"NISAM NAIVAN I GLUP, NIKADA NEĆU KLEKNUTI NA KOLENA!" Fudbaler odbio da ispoštuje minut tišine i oduševio pola sveta!

Novosti online

13. 11. 2024. u 18:17

Dan primirja, koji se obeležava jedanaestog novembra kao sećanje na datum kada je 1918. godine, 11. 11, u 11 časova i 11 minuta, potpisano primirje kojim je počela da se stavlja tačka na Prvi svetski rat, više se ne doživljava svuda isto.

НИСАМ НАИВАН И ГЛУП, НИКАДА НЕЋУ КЛЕКНУТИ НА КОЛЕНА! Фудбалер одбио да испоштује минут тишине и одушевио пола света!

FOTO: Tanjug/AP

Sam dan je, kako decenije od Velikog rata prolaze, počeo da se drugačije slavi u pojedinim zemljama, pa je tako kod nas uobičajeno isticanje cveta natalijine ramonde, zbog osobine te biljke da preživi u "nemogućim" uslovima i "umrla" - oživi, Francuzi tada ističu plavi različak, a Engleska je poseban slučaj.

Zbog toga što su mnogi njeni vojnici izginuli po poljima maka u Belgiji, a i Francuskoj, ne samo da se cvet maka koristi kao simbol kojim se obeležava pomenuti Dan primirja, nego su britanske vlasti uvele da se tog dana obeležava i "sećanje na sve poginule iz Ujedinjenog Kraljevstva, u svim sukobima".

A to se ne sviđa baš svima koji na tim prostorima žive...

Cvet maka nekada je bio simbol sećanja na poginule u Prvom svetskom ratu, a sada za sve britanske vojnike / FOTO: Tanjug/AP

Naravno, nama najpoznatiji slučaj je kada je Nemanja Matić odbio da, dok je igrao u engleskoj Premijer ligi, nosi cvet maka napravljen od papira, stavljajući Englezima (i ostalima) do znanja da mu ne pada na pamet da odaje počast britanskoj vojsci - koja je, pored ostalih, bombardovala Srbiju 1999. godine.

Ali, sada je i jedan Irac isto uradio, na zaprepašćenje mnogih. Evo i o čemu se radi:

FK Vreksam - svetska senzacija i kapiten koji nervira sve Engleze

Fudbalski klub Vreksam iz Velsa postao je pre četiri godine svetska senzacija kada su ga dve holivudske zvezde, Rajan Rejnolds i Rob Mekilheni, kupili i krenuli da ga iz nižerazrednog nivoa dižu ka ostvarenju sna, plasmanu u Premijer ligu.

Ne ide im loše: došli su u petoligaša, a sada su već vinuli ekipu do "treće" lige, tj. kako se to na Ostrvu zove, "Liga 1" (iznad koje su još samo Čempionšip i pomenuto elitno, premijerligaško društvo).

Glumac Rajan Rejnolds, jedan od vlasnika FK Vreksam / FOTO: AP/Tanjug


Pritom, Vreksam je postao i svetski fenomen, zbog sjajne dokumentarne serije koja prati zbivanja u klubu i oko njega iz sezone u sezonu, pa su malo veći reflektori javnosti upereni u taj sportski kolektiv nego što bi to inače bio slučaj sa jednom malom velškom ekipom.


A baš u njoj igra Irac Džejms Meklin. 


Kapiten je.


I, njemu ne pada na pamet da 11. 11. nosi cvet maka.


Evo šta o tome sam kaže:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by James McClean (@macajw)


"O ovoj temi sam govorio mnogo puta, ne zato što bih morao, već sada to objašnjavam na društvenim mrežama iz poštovanja prema kolegama, saigračima te navijačima koji su me podržavali (posebno u Viganu i Vreksamu) kako bi svi oni imali potpuno razumevanje.

Za mene mak simbolizuje nešto sasvim drugo nego što predstavlja za ostale. Vređa li me kada neko nosi mak? Ne, apsolutno ne. Ono što me vređa je kada se pokušava nametnuti obaveza da i ja nosim mak.

Mak, koji je izvorno predstavljao sećanje na Prvi i Drugi svetski rat, sada je usvojen kao simbol poštovanja i sećanja na britanske vojnike koji su služili u svim sukobima širom sveta, uključujući one koji su otvorili vatru i ubili 14 nevinih civila na Krvavu nedelju u januaru 1972, u mom rodnom gradu, kao i mnoge druge brutalne zločine širom Irske. Zato nikada nisam i nikada neću nositi mak. Da je mak namenjen isključivo u čast Prvom i Drugom svetskom ratu, nemam problem s nošenjem, ali to nije slučaj.

Poštujem one koji nose mak, jer sam potpuno svestan da imamo različita uverenja i vaspitanje. Nikada ne bih nametao svoja uverenja drugima, nisam naivan ili glup da očekujem da će ta stvar biti obostrana, pogotovo kada je mak sada gotovo obavezan u Ujedinjenom Kraljevstvu, i ako ga neko ne nosi, mora da trpi uvrede. Ironija svega toga je što je mak izvorno bio tu za one koji su se borili za slobodu u oba svetska rata.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by James McClean (@macajw)

Neki ljudi, bez obzira na sve, neće se potruditi da se obrazuju ili da probaju da shvate. Tako onima koji upućuju uvrede (o stvarima o kojima nemaju pojma) komentarima poput ‘mrzi našu zemlju‘, poručujem – ne mrzim je. Neka od mojih najboljih prijateljstava su s ljudima rođenima i odraslima u Engleskoj, s potpuno drugačijim uverenjima od mojih. Komentari poput ‘srećan što radi i živi u UK, ali neka ide nazad i radi u svom rodnom gradu‘ su takođe tužni jer, nažalost, i tamo bih bio plaćen u ‘kraljevim šilinzima‘, što je deo problema od početka.

Jedna stvar koju nikad nisam i nikad neću raditi jeste da kleknem na kolena i kompromitujem svoja uverenja", napisao je u saopštenju.

(Još da je viknuo "Freeeedooom!", slika bi bila potpuna)

Bonus video: ČIJE JE KOSOVO? Mališani Crvene zvezde su u Moskvi ovako reagovali na povike ruskih navijača (VIDEO)

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ITALIJA U NEVERICI: Janik Siner doživeo novi šok!