JEDVA ČEKAM DA PROCVETA NOVAK: Pančevac zaljubljen u ovo cveće - postoji 7.000 vrsta, a najčuvenije je ono sa Kosova (FOTO)
NAJPOZNATIJI i najbliži su nam kosovski božuri, ali malo ko zna da postoji više od 7.000 registrovanih vrsta božura.

Foto: Privatna arhiva
Bogatstvo vrsta ne znači da nisu ugroženi, a još manje da treba uništavati i brati u prirodi. Zaljubljenik u božure i jedan od najboljih poznavalaca ovog cveća jeste Vladimir Ranislavić (61) iz Pančeva. On već 15 godina "posmatra" božure, a rešen je da neke registruje pod "srpskom zastavom".
- Za desetak dana treba da procveta novak, jedna od vrsta divljeg božura koji raste samo kod nas. Ne mogu otkriti lokaciju, jer mora prvo da bude registrovan. U svetu botanike vlada rat ko će se upisati kao neko ko je registrovao novu vrstu. Bogatije zemlje nemaju problem da neku biljku prenesu i upišu je kao svoju - otkriva nam Vladimir.
SLUČAJNO je rođen na Kosovu, pa veruje da mu se zato i javila ta ljubav prema božurima.
SVE BOJE OSIM...
- KOD nas je uobičajeno da se čuje: "Imam sve. Imam crveni, roze i beli." Tako većina ljudi kaže, a realno cvet božura može biti u svim mogućim bojama, osim u crnoj i plavoj - kaže Vladimir.
- Slučajno sam, isto tako, na placu koji sam kupio zatekao nekoliko grma božura. Rešio sam da ih razmnožim i tada o božurima nisam znao ništa. Onda je sve išlo samo po sebi, nabavljao sam nove i nove da bi i sam počeo da ih otkrivam. Jednostavno, uživam u ovim biljkama i stalo mi je da sačuvamo naše divlje božure. Od 100 semenki u prirodi, "preživi" možda tek nekoliko, koje daju novu biljku - kaže Vladimir.
U ovom poduhvatu, kaže, sarađuje sa zaljubljenicima u prirodu iz cele Srbije.
- Nije tajna da su najlepši kosovski božuri, a njihovo najveće stanište je pored Paraćina i Bele Palanke. Ima ih u celoj Srbiji, ali su na ovim mestima najbrojniji. I treba znati da su najveći neprijatelji božura takozvani ljubitelji prirode koji iz čista mira uberu cvet divljeg božura samo zato što je lep. Za nekoliko sati on uvene i oni ga bace i tako propadne šansa da taj cvet da seme i novu biljku - upozorava Ranislavić.
DRVO
ZELjASTI božuri su svima poznati i mogu živeti duže od 100 godina. Postoje i drvenasti božuri koji su, kao što samo ime kaže, "neka vrsta drveća".
- Svi su poreklom iz Kine i sada osvajaju ceo svet zato što su predivni. Mogu biti visoki od pola metra do četiri metra. Zamislite drvo puno cvetova božura. U Kini postoje primerci stari više od 400 godina, mislim da je najstariji drvenasti božur star oko 800 godina - kaže Vladimir i dodaje da su veoma cenjeni ito božuri (žuti), nazvani po japanskom botaničaru Toičiju Itou.
DODAJE da se najlepši hibridi božura stvaraju upravo kada je osnova divlji božur.
- Inače, kažu da je otrovan, neko tvrdi da je lekovit, ali ne bih proporučio da ga neko koristi jer njegova dejstva nisu dovoljno ispitana. Ako i postoji neki podatak, uglavnom je to "resavska škola", odnosno svi prepisuju jedni od druge - navodi naš sagovornik.
Preporučujemo

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)