu će da uživaju i mališani učesnici Dečjeg ribolova, koji se u Janji, na Drini, održava u subotu.
- Hleb tain smo vaskrsli, ljudi su oduševljeni, a posebno mališani, jer je lep i vruć, ali i kad se ohladi - kaže profesor. - Proizvodnja taina u srpskoj vojsci počela je odmah posle tursko-srpskih ratova. Činjenica da je obavezni deo uniforme bila upravo torbica za hleb, svedoči da je tain bio svetinja našim vojnicima.
Aleksin iz 1912. - u Pirotu
MADA se retko izlaže, jedan tain ispečen 1912. i danas se čuva u Muzeju Ponišavlja u Pirotu. Bio je prvo sledovanje Piroćanca Alekse Zdravkovića. Majka ga je zavetovala kada je krenuo u balkanske ratove da prvo sledovanje taina sačuva i da će ga ono čuvati od kuršuma. Aleksa je vojevao u oba balkanska i Velikom ratu, vratio se odlikovan, ali i sa sačuvanim tainom. Priča o Aleksinom hlebu širila se među vojnicima, naročito posle bitke kod Bitolja, kada je metak namenjen Aleksi pogodio njegovu čuturicu, a Aleksa nije dobio ni ogrebotinu.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)