U METALNOJ ŠACI I JAJE SIGURNO: Jedinstveni inovativni robotski uređaj, rezultat pameti domaćih stručnjaka, napravljen u Novom Sadu

Lj. Preradović

26. 04. 2022. u 07:13

NEŽNO i sa sigurnošću kakvom verovatno ne bi ni svaka ljudska, robotska šaka precizno i čvrsto među prste uzima jaje, a da pritom ne ošteti tananu ljusku.

У МЕТАЛНОЈ ШАЦИ И ЈАЈЕ СИГУРНО: Јединствени иновативни роботски уређај, резултат памети домаћих стручњака, направљен у Новом Саду

Profesor Mirko Raković pored izuma, Foto N. Karlić

S istom lakoćom, ruka hvata i pakovanje deterdženta teško nekoliko kilograma i spušta u korpu, a zatim i bocu sa vodom, ali i stvari drugačijih oblika i težine. Ova, u svetu savremena veštačka, robotska ruka, nastala u laboratoriji u Novom Sadu, rezultat je udruživanja znanja i stručnosti dve domaće kompanije "Sigmoid" iz Novog Sada, i "HTEC" iz Beograda i dve visokoobrazovne ustanove - novosadskog Fakulteta tehničkih nauka i Elektronskog fakulteta iz Niša.

Robotsku šaku sa senzorima, od sličnih izdvaja i to što je od ideje do finalnog proizvoda, sve plod domaće pameti.

- Robotika je uvek bila snažna na ovim prostorima i ima duboke korene - na početku razgovora za "Novosti" govori nam Mirko Raković, vanredni profesor novosadskog Fakulteta tehničkih nauka i suvlasnik firme "Sigmoid".

- Robotsku šaku u industriji smo identifikovali kao nešto interesantno, jer postojeće u svetu ne mogu da pokriju širok asortiman stvari i predmeta, raznovrsne teksture. Mi smo hteli uređaj koji može da manipuliše sa različitim oblicima i težine od deset grama do deset kilograma, bez ispadanja, lomljenja ili gnječenja.

I u tome su, što je najvažnije uspeli. Robotska šaka sa senzorima hvata svako voće, osetljivo poput jagode, ali i jabuke ili dunje, tako da prilikom manipulacije nema nikakvih oštećenja.

- Bitan aspekt ove robotske šake je da osetljive predmete, poput jaja ili čeri paradajza ne zgnječi tokom manipulacije, jer može da detektuje i izmeri silu i da se prilagodi obliku - objašnjava naš sagovornik, dodajući da zahvaljujući tome može da hvata i alate, šolje, a ide se ka tome da nijedan oblik ne predstavlja problem.

- Zahvaljuju senzorima na vrhovima prstiju mere se konktaktne sile prilikom hvatanja i to omogućava da se upravlja jačinom stiska i određuje pouzdanost hvata kako se ne bi dogodilo da predmet isklizne ili se pomeri tokom manipulacije.

A razvoj ove robotske šake, počeo je pre četiri godine na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka, gde su stručnjaci radili na stvaranju petoprste šake za već čuvenog humanoidnog robota "Marka", prvog takvog u Srbiji, koji je u novosadskom Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine pomagao prilikom terapija malim pacijentima obolelim od cerebralne paralize.

Foto N. Karlić

Od ideje se, ipak, nije odustajalo. Korišćenjem savremenih tehnologija, znanjem i stručnošću nastavili su da rade, a onda su se prijavili na konkurs Fonda za inovacionu delatnost Srbije i projekat robotske šake je počeo juna 2019. godine. U razgovoru sa privrednicima o planu da se razvije petoprsta šaka za industriju, došlo se do saznanja da je i ona sa tri prsta dovoljna, ali da je bitna robusnost i da pokrete može da ponavlja mnogo puta.

UZOR LjUDSKA ŠAKA

ZA robotsku šaku, našim stručnjacima je, objašnjava profesor Raković, uzor bila ljudska i za korak su joj bliži, mada ova još ne može da uvuče konac u iglu.

- Na njenom daljem razvoju i usavršavanju se nije stalo - kategoričan je profesor Raković, dodajući da bi zbog toga bilo potrebno da se uključe stručnjaci za razvoj softvera i hardvera, ali i mehatronike.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
TRAMP BIO OPSEDNUT TIME Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara

"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara

BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.

23. 11. 2024. u 16:52

Komentari (1)

RONALDO NA RASKRSNICI: Smeši li nam se pobednički tandem? (FOTO)