VOJSKA SRPSKE JOŠ MARŠIRA U SRCIMA BIVŠIH BORACA I NARODA: Banjaluka obeležava godišnjicu osnivanja vojnih formacija republike 1992. godine

Srđan Mišljenović

11. 05. 2025. u 07:00

DOK su uveliko trajali ratni zločini hrvatskih i muslimanskih vojnih formacija nad srpskim civilima širom BiH, a koji su počeli polovinom 1991. godine i kada je sve ličilo da će se ponoviti Jasenovac, Donja Gradina, Prebilovci i drugi logori smrti, poslanici prvog saziva Narodne skupštine RS usvojili su istorijski dokument - zakon o Vojsci Republike Srpske, na Dan Svetog Vasilija Ostroškog, 12. maja 1992.

ВОЈСКА СРПСКЕ ЈОШ МАРШИРА У СРЦИМА БИВШИХ БОРАЦА И НАРОДА: Бањалука  обележава годишњицу оснивања војних формација републике 1992. године

Foto B. Zdrinja

Tako je i zvanično nastala VRS koja će u naredne tri godine da brani i odbrani srpski narod u BiH, na čelu sa prvim predsednikom RS Radovanom Karadžićem kao vrhovnim komandantom i generalom Ratkom Mladićem kao glavnim komadantom Vojske RS. Samo što je osnovana Vojska RS usledila je i bitka svih bitaka koja je odredila tok rata i udarila temelje opstanka RS.

To je bila bitka "Koridor 92" kojom je trebalo da bude spojen zapadni deo RS i Republike Srpske Krajine, sa maticom Srbijom i da na tom putu budu poražene hrvatske i muslimanske snage koje su zauzele Posavinu i Semberiju i svakim danom ubijali sve više srpskih civila i punili logore zarobljenima. Situacija je bila kritična, u banjalučkom porodilištu umirale su bebe jer svetski moćnici nisu dozvoljavali da avioni dostave kiseonik pa je odluka morala da bude doneta: predsednik Karadžić i generral Mladić pokrenuli su operaciju "Koridor" koja je za stanovništvo obe Krajine značila život.

Foto B. Zdrinja

Omogućila je ponovo uspostavljanje snadbevanja hranom, strujom, dostavu lekova. Šef operacije bio je tadašnji komandant Prvog krajiškog korpusa general Momir Talić.

- Hoću koridor do Vidovdana, pa makar bio kozja staza. Neću da deca umiru!

Tom naredbom, general Talić izdao je naređenje tadašnjem komandantu taktičke grupe jedan Novici Simiću, i počela je istorijska operacija. Tačno na Vidovdan 28. juna 1992. uz neverovatno herojstvo vojnika Srpske na području Posavine, poražene su hrvatske i muslimanske snage i omogućeno je spajanje zapadnih delova Srpske i RSK sa Srbijom.

Pored Simića drugom taktičkom grupom je komandovao Mile Novaković, trećom Slavko Lisica, a četvrtom potpukovnik Radmilo Zeljaja. Akcija "Koridor" je završena 7. oktobra 1992. godine kada je oslobođen Brod i kada su ostvareni svi ciljevi.

Vojska RS izvela je nakon toga na stotine uspešnih akcija odbrane srpskog naroda na području Srpske i dočekala potpis Dejtonskog sporazuma 1995. i međunarodno priznavanje Republike Srpske. Kroz Vojsku Republike Srpske je prošlo 210.000 boraca, a 23.801 njen pripadnik položio je život u odbrambeno-otadžbinskom ratu. Iako Vojska RS formalno ne postoji od 1. januara 2006. godine kada je ušla u sastav Oružanih snaga BiH, njeno vojno nasleđe i identitet od tada neguje Treći pešadijski (Republika Srpska) puk, a 12. maj i danas se slavi u RS kao Dan Vojske Republike Srpske.

Foto SRNA

U istoriji će ostati zapisano da je VRS nastala kao poslednja vojna formacija u BiH, jer su već uveliko muslimani i Hrvati imali svoje vojske i počeli sa masovnim ubistvima i progonom srpskog življa. VRS još nije bila osnovana kad su HVO i muslimanski vojnici počeli da otvaraju logore po Posavini i srbosecima kolju Srbe. Slobodan Župljanin, predsednik Organizacije starešina Vojske RS za "Novosti" kaže da će Republika Srpska i srpski narod i ove godine dostojanstveno obeležiti Dan Vojske Republike Srpske.

Novica Simić, Foto Vikipedija

- Srpski narod je u miru stvorio Srpsku, a VRS ju je odbranila i očuvala u odbrambeno-otadžbinskom ratu. Srbi su uvek u svojoj istoriji vodili oslobodilačke ratove, jer je sloboda za nas najveća vrednost bez koje nema ni naroda ni države. Srpskom narodu i srpskoj vojsci su nametani ratovi u kojima je prećeno i fizičkim istrebljenjem i nestankom sa vekovnih ognjišta. U poslednjem odbrambeno-otadžbinskom ratu, VRS je dala nemerljiv i odlučujući doprinos očuvanju Republike Srpske. U neravnopravnoj borbi sa mnogo nadmoćnijim neprijateljem - vojnim i paravojnim formacijama muslimanskog i hrvatskog naroda potpomognutim pripadnicima zločinačkog NATO, VRS je izvojevala briljantne vojne pobede i naterala zajedničkog neprijatelja da spas potraži u mirovnim pregovorima. Tokom krvavih ratnih događaja neprijatelj je pokazao svu nečovečnost čineći brojne zločine nad srpskim civilima i vojnicima - poručuje Župljanin. 

- Da je VRS, kojim slučajem, bila vojnički poražena u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu nikada ne bi ni došlo do Dejtonskog mirovnog sporazuma. Muslimansko-hrvatske snage zajedno sa snagama NATO nisu uspele da pobede VRS i srpski narod, pa su kao jedini izlaz videli mirovni sporazum u režiji tzv. međunarodne zajednice, koji ih je spasio od potpunog vojnog sloma. I zato, uspomena i sećanje na VRS i njene borce nikada ne sme prestati.

Heroj Spomenko Gostić

SPOMENKO Gostić, jedan je od najmlađih boraca Vojske Republike Srpske, a u 14. godini poginuo je 20. marta 1993. na Ozrenu. Spomenko je jedan od 1.418 srpskih omladinaca koji su u ratu poginuli ili povređeni. O Spomenkovom životu i ratnom putu snimljen je i dokumentarac i napisana knjiga. Iako su prošle tri decenije od smrti hrabrog dečaka, njegovo ime ne bledi, kao ni sve što je uradio za samo 14 leta. Spomenko je poginuo prilikom granatiranja položaja VRS, na brdu Visići, a samo dva meseca ranije odbio je ponudu Predraga Simikića da sa njim ode u Pariz, gde bi ga udomio, školovao i omogućio normalan život.

Naprotiv, čuvanje tradicije VRS i srpskog borca mora biti svakim danim sve snažnije do ponovnog uspostavljanja vojske u Republici Srpskoj. Generacije koje su stvarale Republiku Srpsku i VRS nose najveću odgovornost za njihovo očuvanje i vraćanje VRS u ustavno-pravni sistem. Ni po koju cenu ne smeju dozvoliti neprijateljima, plaćenicima i izdajnicima da ugroze opstanak Republike Srpske sprečavajući vraćanje VRS svojoj Republici i narodu.

Predsednik Radovan Karadžić i general Ratko Mladić su najzaslužniji za to što je vojska RS odbranila i sačuvala srpski narod i Republiku Srpsku, ističe Radan Ostojić, predsednik Boračke organizacije RS:

Foto RTS

SEĆANjE Scene iz filma "Koridor", najčuvenije operacije VRS koja je uspešno završena 1992. godine, Foto RTS

Foto RTS

- Koliko su god bile teške bitke po ratištima, gde je komandovao naš general Mladić tako su bile i teške političke utakmice koje je vodio predsednik Karadžić. Za nas borce vojske Republike Srpske oni će uvek biti heroji i niko nas nikada neće ubediti u laži koje su im stavljene na teret i zbog kojih su utamničeni. I nakon više od tri decenije svaki borac koji je nosio njenu uniformu je ponosan što je bio vojnik VRS.

Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Nebojša Vidaković dodaje da je Vojska RS u četvorogodišnjem ratu branila teritorije na kojima je srpski narod vekovima živeo, pravo na život, svoju veru, dostojanstvo i slobodu.

- Borci VRS tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata uspešno su vodili mnoge bitke, od kojih se posebno ističu ona za Koridor, odbrana Sarajevsko-romanijske regije, zapadnih granica Republike Srpske, Podrinja i Mitrovdanske ofanzive - istakao je Vidaković.

Bista Miomir Talić, Foto Glassrpske

On je podsetio i da je Skupština Srpske Republike BiH na sednici od 12. avgusta 1992. godine donela odluku o promeni imena u Republika Srpska, te je u skladu sa tom odlukom promenjen i naziv Vojska Republike Srpske.

- Osnovu VRS činio je Glavni štab i šest korpusa, Prvi i Drugi Krajiški korpus, Istočno-bosanski korpus, Sarajevsko-romanijski korpus, Hercegovački korpus, Drinski korpus, Vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana - napomenuo je Vidaković.

Najznačajnije

Najznačajnije bitke VRS su bile: Operacija "Koridor 92", "Mitrovske bitke", Operacija "Sadejstvo", Operacija "Lukavac 93", Operacija "Drina", Operacija "Zvezda", Operacija "Štit 94", Operacija "Una", Operacija "Južni potez", Operacija "Vaganj"....

I komandant kasarne "Bilećki borci" Aleksandar Ćosović, ističe za naš list da je Vojska RS 12. maja nastala u veoma teškom vremenu i podnela ogromne žrtve, zbog čega je naša dužnost da se sećamo svih boraca:

- Zbog toga smo kao pripadnici Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka dužni da negujemo tradiciju VRS i da se sećamo svih boraca koji su dali svoje živote za otadžbinu, ogroman doprinos u nastanku i odbrani Srpske. Zato je neophodno ove istine prenositi i narednim generacijama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJNOVIJE VESTI SA RATIŠTA: Podvig Čečena posle akcije VSU