ZA SANIRANJE POSLEDICA NEVREMENA U VOJVODINI POKRAJINA IZDVOJILA OKO 500 MILIONA DINARA: Oštećene škole i vrtiće obnoviti do septembra
RADI najneophodnijeg saniranja posledica nezapamćenog nevremena koje je ove sedmice u dva navrata pogodilo Novi Sad i više opština u Vojvodini, iz pokrajinskog budžeta izdvojeno je oko 500 miliona dinara, saopšteno je danas posle vanredne sednice Pokrajinske vlade i Pokrajinskog štaba za vanredne situacije.

Z. Grumić
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je, u izjavi novinarima posle sednice, naveo je da su tri osobe izgubile živote, da je bilo povređenih i da je načinjena velika materijalna šteta čije će razmere biti utvrđene u narednom periodu. On je naglasio želju i rešenost da se zajedničkim snagama izađe iz ove izuzetno teške situacije.
- Ovo je bio veoma težak period. Izgubili smo tri života a posebno nas je potresao tragični događaj u Novom Sadu, gde je nastradao dvanaestogodišnji dečak. To će trajno obeležiti posledice ovog nevremena – rekao je Mirović naglasivši da sad treba pokazati efikasnost i odgovornost i što pre krenuti u obnovu porušenog.
Na teritoriji Vojvodine je u sredu i petak od olujnog vetra stradalo čak 80 objekata škola od kojih je deset ili jedanaest teško oštećeno pa će sanacija trajati više nedelja.
- Najvažniji prioritet nam je obnova osnovnih i srednjih škola i predškolskih ustanova, da bude gotova do početka nastave 1. septembra.
Mirović je naveo da je Gradu Novom Sadu, koji je uz Bačku Palanku najviše postradao, izdvojeno 250 miliona dinara radi obnove u prvom redu pet najoštećenijih školskih zgrada i niza drugih objekata, dok je Bačkopalančanima opredeljeno 100 miliona dinara. Po 50 miliona je dato Šidu i Sremskoj Mitrovici a ostale ugrožene opštine dobile su iz pokrajinske kase nešto manje iznose. Pokrajinskim robnim rezervama prosleđeno je 50 miliona dinara za nabavku crepa, građe i ostalog građevinskog materijala obnim rezervama
Mirović je poručio lokalnim vlastima da dođu do svake porodice koja je pretrpela štetu i da utvrde šta im je potrebno i dodao da pokrajina očekuje dodatnu finansijsku pomoć i od Vlade Srbije.
Zahvalio je Upravi za vanredne situacije i MUP-u, koji su angažovali 180 ljudi i opremu u pomaganju ugroženima saniranju posledica nevremena, kao i požrtvovanim radnicima EPS-a na požrtvovanom radu kako bi mnoga sela i delovi gradova dobili struju, jer je bilo pokidano više kilometara dalekovoda. Takođe je uputio zahvalnost Gradu Beogradu koji je poslao ekipe sa deset vozila, zatim Subotici i drugim opštinama koje su pokazale solidarnost, kao i mnogim privatnim preduzećima za ustupljenu mehanizaciju i radnike.
Prema podacima saopštenim sa sednice samo na užem području Grada Novog Sada u dva olujna naleta uništeno je oko 1.000 stabala po ulicama, bulevarima, parkovima, dvorištima. Stradali su i krovovi na objektima Petrovaradinske tvrđave i drugim zgradama po gradu i naseljima. I Nacionalni park „Fruška gora“ pretrpeo je velike štete jer je uništeno na desetine kubika šume.
Mirović je pozvao građane da prate upozorenja RHMZ i ostalih nadležnih i poštuju preventivne mere za eventualne nove nalete olujnog nevremena.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)