DODIK: USTAVNI SUD BIH DA POVUČE ODLUKU Srpska će potom ukloniti Zakon o neprimenjivanju odluka te institucije
NA sastanku, u sedištu Delegacije EU u Sarajevu, dogovorili smo da tri strane dostave predloge o deeskalaciji krize u BiH, rekao je na konferenciji za novinare predsednik RS Milorad Dodik i dodao da je samo Srpska imala plan o rešenju te krize.

foto:M. Grubor
Za suštinsku deeskalaciju stanja u BiH potrebno je, naglasio je Dodik, da bude povučena poslednja odluka Ustavnog suda BiH o ignorisanju rada srpskih sudija, a Srpska će onda povući i svoj zakon.
- Povucite sve na početni nivo pre odluke Ustavnog suda BiH. Ako nećete, ostaje sve na snazi pa ćemo se odmeravati u tom pogledu - rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, mere RS, uvek su mere reakcije, a ne akcije.
- Srpska će, ako ni to ne učine, nastaviti dalje da sprovodi Zakon o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS i neće objaviti ništa što predlaže Kristijan Šmit, jer on nema legitimitet u tom pogledu. Šmit je za nas lažni, pa makar i donosio darove - rekao je Dodik.
Imenovanje
MILORAD Dodik je pozvao na nastavak održivog kretanja, što uključuje imenovanje ministra finansija i kopredsedavajućeg Saveta ministara BiH, Srđana Amidžića i nastavak dogovora o 14 prioriteta u paketu ili o alternativi koja bi uključivala i rešavanje pitanja stranih sudija.
Predsednik RS izjavio je da je na sastanku najviših zvaničnika Srpske i Federacije BiH sa generalnim direktorom za Evropu u Službi za spoljne poslove EU, Angelinom Ajhorst dogovoreno da 17. jula, sve tri strane u BiH dostave predloge za deeskalaciju situacije.
- Mi uvek polazimo od toga da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, što je i ustavna odrednica - kže Dodik i dodaje da BiH treba garantovati teritorijalni integritet, ali da je suverenitet ugrožen zbog stranog uticaja.
Dodik je istakao da je RS za evropski put BiH i za tetitorijalni integritet, ali da je potrebno da se domaćim institucijama vrati suverenitet.
Preporučujemo

AMERIKA BESNA ZBOG ODBIJANjA KIJEVA DA PRIZNA RUSKE TERITORIJE: Evo zašto su propali pregovori u Londonu
PREGOVORI o okončanju konflikta u Ukrajini, koji su trebali biti održani danas u Londonu na nivou ministara spoljnih poslova Velike Britanije, SAD, Francuske, Nemačke i Ukrajine, odloženi su nakon što su američki zvaničnici otkazali učešće.
23. 04. 2025. u 16:24

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TUGA NA RTS-u: Voditeljka Dnevnika slomljena, oprostila se od koleginice: "Mirno spavaj, neću te zaboraviti" (FOTO)
"MIRNO spavaj, a ja te nikada neću zaboraviti..."
23. 04. 2025. u 13:02
Komentari (0)