NEULAGANJE KOŠTALO MALINARE: Proizvođači "crvenog zlata" u Bačkoj nisu se ovajdili uprkos dobroj otkupnoj ceni

Z. RAJIĆ

09. 09. 2020. u 17:20

OTKUPLjIVAČI su se ovog leta "otimali" za malinu u Bačkoj, koja je zbog toga imala i dobru cenu, ali se proizvođači nisu ovajdili, jer je prinos bio vrlo loš.

НЕУЛАГАЊЕ КОШТАЛО МАЛИНАРЕ: Произвођачи црвеног злата у Бачкој нису се овајдили упркос доброј откупној цени

Foto Z.Rajić

U Ratkovu kod Odžaka i Bačkom Dobrom Polju, u opštini Vrbas, u kojima su sorte malina iz Poljske "polana" i "polka" pre nekoliko godina našle pogodno tle i proširile se na ostale delove Bačke, navode da je slabom rodu kumovalo nepovoljno vreme, ali mnogo više neulaganje u proizvodnju. Ovogodišnji otkup je u tim selima bio "mršav" i zato što su mnogi uzgajivači smanjili ili potpuno uništili zasade malina.

- Ovog leta, a berba je pri kraju, preuzeo sam 70 tona maline, a 2017. godine 480 tona. Na pet otkupnih mesta u Ratkovu biće ove sezone predato ukupno od 160 do 170 tona roda, a pre tri godine je bilo isporučeno oko 1.000 tona - objašnjava pad proizvodnje Zoran Miljković, najveći organizator otkupa malina u Ratkovu.

Uzgajivač Aleksandar Tijanić Džale napominje da je malina u Ratkovu, u vreme kad se verovalo da će donositi samo profit, a ne i gubitke, bila zastupljena na 150 do 200 jutara, a sad se zadržala na svega 10 do 15 jutara. U Bačkom Dobrom Polju zasadi maline su sa 150 hektara svedeni na petinu.

Foto Z.Rajić

Ova mašina zamenjuje 50 berača

- Ljudi su se posle izuzetno dobrog roda, ostvarenog 2016. godine, zadužili podižući zasade, ali kasnije, zbog nestabilnosti na tržištu, nisu uspeli da vrate ono što su uložili. Zato su uništili malinjake ili su odustali od ulaganja u navodnjavanje, prihranu i zaštitu malina, što je ovog leta rezultiralo katastrofalnim prinosom - ističe Bojan Pejić, predsednik udruženja "Bačkopoljski malinari" i direktor zadruge "Bačka malina".

NISMO VIŠE LIDERI

UZGAJIVAČI u Ratkovu i Bačkom Dobrom Polju navode da je ekspanzija "polane" i "polke" trebalo da učvrsti vodeću svetsku poziciju Srbije u proizvodnji maline, ali se dogodilo da su zasadi počeli da se smanjuju i u centralnim i zapadnim delovima naše zemlje.
- Umesto nas, lideri malinarstva sada su Poljska, Ukrajina i Čile - kaže Miljković.

I u Ratkovu i u Bačkom Dobrom Polju ovogodišnja otkupna cena maline prve klase bila je od 210 do 240 dinara, a druge klase od 180 do 200 dinara. Miljković naglašava da se u poslednjih mesec dana sva malina otkupljuje kao prvoklasna, za 220 dinara. Od 130 do 170 dinara po kilogramu ove sezone su plaćane mašinski obrane maline, jer otkupljivači smatraju da njihov kvalitet ne može da se meri s ručno ubranim plodovima. Sezonci beru malinu za satnicu od 225 do 250 dinara, ali pošto ih nema dovoljno, veliki proizvođači su iz Poljske nabavili kombajn "marek", koji dnevno zamenjuje 50 radnika.
- Kad nema uzastopnih kiša, zbog kojih se pojavljuje trulež, "marek" bere i do 90 odsto plodova prve klase - naglašava Pejić.

Foto Z.Rajić

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STIGLI PRVI REZULTATI: Tramp ubedljivo vodi u prve dve države

STIGLI PRVI REZULTATI: Tramp ubedljivo vodi u prve dve države

OČI celog sveta uprte su u Ameriku, gde će biti izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Kamala Haris ili Donald Tramp, ko će biti novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta... Pratite američke izbore uživo na portalu "Novosti". Kako teče izborni dan, kao i prve rezultate glasanja, naši novinari pratiće iz minuta u minut, tako da obavezno ostanite uz naš portal.

05. 11. 2024. u 08:19 >> 00:21

Komentari (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE