NEĆE MOĆI: Ambasador koji (ni)je kadrirao
DA LI Vašington pokušava da odlučuje o nameštanjima po Srbiji i zašto je činjenica da upravo to radi?
NE mislim da Klič (jedan od lidera ukrajinske opozicije u vreme državnog udara 2014. Vitalij Kličko) treba da uđe u vladu. Ne mislim da je to neophodno, da je dobra ideja - rekla je tadašnji pomoćnik američkog državnog sekretara Viktorija Nuland 2014. u presretnutom razgovoru sa američkim ambasadorom u Kijevu Džefrijem Pajatom. "Da.
Slažem se u odnosu na to da on ne ulazi u vladu, neka ostane izvan i uradi svoj politički domaći zadatak i ostalo", odgovorio je Pajat u razgovoru koji je ostao upamćen najviše po Nulandkinoj opasci "je*eš EU". Pajat je izrazio i zadovoljstvo što je Nulandova u razgovoru s Arsenijem Jacenjukom, drugim opozicionim liderom u tom trenutku i potonjim premijerom Ukrajine, "jasno pokazala koje mu je mesto i gde se uklapa u ovaj scenario".
Ovaj deo transkripta razgovora visokih zvaničnika Stejt departmenta preveo sam sa sajta Bi-Bi- Sija - objavljen je uz komentare diplomatskog urednika Džonatana Markusa, koji je prvo istakao da "SAD nisu demantovale verodostojnost ovog razgovora i da su bile brze u svaljivanju krivice za presretanje i objavljivanje razgovora na ruske vlasti". Markus je ocenio da gornji citati ukazuju da "dok SAD tvrde da u ovoj krizi rade sa svim stranama i ističu da 'ukrajinski narod treba da odluči o svojoj budućnosti', ovaj transkript ukazuje da SAD imaju veoma jasne ideje o tome kakav ishod treba da bude i rade na postizanju tih ciljeva". Taj rad podrazumeva i kadriranje u ukrajinskoj vladi i dodeljivanje uloga u tom, kako kažu, "scenariju".
Pisanje scenarija, odnosno dodeljivanje uloga u vladama drugih zemalja u Stejt departmentu nije, nažalost, bilo rezervisano samo za Ukrajinu iz 2014. Imali smo to i vrlo nedavno, u svom okruženju. U Crnoj Gori, na primer. Tu nije bilo curenja presretnutih razgovora visokih američkih diplomata, ali je bilo njihovih otvorenih i javnih izjava u kojim jasno pokazuju sklonost ka kadriranju i određivanju kako to "crnogorski narod treba da odlučuje o svojoj budućnosti". Tako je specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar mandataru za sastav crnogorske vlade Milojku Spajiću 13. septembra poručio da mu ne preporučuje da u vladu uključi srpsku koaliciju "Za budućnost Crne Gore", bez obzira na izborne rezultate, jer se radi o "najvećoj antizapadnoj stranci". Svoju preporuku Eskobar je začinio ocenom da bi uključivanje koalicije koja je na izborima osvojila nešto manje od 15 odsto glasova bilo "protivno volji naroda", te da bi to predstavljalo "prihvatanje pritiska druge zemlje (Srbije, naravno) u odnosu na preporuke transatlantske zajednice".
I pre ovoga bilo je ideja u Podgorici koje se nisu uklapale u američki scenario. Tako je, krajem decembra 2022, američka ambasada u Crnoj Gori jasno odbacila odluku crnogorske skupštine da mandat za formiranje nove vlade poveri M i o dragu Lekiću ocenjujući je kao "još jedan korak u pogrešnom smeru" i ističući da SAD ne bi mogle da sarađuju s takvom vladom. Naravno, Lekić nije postao premijer.
Setimo se i kadriranja u Srbiji. Javnosti je putem "Vikiliksa" poznat postao slučaj postavljenja jednog od lidera današnje prozapadne opozicije Zdravka Ponoša za načelnika Generalštaba 2006, ali mnogo važniji od toga su bili zapadni pritisci (učestvovali su i neki domaći tajkuni) u cilju "preloma mozga" Ivice Dačića i SPS-a 2008. da prekinu pregovore o formiranju vlasti sa DSS-om Vojislava Koštunice i SRS-om koji su u to vreme defakto predvodili potonji predsednici Srbije Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić.
Nikoga ko iole prati politiku ne iznenađuje ni činjenica da u scenariju koji su SAD osmislile za Srbiju uloga šefa Bezbednosno-informativne agencije ne može pripasti Aleksandru Vulinu. Zapravo, mnogo uloga ovde nije podeljeno u skladu s njihovim scenarijem, ali ova im je bila balvan u oku. Utoliko pre što je u isto vreme ulogu u Vladi Srbije izgubila njihova najomiljenija sporedna glumica (s tendencijom da postane glavna) Zorana Mihajlović.
Sudbine ovo dvoje Vučićevih kadrova su mnogo povezanije i mnogo simboličnije nego što se na prvi pogled može pomisliti. Oboje su obavljali važne funkcije od dolaska SNS-a na vlast. Oboje su do formiranja sadašnje Vlade Srbije obavljali važne ministarske funkcije. Mihajlovićeva je bila ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i, na kraju, ministar rudarstva i energetike. Vulin je s mesta direktora Kancelarije za KiM 2013. postavljen za ministra zaduženog za KiM, zatim ministra rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, pa ministra odbrane i, na kraju, unutrašnjih poslova. Oboje su u javnosti percipirani kao simboli prozapadnog, odnosno prosrpskog opredeljenja vlasti, i okončanje njihovog prisustva u Vladi bilo je jasan signal u kom se pravcu politika Beograda kreće.
Mihajlovićeva je jednostavno eliminisana, što ju je silno razljutilo, pa je zajedno s drugim ekstremno prozapadnim otpacima SNS-a, poput Dragana Šormaza i Stanislave Pak, počela da blati svog dojučerašnjeg lidera.
Vulin je, s druge strane, postavljen na diskretniju, ali podjednako važnu funkciju direktora BIA, što je, takođe, bio jasan signal pojačanih težnji vlasti ka uspostavljanju veće suverenosti u vladanju zemljom. To Vašington nije mogao da dozvoli i pritisci su odmah počeli. Direktni su isprva bili diskretniji i uočljivi samo kroz rad "nezavisnih" i "objektivnih" medija, kao i prozapadne opozicije, ali pošto nisu urodili plodom, taktika se menja i na Vulina se kreće "đonom" - optužuje se za umešanost u "organizovani kriminal i trgovinu narkoticima", ali i za obezbeđivanje platforme Rusiji za "maligni uticaj u regionu".
Žalosno je što je Vulin popustio i podneo neopozivu ostavku jasno ukazavši da to čini jer "SAD i EU traže njegovu glavu" i jer ne želi da dodatno otežava poziciju Srbije.
Žalosno ne jer je Vulin dobro ili loše radio svoj posao nego jer je to plod spoljnog pritiska, a ne suverene odluke naših vlasti. To je potvrdio i Vučić rekavši da su pritisci postojali i da su bili nedvosmisleni "od prvog dana kako je postavljen na tu dužnost".
I onda vam se pojavi ambasador Kristofer Hil s "razočaravajućom", kako je rekao, informacijom da "ima nula interesa da bude umešan u unutrašnje stvari Srbije", dok njegova ambasada tvrdi da "nema nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpskih vlasti". Je l' to neko rekao "je*eš EU"?
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)