ŽRTVE I PRE PUNOLETSTVA: I Subotica na vrhu liste gradova Srbije sa izraženim problemom trgovine ljudima
VIŠE javno tužilaštvo u Subotici godišnje se suoči sa od tri do pet slučajeva trgovine ljudima. Imajući u vidu da u celoj Srbiji bude od 30 do 40 podignutih prijava za ovo krivično delo, može se reći da je, posle Beograda, Novog Sada, Niša, Vranja i Sremske Mitrovice, ovaj problem i na severu Bačke i te kako evidentan.
Po rečima Branislava Rankova, zamenika višeg javnog tužioca, žrtve su najčešće žene stare između 20 i 35 godina, mada je bilo i dva slučaja gde su žrtve bila maloletna lica.
- Uglavnom je reč o seksualnoj eksploataciji, naravno uz određene uslove - primenu sile i pretnje, kako bi se određene osobe bavile time. Ove godine smo imali samo i jedan slučaj prosjačenja - predočava Rankov dodajući da su žrtve trgovine ljudima najčešće veoma ranjive i uplašene, te se u VJT maksimalno vodi računa o zaštiti njihove privatnosti tokom trajanja postupka.
- Kada se šalju saopštenja u vezi sa ovim krivičnim delom, podaci se svode samo na inicijale, a žrtve se pod posebnim okolnostima dovode na tužilaštvo, u pratnji policije ili predstavnika Centra za socijalni rad, da bi se sprečili pritisci saradnika izvršioca krivičnog dela. Oni ne biraju sredstva da izvrše pritisak na žrtve kako ih one ne bi teretile u krivičnom postupku.
Kako zaštiti žrtvu bila je tema onlajn konferencije lokalnih timova za borbu protiv trgovine ljudima iz Subotice, Sombora i Kikinde, na kojoj su razmenjena iskustva u radu na ovoj problematici.
- Žrtve trgovine ljudima imaju status posebno osetljivog svedoka, to je zakonska kategorija i podrazumeva da im se mora obezbediti punomoćnik koji će ih zastupati tokom trajanja krivičnog postupka. Viši sud u Subotici ima tehnički kapacitet da se lica ispituju putem video-linka, da se svi učesnici u krivičnom postupku nalaze u jednoj, a žrtva u drugoj prostoriji, kako se ne bi suočila sa licima koja su je do juče seksualno eksploatisala - objasnio je Rankov.
- Iskustva govore da se žrtve nalaze u posebnom odnosu zavisnosti prema licima koja ih eksploatišu. Često se posle davanja iskaza, žrtve smeste u Sigurnu kuću u Somboru ili objekat u okviru UG "Atina" u Beogradu.
CILj OČUVANjE PRIVATNOSTI
SASTANAK je jedna od brojnih aktivnosti koje organizuje subotički lokalni tim za borbu protiv trgovine ljudima.
- Cilj sastanka je da se mapiraju rizici i izazovi u čuvanju podataka privatnosti žrtava, a veoma je značajna saradnja civilnog sektora i nadležnih institucija na ovom polju - objasnio je Ilija Đukanović, član Gradskog veća za oblast socijalne zaštite i koordinator lokalnog tima.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
"IZBOMBARDOVALI SMO SRBE SAMO TAKO": Pevač služio na KiM 1999. - javnost u neverici zbog njegove izjave (VIDEO)
PEVAČ Džejms Blant, koji se proslavio debitantskim albumom "Back to Bedlam", služio je u Kforu 1999. godine, za vreme i neposredno nakon bombardovanja.
27. 01. 2025. u 12:07
Komentari (0)