VATROGASCI NAJPOPULARNIJI SPASIOCI: Vatrogasna jedinica u Prijedoru na mrežama objavljuju svoje poduhvate
VATROGASNA jedinica u Prijedoru imala je burnu godinu iza sebe, obavili su oko 400 intervencija, među kojima je bilo neobičnih zadataka, ali i teških i potresnih. Ova grupa od 32 ljudi je posebna po mnogo čemu, ali ono što ih najviše izdvaja od drugih je snimanje i objavljivanje intervencija na društvenim mrežama.

Foto: Privatna arhiva
Na platformama redovno objavljuju fotografije i video-snimke, zbog kojih su postali popularni u celoj Srpskoj. Računajući sve spasilačke timove u Srpskoj, prijedorski vatrogasci imaju ubedljivo najviše pratilaca. Idejni tvorac je Mario Radinović, komandir Odeljenja za spašavanje, koji se između ostalog, brine o društvenim mrežama.
- Napravio sam stranice na "Fejsbuku", "Instagramu" i "Jutjubu", sa ciljem da se javnost više upozna sa našim aktivnostima, i da srušimo percepciju da vatrogasci isključivo gase požare - kaže Radinović.
Obim poslova ove vatrogasne jedinice je dosta širok, oni obavljaju zadatke i drugih službi.
- Pomažemo unesrećenima u saobraćajnih nesrećama, poplavama, ispumpavamo vodu iz objekata kada se dese. Ako se dogodi da u toku noći treba intervenisati oko kvarova u Toplani ili Vodovodu, mi smo tu, jer te službe nemaju noćnu smenu. Obezbeđujemo razne manifestacije, kao što su plivanje za Časni krst, ribolovni kup, razna okupljanja građana i slično. U suštini, obavljamo poslove Civilne zaštite - kaže Radinović.
Kumastva i prijateljstva
VATROGASCI u Pijedoru funkcionišu kao porodica, i mimo posla se druže.
- S obzirom da provodimo 12 sati zajedno dobro se poznajemo i svi smo složni. Ukoliko se neko ženi, krsti dijete ili neku proslavu organizuje, idemo na slavlja. Među nama ima i kumova. Tu smo jedni za druge i kada se dese loše stvari - kaže Radinović.
Zbog noćnih i dnevnih smena, radno vreme im traje 12 sati, posle čega svakome ko je odradi, sledi 48 sati odmora. U smeni je uvek devet osoba, spremnih da u svakom trenutku reaguju, a često idu i na intervencije u okolne opštine i gradove.
Radinović ističe da je ovaj posao sve, samo ne dosadan.
- Imali smo dosta neobičnih intervencija, spasavali smo mačke sa drveta, jednom prilikom smo i spasli psa koji se čudom našao na krovu. Jedan od zanimljivih poslova koje smo obavili je i pomoć deci da skinu lopte koje su ostale zaglavljen na balkonu napuštenog objekta. Imali smo i teških intervencija, naročito oko saobraćajnih nesreća. Jedna od najtežih je pad sportskog aviona na aerodromu Urije krajem 2022. godine, kada smo izvlačili poginule, oca i ćerku - ispričao je Radinović.
Ukoliko se dese teške nesreće, ili prirodne nepogode koje zahtevaju veći broj spasilaca, svi vatrogasci su dostupni, bez obzira na to da li im je radno vreme u toku.
- Tako je bilo kada se desio jak zemljotres pre par godina koji je pogodio ovo područje. Bili smo angažovani i u drugim mestima, ne samo Prijedoru. Takođe, u toku poplava 2014. nismo imali određeno radno vreme. Vatrogasci su bukvalno radili ceo dan, kući su išli samo da odspavaju - rekao je Radinović.
Ova jednica opremljena je modernom opremom, a nedavno su dobili nove auto-merdevine, koje će im zasigurno olakšati posao.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)