BRUTALNI ZLOČIN JOŠ BEZ KAZNE: Tokom agresije 1999. na današnji dan izvršen je sramni, vandalski napad na zgradu RTS

Dragana Matović

23. 04. 2025. u 07:00

NAPAD NATO na zgradu Radio-televizije Srbije u Beogradu, izveden 23. aprila 1999. tokom emitovanja vesti u 2.06, jedan je od najstrašnijih događaja tokom agresije na našu zemlju. Prvi put u istoriji ratovanja bombardovana je jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena za legitimnu vojnu metu. Poginulo je 16 zaposlenih, a njihova rodbina, prijatelji i kolege još čekaju pravdu.

БРУТАЛНИ ЗЛОЧИН ЈОШ БЕЗ КАЗНЕ: Током агресије 1999. на данашњи дан извршен је срамни, вандалски напад на зграду РТС

Foto: Igor Marinković

Pitanja o odgovornosti i legitimnosti stravičnog zločina i posle 26 godina su otvorena. NATO je tvrdio da je zgrada RTS bila deo propagandne mašinerije tadašnje vlasti, a jedino je tadašnji direktor RTS Dragoljub Milanović osuđen na deset godina zatvora jer nije poštovao naređenje ondašnje savezne vlade da ljude i tehniku izmesti iz zgrada u Abardarevoj i Hilandarskoj ulici. Specijalna komisija Haškog tribunala, koja je istraživala ovaj slučaj, iz samo njima znanih razloga nije predložila tužilaštvu da pokrene krivični postupak. I, tu se, manje-više stalo.

Među onima koji su tu noć preživeli je inženjer Dragan Šuković. Na poslu se te večeri zatekao slučajno, došao je da zameni kolegu koji je morao da ode kući jer mu se dete razbolelo. Kada je zgrada u Abardarevoj bombardovana, Šuković je bio u režiji Studija 1, gde su uživo emitovane vesti. U zgradi je bilo osamdesetak ljudi, a u delu koji je bombardovan, osim njih šesnaestoro koji su poginuli, bilo je i desetak koji su preživeli. Šuković je pukom srećom izbegao smrt. Izgubio je više litara krvi. Imao je 26 šavova na glavi.

- Gledao sam oko sebe mrtve kolege, ne znam kako sam preživeo - govorio nam je on. - RTS nije gađan osiromašenim uranijumom, ali gorele su trake, kamfor. Mi smo udisali otrovne gasove. Nekoliko kolega je umrlo od posledica bombardovanja u strašnim mukama. Žalosno je što se o tome ćuti. Koliko je eksplozija bila jaka, možda najeksplicitnije govori podatak da su delovi "trik stola" koji je težak dve i po tone nađeni ispred Crkve Svetog Marka. Neki ljudi su bukvalno sprženi. Od dvojice kolega - Siniše Medića i Dragojevića - nema ni traga, čak ni njihov DNK nisu uspeli da pronađu. Ali, davno je izgubljena šansa po pitanju ozbiljne medijske propagande. Možda će neko smoći snage da priču preokrene.

Do sada je jedino američki istraživački novinar Džeremi Skejhil uputio javno izvinjenje iz SAD. On se, kako je naveo, u ime svoje države izvinio zbog toga što je tokom NATO agresije hladnokrvno ubila 16 radnika RTS: Jelicu Munitlak, Kseniju Banković, Darka Stoimenovskog, Nebojšu Stojanovića, Dragorada Dragojevića, Dragana Tasića, Aleksandra Deletića, Slavišu Stevanovića, Sinišu Medića, Ivana Stukala, Dejana Markovića, Milana Joksimovića, Branislava Jovanovića, Slobodana Jontića, Milovana Jankovića i Tomislava Mitrovića.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Alisa te vodi od Stadiona do Diznilenda