OD "SRPSKOG KRALJA" DO SOCIJALNIH SLUČAJEVA: Dvospratnica u Požarevcu za 109 godina promenila mnogo namena i stanara

Dušanka Novković

14. 04. 2025. u 06:00

ZA dvospratnu zgradu na uglu ulica Knez-Milošev venac i Deligradska, retko ko bi pomislio da se u njoj nekad nalazio poznati gradski hotel.

ОД СРПСКОГ КРАЉА ДО СОЦИЈАЛНИХ СЛУЧАЈЕВА: Двоспратница у Пожаревцу за 109 година променила много намена и станара

D.N.

Ova zgrada, stara skoro ceo jedan vek, danas je prilično oštećena, jer se u njenu obnovu godinama nije ulagalo. Nju je 1916. godine podigao preduzimač Milovan Stević i u njoj otvorio hotel "Srpski kralj", čiji su gosti najčešće bili putnici pristigli vozom u Požarevac.

Pošto se nalazio odmah preko puta železničke stanice, najčešće su u hotelski restoran svraćali železničari, a tu su se, uz muziku uživo, održavale i brojne proslave i svetkovine. Početkom 1936. godine hotel je prestao sa radom i tada je zgradu uzela u zakup jugoslovenska kraljevska vojska. U njoj su se održavali kursevi za oficire, a neki od njih tu su imali samački smeštaj. Tokom Drugog svetskog rata, nekadašnji hotel prisvojila je i koristila nemačka vojska.

Narodna kuhinja

U DELU prizemlja nekadašnjeg hotela "Srpski kralj" nalazio se punkt Narodne kuhinje Crvenog krsta. Tu su socijalno ugroženim porodicama deljena kuvana jela, hleb i suvi obroci. Crveni krst ovaj prostor više ne koristi, jer se punkt Narodne kuhinje preselio u Porečku ulicu, kod glavne autobuske stanice.

Po završetku rata, zgradu su preuzeli železničari koji su za svoje kolege u njoj napravili stanove. Prostorije u prizemlju počele su da se koriste za kulturne aktivnosti i za rad gradskih kulturno-umetničkih društava. Kasnije je u ovoj zgradi otvorena kafana "Orač", potom autobuska stanica, a zatim poljoprivredna apoteka. U novije vreme, u zgradu su se smeštale socijalno ugrožene porodice i pojedinci.

Danas, u nekadašnjem hotelu u prizemlju nema nikoga, prazno je i ne koristi se, a na prvom i drugom spratu nalaze se stanovi. Inače, "Srpski kralj" bio je jedan od četiri hotela u starom Požarevcu, čime se retko koji grad u Srbiji u to vreme mogao pohvaliti. Najpoznatiji bio je "Srpska kruna", podignut 1871. godine, u blizini Narodnog muzeja. Preko puta njega bio je hotel "Grand", sazidan 1904. godine, koji je kasnije postao Dom Vojske, dok se treći hotel - "Berza", otvoren 1910. godine, nalazio na uglu Takovske i Lenjinove ulice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TROFEJ OTIŠAO U PRAVE RUKE: Košarkaš Panatinaikosa najbolji strelac Evrolige (VIDEO)