SPAS ZA HAMAM I RIMSKU KUĆU: Ministarstvo turizma obnavlja delove srednjovekovnog golubačkog grada

D. NOVKOVIĆ

21. 11. 2024. u 06:45

MINISTARSTVO turizma i omladine rapisalo je javnu nabavku za izbor izvođača radova koji bi trebalo da revitalizuje i adaptira hamam i Rimsku kuću, a procenjena vrednost ovog posla u srednjovekovnoj tvrđavi Golubački grad, na Dunavu, iznosi 99 miliona i 810.500 dinara. Rok za obnovu navedenih objekata, koji se unutar istorijskog kompleksa - između same tvrđave i Vizitorskog centra - iznosi 12 meseci.

СПАС ЗА ХАМАМ И РИМСКУ КУЋУ: Министарство туризма обнавља делове средњовековног голубачког града

D. Novković

Podsetimo, ova srednjovekovna tvrđava nalazi se na ulazu u Đerdapsku klisuru, sastoji se od prednjeg, zadnjeg i gornjeg dela, dve kolske kapije, deset kula... Ne zna se ko ju je i kada sagradio, ali se prvi put pominje u ugarskim spisima iz prve polovine 14. veka. Posle Kosovskog boja, 1389, i osvajanja Bajazita Prvog, pod Turcima se nalazila sve do 1867...

Obnova

POSLE petogodišnjih radova, Golubački grad za posete je otvoren u martu 2019, a projekat koji je EU finansirala sa 6,6 miliona evra obuhvatio je obnovu bedema i svih deset kula, izgradnju obaloutvrde i Vizitorskog centra, kao i probijanje novog tunela i gradnju obilaznice duge 800 metara.

Mahmud-pašin hamam, nazvan po osvajaču tvrđave iz 15. veka, građen je od kamena i opeke. Prilikom arheoloških radova, ispod nivoa poda nađen je prostor kroz koji je strujao topli vazduh i tako zagrevao gornje prostorije. Kao svetlarnik i ventilacija služili su mali otvori na svodovima prostorije, koja se vodom snabdevala sa obližnjeg brdskog izvora...

Uprkos vekovima koji su od tada prošli, hamam je do danas ostao prilično sačuvan, a sada su planirani radovi koji će sprečiti urušavanje - obezbeđujući bezbednost posetilaca. Predviđeno je i doziđivanje kamenih zidova, uz postavljanje nove drvene krovne konstrukcije koja će biti pokrivena ćeramidom.

Drugi objekat kojem predstoji obnova, Rimska kuća, predstavlja ostatke antičkog objekta otkrivenog na nivou temelja, sazidanih krajem 11. i početkom 12. veka. Sama građevina, pretpostavlja se, "podignuta" je krajem drugog ili početkom trećeg veka, od kamena i opeke, tehnikom njihovog naizmeničnog slaganja. Činile su je četiri prostorije čiji su zidovi i podovi bili prekrivenim vodonepropusnim malterom, a podovi dodatno popločani opekom. Radovi na ovom lokalitetu obuhvatiće čišćenje rastinja i mahovine sa zidova, uklanjanje kompletne zaštitne krovne konstrukcije, čišćenje i malterisanje zidova krečnim malterom i uređenje okolnog terena.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti