SAMOUK STVARA VEĆ 32 GODINE: "Životno vreteno" Mileta Tomišića u temerinskom Kulturnom centru "Lukijan Mušicki"

Zoran Rajić

17. 12. 2024. u 06:15

KRAJ godine u kulturnom centru "Lukijan Mušicki" protiče u znaku izložbe 37 skluptura od drveta - svojevrsne retrospektive 32 godine stvaralaštva ovdašnjeg vajara Mileta Tomišića, za kojeg slikar i likovni kritičar dr Danilo Vuksanović kaže da, samouk, "otima od prirodnog bogatstva i stvara mnoštvo razigranih formi".

САМОУК СТВАРА ВЕЋ 32 ГОДИНЕ: Животно вретено Милета Томишића у темеринском Културном центру Лукијан Мушицки

foto S. K. Kosanović

- Rezbarenje drveta došlo je samo od sebe, jer sam rođen u šumovitom predelu i odmalena sam se družio sa stolarima. Prvi rad sam nazvao "Plod", jer je sadržao voće, ženu i zemlju kao simbole rađanja. Inače, ne volim da skulpturama dajem nazive i tako drugima sugerišem njihovo značenje. Sada je izuzetak "Molitva", inspirisana likom i delom vladike Amfilohija Radovića, koji je vratio srpstvo u Crnu Goru. Patriotski sam nastrojen i podjednako zainteresovan za sudbinu svog naroda, bilo da je u Temerinu, Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Čikagu... - napominje Tomišić, poreklom iz Vrbljana u RS.

Kaže i da od početne ideje, pa dok skulptura ne izađe ispod dleta ponekad proteknu i tri godine, a naslov postavke - "Životno vreteno" - objašnjava saznanjem do kojeg je došao posle 50, da se mnoge stvari u životu vrte i ponavljaju.

Inače, prethodna, a ujedno i prva samostalna izložba Mileta Tomišića organizovana je u Temerinu, pre tačno 10 godina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

VELIKA ČAST: Dušan Mandić kandidat za najboljeg vaterpolistu Evrope