HARMONIZACIJA NA ŠTETU SRBA! Srbi poreklom iz Federacije BiH u opasnosti da izgube vlasništvo nad imovinom
MITROPOLIJA dabrobosanska uputila je Obaveštenje o procesu zaštite imovinskih prava Srba u Federaciji BiH, upozorivši ih da je do sada veliki broj Srba ostao bez prava na svoju imovinu u novim ili zamenjenim zemljišnim knjigama.
- Harmonizacija, odnosno zamena i uspostavljanje novih zemljišnih knjiga, vrši se na način da se javni poziv objavljuje samo u Službenom listu FBiH i dnevnim novinama pojedinačno za svaku katastarsku opštinu, koje su dostupne u FBiH. Zbog toga izbegli i raseljeni Srbi, i njihovi naslednici, nemaju saznanja da je njihovo zemljište, ili zemljište predaka, predmet postupka, te se njihovo pravo ne uzima u obzir - stoji u obaveštenju iz Mitropolije sa sedištem u Sarajevu.
Obraćajući se Srbima, većinom izbeglim iz opština nekadašnje sarajevske i zeničke regije, čije područje pokriva Mitropolija dabrobosanska, upozoravaju ih da oni i njihovi naslednici mogu ostati bez prava na imovinu.
- Na osnovu Zakona o stvarnim pravima FBiH, drugo lice kao samostalni posednik stiče pravo vlasništva na zemlji nakon perioda od 10 ili 20 godina neprekidnog posedovanja - pojasnili su iz Mitropolije pravno tumačenje Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.
U obaveštenju se navodi i da je u FBiH ukupno 1.864 katastarske opštine u 79 lokalnih zajednica u 10 kantona. Prema poslednjim podacima vlasti u tom entitetu, uspostava novih zemljišnih knjiga izvršena je za 240 katastarskih opština. Time je izvršena zamena ili uspostavljanje novih zemljišnih knjiga za nešto više od 12 odsto ukupnog posla.
Po tim podacima, još oko 400.000 izbeglih i raseljenih Srba sa imovinom u FBiH ima mogućnost da zaštiti svoja prava. Građani koji se pred nadležnim organima u FBiH izjasne da nisu imali saznanja o javnom pozivu imaju do godinu dana produženja za prijavu.
Kontakti za stručnu pomoć
ZBOG ovakve situacije u informisanje Srba poreklom iz Federacije BiH uključila se Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Uprava savetuje Srbe koji sada žive izvan Federacije da se jave Kancelariji za stručnu pravnu pomoć RS.
Kontakti za prijavu: +387 55 490 ili +387 65 090 050, mejl adresa je pravnapomoc.banjaluka@rgurs. Kontakti Odbora za zaštitu prava Srba su odborzazastitupravasrbaufbih@gmail.com.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (1)