POMOĆ UGROŽENIM TEKUNICAMA: DZPPS i NP „Frruška gora“ 28. oktobra organizuju čišćenje zaraslih pašnjaka kod Neradina
DRUŠTVOI za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) u saradnji sa Nacionalnim parkom „Fruška gora“, 28.oktobra organizuju veliku jednodnevnu akciju čišćenja zaraslih pašnjaka kod Neradina. Cilj je oporavak populacije tekunice, ugrožene i strogo zaštićene vrste životinje. Zainteresovani ljubitelji prirode, prethodno, moraju obavezno da popune prijavni formular.

FOTO: DZPPS
Duga tek nešto više od 20 centimetara, sivkastosmeđeg krzna, krupnih i slatkih očiju, kratkog repa i kratkih nogu – tako izgleda tekunica, endemska vrsta podzemne veverice koja živi samo u centralnoj i jugoistočnoj Evropi. Svoij život vezala je za otvorena i travna staništa, livade i pašnjake, gde od proleća do jeseni živoi u porodičnim kolonijama, trčkara hraneći se se pre svega biljkama, a tokom jeseni i zime odlazi u svoje podzemne jazbine i zapada u zimski san. U našoj zemlji je ima još u Vojvodini i na istoku i jugoistoku.
Brojnost tekunica je u Vojvodini opala za 70 odsto u odnosu na prvu polovinu dvadesetog veka, a na istoku i jugoistoku njihove smanjene populacije su se svele na nekoliko izlovonanih lokaliteta.
- Tekunice jedino mogu da žive na otvorenim staništima obraslim niskom travom – objašnjava Marijana Demajo iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. - U tome su im nekada pomagale krave, ovce i koze koje su tu pasle i održavale nisku travu, međutim, pašarenje još od 1970-ih godina kontnuirano zamire. Zbog toga su ogromne površine pašnjaka obrasle invazivnim biljkama i žbunjem. Problemima tu nije kraj, pašnjaci su ispresecani putevima, često zatrpani divljim deponijama, a možda i najveći problem je što se pretvaraju u oranice.
Upravo zato Društvo za zaštitu i proučavanje ptica srbije već nekoliko godina radi na revitalizaciji otvorenih stepskih staništa, a cilj je zaštita retke i ugrožene životinjske i biljne vrste koje na njima žive. U okviru projekta „Stepujmo zajedno:novo poglavlje u oživavanju stepskih pašnjaka Fruške gore“ organizuje čišćenje pašnjaka na južnim padinama ovog nacionalnog parka, u Neradinu.
- U prirodi je sve povezano – dodaje Demajo. - mada se ove aktivnosti usmerene na tekunicu, verujemo da će se pozitivno odraziti i na druge biljne i životinjske vrste, pogotovo one ugrožene. Oporavkom populacije tekunice možemo očekivati da se poveća populacija stepskog sokola koja sada broji manje od 50 jedinki u celoj Srbiji ili da se na Frušku goru vrati orao krstaš kojeg ima svega osam parova jedino na severu Banata.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)