RASHLAĐENE NEDOUMICE: Kako je pakovanje sladoleda ogolilo besmisao razdvajanja balkanskih jezika
Kada mi neko bude objasnio zašto se u Hrvatskoj kaže dom i kućanica, a u Srbiji kuća i domaćica, poverovaću u dvojezičnost.

Novosti
UDARILA vrućina, pa sam kupio sladoled da se rashladim. Od jagode, preliven belom čokoladom. U samoposluzi prodaju četiri u pakovanju. Samoposluga francuska, sladoled britansko-holandski. Takva su vremena. Liberalno kapitalistička.
Pada mi pogled na celofan. Na njemu, vode računa o profitu na čak 24 jezika. Sve to grupisano na 33 govorna područja. Među njima, i deo našeg regiona, ovde, u belom svetu.
"Nije dozvoljena pojedinačna prodaja", piše, zbirno, na hrvatskom i bosanskom.
"Nije namenjeno za pojedinačnu dalju prodaju", zabeleženo je, takođe u paru, latinicom, na srpskom i crnogorskom.
Pokušavam da obrnem stvar.
"Nije dozvoljena pojedinačna prodaja", na crnogorskom i srpskom.
"Nije namenjeno za pojedinačnu dalju prodaju", na bosanskom i hrvatskom.
Pasuje. U svakom slučaju, nama su uskratili ćirilicu, Crnogorcima su se sa sladoledom istopila dva slova, "i" i "j". Ovako bi ona falila Hrvatima i Bosancima, da je njima "namijenjeno". Dođe mu na isto. Zamišljam prilježne jezikoslovce iz republičkih prestonica bivše Jugoslavije koji ozbiljno odgovaraju na upit svetske sladoledžijske firme kako se to tačno kaže na njihovom jeziku, a nikako isto kao na komšijskom. Slično je na uputstvima za nameštaj, belu tehniku, televizore.
Kada mi neko bude objasnio zašto se u Hrvatskoj kaže dom i kućanica, a u Srbiji kuća i domaćica, poverovaću u dvojezičnost. Žao mi samo Makedonaca. Umesto što su se igrali zanimljive lingvistike kojom su ispunili sav prostor na celofanu, mogli su i njih da obaveste na maternjem jeziku pod kojim uslovima se liže sladoled, kad su već mislili na ostale.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (2)