VRELINA OZBILJNO PRETI ŽIVOTU: Vremenski uslovi u Srbiji danima ekstremni, temperature u ozbiljnom plusu, a lekari upozoravaju

Dragana Matović

25. 07. 2025. u 16:47

U SRBIJI je danima na snazi crveni meteo-alarm, a za danas i sutraprognoziraju se temperature koje će lokalno dostići i do 43 stepenaCelzijusa. I dok Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) ukazuje da ćevremenski uslovi biti ekstremni, lekari upozoravaju da će biti ipotencijalno opasni po zdravlje stanovništva. Naročito su ugroženapodručja juga i istoka zemlje, gde se, usled pojačanog vetra, očekuje dasubjektivni osećaj toplote premaši izmerene vrednosti.

ВРЕЛИНА ОЗБИЉНО ПРЕТИ ЖИВОТУ: Временски услови у Србији данима екстремни, температуре у озбиљном плусу, а лекари упозоравају

Foto: N. Živanović

Prema podacima RHMZ-a, u Nišu, Leskovcu, Zaječaru, Vranju i Pirotu očekuje se da će biti najtoplije. Crveni meteo-alarm aktiviran je u šest okruga: Pčinjskom, Jablaničkom, Topličkom, Nišavskom, Pirotskom i Zaječarskom.

- Danas će biti pretežno sunčano i veoma toplo, naročito u istočnim i južnim krajevima zemlje - kaže meteorolog Marko Čubrilo. - Nad zapadnim Sredozemljem nalazi se ciklon, u čijem se toplom sektoru preko našeg regiona povlači vazduh poreklom iz severne Afrike. Pod uticajem tog ciklona, u petak se, pored izuzetne vrućine, očekuje nestabilno vreme, uz moguće pljuskove praćene grmljavinom. Na istoku će se temperatura zadržati oko 40 stepeni, dok će u zapadnim krajevima doći do pada temeperature, sa maksimalnim vrednostima od 23 do 32 stepena Celzijusa.

REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!

Čubrilo napominje da bi nedelja, kada je reč o atmosferskim nestabilnostima, mogla biti kritičan dan, jer se očekuju snažni razvoji oblačnosti koji mogu prerasti u lokalne nepogode. Zasada se predviđa da će nestabilno vreme zahvatiti područja Vojvodine, Šumadije i istoka Srbije, ali preciznija procena biće moguća tek u naredna 24 časa. Od nedelje se očekuje osveženje, a nestabilno i osetno svežije vreme zadržaće se do kraja jula.

FOTO: Arhiva novosti

 

Zdravstvene službe beleže porast broja pacijenata sa simptomima dehidratacije, sunčanice i pogoršanja hroničnih bolesti, naročito su ugroženi kardiovaskularni i respiratorni bolesnici. Iz Hitne pomoći u Beogradu navode da je broj lekarskih intervencija prethodnih dana značajno povećan, posebno u popodnevnim i večernjim satima.

REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!

- Najugroženiji su pacijenti sa psihijatrijskim dijagnozama, koji ovakve vremenske ekstreme podnose mnogo teže od ostalih - kaže za "Novosti" prof. dr Siniša Pavlović. - Kardiološki bolesnici mogu da osete tegobe zbog pada krvnog pritiska, ali isti problem mogu imati i osobe koje inače nemaju dijagnostikovane zdravstvene poteškoće. Zbog toga se ne preporučuje izlaganje visokim temperaturama tokom dužeg vremenskog perioda. Kada termometar pokaže 43 stepena, tu nema mnogo filozofije. Opominjati ljude da budu oprezni pri takvim uslovima slično je kao kada ih u zimskom danu upozoravamo da se obuku jer je napolju minus 15.

Profesor Pavlović ističe da je posebno važno izbegavati boravak na otvorenom u popodnevnim satima, kada su temperature najviše:

- Dobro je što ovih dana, uprkos ekstremnoj vrućini, ipak imamo blago kretanje vazduha, što donekle olakšava situaciju. Ipak, treba se skloniti u prostor koji ne mora obavezno biti veštački rashlađen - dovoljno je da bude u hladu, a najbolje da je okružen zelenilom - kaže Pavlović.

Foto: D. Milovanović

 

Oprez, požari!

MINISTARSTVO unutrašnjih poslova, odnosno Sektor za vanredne situacije, ponovo je upozorio na povećan rizik od izbijanja požara:

- Suva vegetacija, visoke temperature i pojačan jugozapadni vetar stvaraće povoljne uslove za širenje vatre na otvorenom prostoru. Apelujemo na građane da ne pale vatru na otvorenom, da ne ostavljaju staklene boce i ambalažu u prirodi i da ako osete dim odmah prijave nadležnim službama.

Preporuke lekara uglavnom su standardne: izbegavati boravak na suncu od 10 do 17 časova, unositi dovoljne količine tečnosti, nositi laganu i svetlu odeću, redovno se tuširati mlakom vodom i provetravati prostorije u ranim jutarnjim ili večernjim satima. Posebna pažnja savetuje se u praćenju zdravstvenog stanja kod starijih osoba koje žive same, kao i kod dece, trudnica i osoba sa hroničnim oboljenjima.

- Sistem zaštite je relativno jednostavan - kaže Pavlović. - Neophodna je adekvatna hidratacija, izbegavanje izuzetno hladnih napitaka, a korisna su i topla pića, što je praksa u mnogim narodima koji žive u ekstremno toplim krajevima.

U Šumadiji i Pomoravlju zabeleženo je prevremeno sušenje kukuruza, dok se u Pčinji i Jablaničkom okrugu farmeri suočavaju s ozbiljnim problemima oko obezbeđivanja vode za napajanje stoke. Neki od njih već su se obratili lokalnim samoupravama sa zahtevom za dovoženje tehničke vode cisternama. U Negotinskoj Krajini i okolini Aleksinca takođe su registrovane poteškoće u snabdevanju vodom za piće, usled smanjenog dotoka u lokalnim izvorima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DIRLJIVA SCENA U BRANEŠCIMA: Baja Mali Knindža pevao svoj veliki hit, a onda mu je prišao jedan mladić (VIDEO)