PARASTOS SRBIMA UBIJENIM U KRAVICI: Orićevi džihadisti sekli srpske glave na Božić i pekli ljude na ražnju, niko nije odgovarao
U CRKVI Svetih apostola Petra i Pavla u Kravici kod Bratunca danas će biti služen parastos za 158 nastradalih Srba iz ovog mesta i susednih zaselaka u odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice na pravoslavni Božić 1993. godine.
Parastos će biti služen u 11.00 časova, a za 12.00 časova predviđen je kratak komemorativni program, te odavanje počasti i polaganje cveća uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Obilježavanju će prisustvovati savetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske general Milan Torbica i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savetu ministara Staša Košarac.
Na taj način biće obilježeno 28 godina od velikog srpskog stradanja na području bratunačke mesne zajednice Kravica.
Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započelo je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja, vršile su progon i ubistva srpskog stanovništva i uništavanje imovine tokom cele 1992. i početkom 1993. godine.
Posle brojnih zločina u srpskim selima oko Srebrenice i Bratunca u prvoj godini građanskog rata u BiH, Orićevi džihadisti su krvavi pir nastavili i 1993. godine kada su na pravoslavni Božić upali u Kravicu i ubili 49, ranili 80 srpskih civila i vojnika, a sedam ih je nestalo. Pet ih još nije pronađeno ni nakon 28 godina. Među nestalima tog dana su i dve žene.
Selo je na Božić opljačkano i zapaljeno je 688 srpskih kuća. Uništeno je oko 2.000 pomoćnih i 27 društvenih objekata. Oko 1.000 stanovnika u jednom danu je ostalo bez domova i kroz smetove se probilo prema Drini izbegavši sigurnu smrt prelaskom u Srbiju. Bez jednog ili oba roditelja ostalo je 101 dete.
Od početka rata, pa sve do polovine 1995. godine muslimanske snage iz Srebrenice stalno su upadale u srpska sela oko ovog mesta, Bratunca, Milića, Skelana i Zvornika, ubijajući sve što stignu, pljačkajući i paleći srpsku imovinu.
Zarobljene su mučili, masakrirali, odsecali im glave i pokazivali ih u Srebrenici, dok je zabeležen i slučaj da su Nenada Rankića pekli na ražnju.
Po proglašavanju Srebrenice zaštićenom zonom UN u aprilu 1993. godine, umesto demilitarizacije, nastavljeni su upadi u srpska sela.
Izuzimajući tri sela uz Drinu, uništena su sva ostala srpska sela na području srebreničke i veliki broj sela u bratunačkoj i milićkoj opštini (više od 100 sela), a jedinice Nasera Orića ubile su oko 3.000 Srba od kojih više od polovine civila.
Napadi i masakri najčešće su izvođeni na velike pravoslavne praznike kao što su Božić, Petrovdan i Đurđevdan.
Zlikovci nisu ostavljali žive ni bolesne i nepokretne, žene, decu i starce, a zarobljeni su umirali nakon brutalnih mučenja i tortura. Tako je bilo i u Kravici.
Zarobljenom Anđelku Mlađenoviću iz Ježestice, pred majkom Savkom, odsekli su glavu, zavezali je za vozilo i odvezli u Srebrenicu, o čemu postoje fotografije, a Savku su nakon zlostavljanja, takođe, zaklali sa još nekoliko civila, očevidaca tih zločina.
O tome je svedočio Kravičanin Dragomir Miladinović čiji su sinovi Ratko i Đorđe poginuli toga dana.
Dva dana nakon masakra pronađeno je i sahranjeno sedam masakriranih tela, a tek posle dva i po meseca sahranjeno je još 42 unakaženih tela.
Osim Dragomirovih sinova Ratka i Đorđa, na Božić su, braneći nejač, poginuli još braća Vojislav i Radojko Bogićević, Krstivoje i Ivan Đukanović, Anđelko i Dragan Mlađenović, Vidosav i Miladin Đokić, te Vujadin i Miladin Dolijanović.
U napadu srebreničkih muslimanskih snaga na Kravicu učestvovao je, prema svedočenju preživjelih meštana, veliki broj muslimana, koji su se posle rata vratili na područje Srebrenice i Bratunca.
Ni 28 godina od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju navedenih srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.
Božićni napad na Kravicu je, prema pričama živih, ali i istorijskim podacima, bio nastavak ustaškog zločina koji je počinjen na Vidovdan 1944. godine, kada su ustaše iz okolnih sela zapalile 38 Srba u podrumu jedne kuće u selu Zonići kod Kravice.
Među zapaljenima su bili jednogodišnja Jefa, kao i Pavle i Vasilije Pavlović, koji su imali 64 godine.
Za taj zločin niko nije odgovarao i poučeni tim saznanjem potomci koljača iz Drugog svjetskog rata počinili su novi zločin verujući da ponovo neće niko odgovarati što se, nažalost, obistinilo.
(SRNA)
Preporučujemo
NAKON 16 DANA BORBE SA KORONOM: Dodik danas izlazi iz bolnice
05. 01. 2021. u 08:27
BAKIR TRAŽI IZVINjENjE I PARE OD SRBIJE: Vulin žestoko odgovorio Izetbegoviću
03. 01. 2021. u 13:10
(MAPA) OVOG DATUMA STIŽE PRAVA ZIMA I NAJHLADNIJI PERIOD! Ivan Ristić za "Novosti" otkriva: Biće još snega, dolazi hladan arktički vazduh
CELA Srbija okovana je snegom, a meteorolog Ivan Ristić za "Novosti" kaže da nas tek očekuje prava zima.
24. 12. 2024. u 14:46
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
STIŽE POLITIČKI POTRES? Evo ko vodi u anketama za novog nemačkog kancelara
ALIS Vajdel, liderka desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), prema poslednjim anketama, preuzela je vođstvo ispred Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
24. 12. 2024. u 12:17
Komentari (0)