Aušvic

Jovanka SIMIĆ

27. 01. 2025. u 10:22

ZA deset godina, povodom 90. godišnjice oslobođenja logora Aušvic-Birkenau, neće biti moguće ponovo okupiti 50 preživelih logoraša.

Аушвиц

Novosti

Zato će danas, kako je najavio portparol Muzeja Aušvica, reč imati samo preživeli zatočenici nacističkog logora smrti u Drugom svetskom ratu. Političari i predstavnici 54 delegacije, ovoga puta, neće dobiti reč. Neki od njih su, uostalom, već sve rekli minulih nedelja uoči današnje ceremonije. Rusima, koji su Aušvic oslobodili, a u Drugom svetskom ratu na oltar slobode položili blizu 30 miliona žrtava, poručeno je da bi njihovo prisustvo na mestu zloglasnog logora danas predstavljalo cinizam. Predsednica Evropske komisije Urusla fon der Lajen ispoljila je elementarno nepoznavanje istorije tvrdnjom da su logor Aušvic oslobodili saveznici.

Čelnici Poljske, pak, nastojali su na sve načine da se ogluše o optužbu Međunarodnog suda koja izraelskog premijera Netanijahua tereti za zločine u Gazi i zbog koje bi bili dužni da ga uhapse prilikom posete nacističkom logoru. Svima je laknulo kada je saopšteno da će umesto premijera skupu prisustvovati izraelski ministar zdravlja Joav Kiš. U kompleksu očuvanih baraka logora Aušvic-Birkenau, u kojima su nemački nacisti umorili milion Jevreja i oko sto hiljada pripadnika drugih nacija, ceremonija sećanja počeće u 15 časova. U tom satu Crvena armija 1945. godine oslobodila je ovaj stravični logor zatekavši svega 7.000 preživelih.

Pedesetoro njih danas će govoriti o tim strašnim događajima. Među njima neće biti i Primo Levi (1919-1987), italijanski hemičar, deportovan u Aušvic februara 1944. godine. Ali, ostalo je zapisano njegovo sećanje da su oslobodioci crvenoarmejci izgledali kao da ih ne muči samo saosećanje, već i osećaj krivice što je takav zločin uopšte bilo moguće počiniti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ACO PETROVIĆ PROGNOZIRAO EVROLIGAŠKI DERBI: Evo ko je po njemu favorit