PREMINUO NA RUKAMA KRALJA ALEKSANDRA: Rasvetljena sudbina Petra Badera, jednog od čuvenih 1.300 kaplara

Jelena Ćosin

19. 02. 2025. u 07:00

NAKON što je u našem listu, u prazničnom broju za Sretenje 2021. godine, objavljen intervju sa arhitektom Ivom Otaševićem, potomkom porodice Bader, poreklom iz Nemačke, koja je tokom Velikog rata dala dvojicu svojih sinova, Karla i Petra, koji su svoje živote ugradili u temelje pobede srpske vojske, Nišlija Miroslav Veličković, član Udruženja za negovanje i čuvanje srpske baštine "Kajmakčalan", pronašao je Petrov grob, za kojim su potomci tragali više od 100 godina.

ПРЕМИНУО НА РУКАМА КРАЉА АЛЕКСАНДРА: Расветљена судбина Петра Бадера, једног од чувених 1.300 каплара

JUNAK Petar Bader

Ovaj intervju otkriva i oživljava priču o dvojici braće - Karlu i Petru, koji su položili svoje živote za pobedu srpske vojske. Karl je bio heroj Bregalničke bitke u Drugom balkanskom ratu, ranjen je tokom Velikog, a umro je u Solunu, gde je i sahranjen. Mlađi brat Petar, poginuo je pred sam kraj rata, nakon probijanja Solunskog fronta, kao jedan od legendarnih 1.300 kaplara. Međutim, o sudbini njegovog groba, ali i načinu na koji je poginuo, nije se znalo mnogo, sve dok intervju sa potomkom Otaševićem nije oživeo priču i podstakao istraživača iz Niša Miroslava Veličkovića da posveti godine pronalaženju i uređivanju srpskih memorijala na nekadašnjem Solunskom frontu i da krene u istraživanje kako bi pronašao tačno mesto njegove počivališta.

Na osnovu iskustva i dostupnih podataka, Veličković je utvrdio da je potporučnik Petar Bader teško ranjen granatom, ali je ostao svestan do poslednjeg trenutka. Umro je na rukama regenta Aleksandra Karađorđevića, tadašnjeg komandanta srpske vojske. Ovo potresno svedočenje dodatno je osvetlilo veličinu njegove žrtve i odanosti srpskom narodu.

- "Večernje novosti" često dotiču temu Prvog svetskog rata, i ja to vrlo redovno pratim. I čim sam tamo video da se pominje Solunski front, Zejtinlik, gde je sahranjen Karl Bader, odmah je u meni nešto proradilo. To su dva brata, njihov otac je došao tada da napravi prvu železničku prugu od Beograda do Niša, zavoleo je našu zemlju, došao sa porodicom i primio pravoslavlje. Sinove je u rat ispratio rečima: "Ako vredi poginuti za neku zemlju, onda je to Srbija!" Nažalost, nisu se vratili. Mlađi brat Petar je bio jedan od 1.300 kaplara, školovan, mlad čovek. Svaka zemlja bi ga u to vreme poželela kao takvog, uspešnog. On je poginuo od granate, bio je teško ranjen. Donet je u selo Bač, gde je bila neka vrsta bolnice. Međutim, preminuo je od zadobijenih rana i to na rukama regenta Aleksandra - priča za naš list Miroslav.

Foto Udruženje "Kajmakčalan"

U trenutku kada je krenuo da istražuje sudbinu ovog hrabrog vojnika koji je život dao za odbranu zemlje koja je velikodušno raširila ruke njegovoj porodici koja se tu doselila, porodica nije znala ni kada je tačno umro, niti gde je sahranjen. To je saznao kada je preko društvenih mreža i sam stupio u kontakt sa Ivom Otaševićem koji mu je odmah poslao sve podatke koje je imao o svom pradedi Petru.

Čim je video fotografiju groba koju je porodica posedovala, ali nije znala na kom je groblju uslikana te davne 1919. godine, Miroslav je prepoznao dva spomenika pored Petrovog zbog specifičnosti samog oblika i zaključio da je u pitanju groblje u selu Bač, koje se danas nalazi u Severnoj Makedoniji. Ovaj nalaz predstavlja značajan istorijski trag, a o rezultatima svojih istraživanja Veličković je izvestio potomke porodice Bader.

- Oni su imali pogrešnu informaciju da je on poginuo dve godine kasnije, prilikom probijanja Solunskog fronta. Umro je teško ranjen. Gospodin Ivo se začudio kada sam mu rekao da imam informacije o njegovim precima. Onda mi je poslao fotografije i Karla i Petra Badera, kao i sliku spomenika iz 1919. godine Petra Badera na grobu, ali nisu znali gde je sahranjen. Nije prvi slučaj da mlađi potomci imaju slike grobova svojih predaka, a da ne znaju gde se on nalazi. U pozadini slike vide se dva spomenika i čim sam to primetio, tačno sam znao koje je groblje u pitanju. Spomenik je specifičan po lovorovom listu i krstu, poklapa se veličina, oblik, deo teksta, i tako smo mogli da uporedimo da je to groblje - priča Veličković.

Foto Udruženje "Kajmakčalan"

Posle dugog istraživanja, Veličković je zaključio da je Petar Bader sahranjen na srpskom vojničkom groblju u selu Bač.
Nije poznato gde je završio sam spomenik Petra Badera. Prema saznanjima do kojih je Veličković došao, moguće je da je njegovo telo ekshumirano, ili da je i dalje na istom mestu, a da je spomenik odnet zajedno sa još dvadesetak drugih kojima se gubi trag.
- Groblje je nekada imalo 77 sahranjenih srpskih vojnika, sada je ostalo 20 spomenika, pa postoje dve mogućnosti - da je deo vojnika sa seoskih grobalja ekshumiran, prenesen u Prilep, gde postoji velika kosturnica u crkvi, a drugi deo vojnika je prenet na Bitoljsko groblje - ističe on.

Ova priča je još jedan dokaz snažnih istorijskih veza i herojstva koje ne poznaje granice. Zahvaljujući istraživanju entuzijasta poput Miroslava Veličkovića, heroji Velikog rata dobijaju dostojno mesto u istoriji, a njihova žrtva ostaje urezana u sećanje budućih generacija. Nakon ovog saznanja, njemu su se javili i drugi članovi porodice Bader želeći da pomognu da se istina otkrije do kraja.

Da se ne zaborave

UDRUŽENjE za negovanje i čuvanje srpske baštine "Kajmakčalan" je u prethodnih petnaestak godina, o svom trošku, između ostalih aktivnosti, dosta radilo na pronalaženju, identifikaciji i uređivanju srpskih vojničkih grobalja i pojedinačnih grobova, nastalih u toku trajanja Solunskog fronta, na prostoru Republike Severne Makedonije i Grčke, kao i potrazi za potomcima pronađenih poginulih srpskih junaka.

Udruženje "Kajmakčalan" je nastalo pre petnaestak godina sa idejom da potomci mogu, na osnovu rada članova udruženja, da pronađu grobove svojih predaka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OVO NIKO ŽIV NIJE OČEKIVAO: Evo šta je Nikola Jokić poželeo za 30. rođendan (VIDEO)