NAJMLAĐA ŽRTVA IMALA 17 GODINA: U Brodu obeležena 29. godišnjica agresije Hrvatske i ubistava srpskih civila
SLUŽENjEM parastosa poginulim srpskim borcima i civilima, juče je u opštini Brod obeleženo 29 godina od agresije Hrvatske vojske na tu opštinu.
Načelnik Broda Zoran Vidić rekao je da je 3. mart podsetnik na cenu koju su Brođani morali platiti 1992. godine, kada je hrvatska država izvršila agresiju na tu lokalnu zajednicu.
- Tog dana je iz Slavonskog Broda preko mosta u Brod prešao veliki broj dobro naoružanih hrvatskih vojnika sa teškim naoružanjem. Napad na srpsko stanovništvo počeo je na glavnom putu Brod - Derventa, kada su hrvatsko-muslimanske snage zajedno sa 108. Brigadom Zbora narodne garde zauzele centar grada - izjavio je Vidić.
Napad na Brod 3. marta bio je uvod u najsvirepije zločine koji su se tog meseca dogodili na području ove opštine.
Članovi porodica Martić i Dujanić ubijeni su 25. marta 1992. godine u Brodu, a već sutradan dogodio se pokolj u Sijekovcu.
Pripadnici Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, 26. marta 1992. u Sijekovcu ubili su devet srpskih civila, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz tog prigradskog naselja. Najmlađa žrtva imala je 17, a najstarija 72 godine.
LOGORI
PREŽIVELI svedoci tog vremena opisuju da je nastavljeno zastrašivanje lokalnog srpskog stanovništva fizičkim maltretiranjem, pljačkama i odvođenjem u logore.
Tokom 1992. godine u Sijekovcu je ubijeno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.
Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. kada je general Slavko Lisica osmišljenom vojnom akcijom predvodio jedinice koje su oslobodile područje Opštine Brod. Od 3. marta do potpunog proterivanja Srba sa prostora opštine poginulo je 85 pripadnika tadašnjeg teritorijalnog sastava odbrane i 33 vojnika JNA koji su se našli na prostoru Broda. Mara Marinković je u ratu izgubila sina Dejana, kojeg je pronašla nakon 15 godina i sahranila.
- Bio je vojnik JNA, došao je na odsustvo i nije se mogao vratiti, već se pridužio Vranjskom bataljonu. Bio je zarobljen i odveden u Slavonski Brod, ranjen u ruku, a tamo su ga ubili. Zahvaljujući DNK analizi sam ga pronašla i sahranila nakon 15 godina - dodala je Marinkovićeva.
Preporučujemo
SVEČANO OBELEŽEN DAN OPŠTINE BROD: Plaćena visoka cena za slobodu
08. 10. 2020. u 00:32
BROD NE MOŽE BITI TALAC: Tegeletija obećao Brođanima novi granični prelaz
04. 09. 2020. u 18:11
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (1)