VEĆ POČELE PRIPREME ZA BAŠTU: U Semberiji krenula proizvodnja rasada povrća (FOTO)
NA imanju Đorđa Sekulića iz Velike Obarske,u plastenicima je uveliko niklo seme holandskog ranog kupusa ,zasejano još krajem novembra prošle godine, a spremni su kontejneri i za skoru setvu rane plasteničke paprike, paradajza i karfiola.
Foto: B. Milošević
Nije bilo pauze u plastenicima, priča Đorđe,jer su jesenas,odmah nakon poslednje berbe kasnog paradajza,pripremili teren i zasejali 17.000 semenki ranog kupusa.
- Najbolje rezultate u proizvodnji rasada postižem na stari, tradicionalni način setve, na podlozi od stajskog đubriva koje tokom zime emituje toplotu, i samo kada stegne mraz i temperatura padne u minus, založimo peć, uključimo sijalice i to je dovoljno. Najmukotrpniji posao je ručna setva semena ,pa tako 20-30.000 puta...Da sejem dukate,mnogo je i zamorno, ali tako mora - objašnjava Đorđe.
Rani kupus sa Sekulićevih parcela trebalo bi, ako vreme posluži, već krajem aprila da se nađe na pijacama.
- Prošlu godinu je obeležila pandemija virusa korona, u svim segmentima života, pa tako i poljoprivredu. Nešto malo povrća se prodalo po bagatelnim cenama, recimo za 50 kilograma kupusa smo dobijali po dva evra, pa su mnogi proizvođači povrća zaorali ogromne parcele pod kupusom. To nikada nije bilo tako... Šta uraditi kada država uveze ogromne količine povrća iz Makedonije, u vreme kada pristignu i naši proizvodi? Odavno sam bacio olovku, i ništa više ne računam- Znam unapred da, ne našom krivicom, ovo sve propada, ali šta ja da radim posle 50 godina bavljenja ovim poslom?
U nešto se mora potrošiti život, koliko god da se ne isplati - kaže ovaj vredni proizvođač iz Velike Obarske.
Preporučujemo
DONACIJA PLASTENIKA: Dodeljuju se najugroženijim sugrađanima
30. 09. 2020. u 13:49
PLASTENICI ZA 22 SOCIJALNO UGROŽENE PORODICE: Nemačka organizacija ASB u Kruševcu
22. 09. 2020. u 16:56
PUTIN PISAO VUČIĆU: Poželeo mu zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić primio je danas čestitku predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina povodom Dana državnosti Republike Srbije, u kojoj mu je ruski lider poželeo zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
13. 02. 2026. u 12:40
STRADALI MLADIĆ SIN POZNATOG MUZIČARA: Novi detalji nesreće u Sarajevu
ERDOAN Morankić (23), koji je stradao u tramvajskoj nesreći u Sarajevu, sin je poznatog muzičara iz Brčkog Armana Morankića, piše portal sarajevskog Avaza.
13. 02. 2026. u 12:05
BOMBA, AUTOMAT I CRNA BERETKA: Hrvatski gradonačelnik se maskirao u Tompsona iz "Čavoglava" - pored njega i "Plenković" i "prvi čovek Zagreba
DANAS je u Svetoj Nedelji održan karneval Fašnik, a na pozornicu se popeo i gradonačelnik ovog mesta Dario Zurovec koji je bio obučen kao kontroverzni hrvatski pevač Marko Perković Tompson koji je poznat po svojim proustaškim stavovima i pesmama.
14. 02. 2026. u 14:35
Komentari (0)