MILORADOVIĆI PONOVO U SVOM ŽITOMISLIĆU: Grb plemićke srpske porodice vraćen u njenu zadužbinu zahvaljujući Ruskom domu u Beogradu
GRB srpskih i ruskih plemića Miloradovića vratio se u Manastir Žitomislić u istoimenom selu kod Mostara, njihovu zadužbinu iz 16. veka, zahvaljujući Ruskom domu u Beogradu, koji je pokrenuo potragu za artefaktima koji dokazuju duboke istorijske veze dva naroda.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija
Izuzetnu simboliku nosi vaskrsenje plemićkog znaka Miloradovića u stradalnom Žitomisliću koji je u 20. veku dva puta razoren do temelja u ratnim sukobima i oba puta je vaskrsnuo iz praha i pepela.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija
- Priča je počela pre godinu, kada smo u Muzeju u Trebinju, tražeći artefakte koji povezuju Srbe i Rusiju u doba Petra Velikog uočili malu fotografiju ploče sa grbom Miloradovića koja se nekada nalazila u manastirskom hramu u koji je doneta krajem 19. veka iz Moskve - kaže Jevgenij Baranov, direktor Ruskog doma u Beogradu. - Od originalne ploče nije bilo ni traga jer je hram dva puta rušen. Zato smo pronašli originalni grb, digitalizovali ga i napravili identičan onome koji je pre 130 godina stajao na zidu hrama. Iza grba je skrivnica gde smo stavili ruski magazin "Grboved" iz 1912. jer se u njemu nalazi povest o plemićkim obeležjima Miloradovića, od srpskih koja su doneli pri dolasku u Rusiju do kraja 19. veka kada su odlikovani titulom ruskih grofova.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija
Baranov je naglasio zadovoljstvo što su se postavljanjem grba "Miloradovići vratili kući", u manastir posvećen Blagoveštenju Presvete Bogorodice, sagrađen 1563. na temeljima starije crkve u selu Žitomisliću, posedu srpske plemićke porodice Miloradovića - Hrabrena.
- Rodonačelnik bratstva Miloradovića - Hrabrena, koje je živelo u predelima stolačkih Dubrava i Hrasna, vojvoda Stepan Miloradović pominje se 1416, a u turskim popisima iz 1468. i 1477. pominju se sinovi "vojvoda Petar i braća mu Radoje i Vukić". Porodična nekropola Hrabrena nalazi se u Radimlji, a kompleks crkve sa grobovima i dve kamene sudijske stolice na Ošanićima kod Stoca. Na stećku u Radimlji piše: "Sie leži dobri Radoe sin vojvode Stjepana na svojoj baštini na Batnogah si bilig postavi na me brat moi boevoda Petar - navode u manastiru.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija
Prema ruskim dokumentima još u vreme vladavine cara Alekseja Mihajloviča, oca Petra Velikog, u Moskvi su radila dvojica Miloradovića, Stefan i Bogdan, kao "tragači za rudom", današnjim jezikom - geolozi. U carskoj povelji upućenoj vojvodi Samarinu (1666) oni se nazivaju "knjazovi Miloradovi", a prezime im je skraćeno jer se tada u Rusiji završetak "ić" smatrao posebnom počašću koju je dodeljivao samo car kao nagradu!
Preko njih je dvor Petra Velikog stupio u kontakt sa Miloradovićima iz vojvodske i kneževske porodice u Staroj Hercegovini. Braća Mihailo i Gavrilo su oko 1707. bili u Moskvi odakle su u manastir doneli darove dvora Petra Velikog čijim su ukazom, sa bratom Aleksandrom pozvani u 1711. u rusku službu, gde su registrovani kao plemići.
Iste godine, u dogovoru sa ruskim dvorom, Mihailo koji je dobio čin pukovnika sa vladikom Danilom Petrovićem Njegošem i Ivanom Lukačevićem Podgoričaninom podiže ustanak protiv Turaka u Staroj Hercegovini. Propast bune označila je 1715. početak epskog putovanja "ruskih Miloradovića". Mihailo, Gavrilo i Aleksandar, kreću u seobu u Malorusiju, današnju Ukrajinu, gde dobijaju imanja, postaju starešine graničarskih jedinica i utemeljivači prave dinastije visokih oficira ruske carske vojske. Ukupno 255 imena plemića Miloradovića upisano je u rodoslovne knjige Černigovske, Poltavske i Jekaterinoslavske gubernije.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija
General-lajtnat Andrej Stepanovič Miloradovič (1726-96), unuk pukovnika Mihaila Miloradovića, učestvovao je u rusko-pruskom ratu i u rusko-turskom ratu, a 1779. je postavljen je za gubernatora Malorusije i autor je njenog prvog opisa. General pešadije Mihail Andrejević Miloradović 15. maja 1813. darovan je titulom grofa ruske imperije za zasluge u ratu protiv Napoleona. Pukovnik Aleksandar Mihailović Miloradović (1827-1877) učestvovao je kao dobrovoljac u Srpsko-turskom ratu 1876, komandujući Ruskom dobrovoljačkom brigadom. General lajtnant grof Grigorije Aleksandrović Miloradović posetio je i darivao manastir Žitomislić 1883. i postavio ploču s porodičnim grbom na južnom zidu priprate. Njegov sin, grof Aleksandar Grigorijević Miloradović, napustio je školovanje u Pažeskom korpusu da bi kao dobrovoljac otišao u rusko-japanski rat, gde je dva puta odlikovan za hrabrost, a po okončanju sukoba vratio se u školu. Njegovom smrću 2. januara 1952. godine ugašena je grofovska kuća Miloradovića.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija
RASPEĆA SVETINjE u 20. VEKU
USTAŠE su 26. juna 1941. pobile celo osmočlano bratstvo manastira Žitomislić, a leševe su bacili u Vidonjsku jamu na obali Neretve. Hrvati i Nemci su krajem 1941. opljačkali manastirsku riznicu, arhivu i biblioteku i spalili konake, a crkva nekim čudom nije stradala. Krajem 1990. kosti žitomislićkih mučenika izvađene su iz jame i položene, 3. februara 1991, u kriptu iznad oltara manastirskog hrama. Polovinom juna 1992. hrvatska vojska je zapalila hram a zatim ruševinu razorila do temelja velikom količinom eksploziva. Od 2003. počela je obnova manastirske Crkve, koju je po završetku radova, u maju 2005. osveštao patrijarh Pavle.

Eparhija Zahumsko-hercegovačka, vikipedija

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)