GRČKA SE SPREMA DA PRIZNA KOSOVO? Čudni signali iz Atine, ostao je samo još jedan korak
UČESTALI sastanci grčkih zvaničnika sa Albancima iz južne srpske pokrajine navele su mnoge da se zapitaju da li je na pomolu priznanje nezavisnosti lažne države od strane Atine, piše Priština insajt.
Interakcije između Prištine i Atine su postale sve češće u prvoj polovini ove godine. Premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti je prošle nedelje bio u poseti Grčkoj, gde ga je primio premijer Kirijakos Micotakis, nakon čega je usledio niz međusobnih poseta. Na listi ljudi sa kojima se susreo Kurti je ministar odbrane Grčke Aleksis Cipras, piše Klarisa Fetahu za Priština insajt.
Ovo širenje bilateralnih odnosa navelo je mnoge da se zapitaju da li je Grčka blizu formalnog priznanja prištinskih vlasti, nakon dužeg niza godina u kojima se Atina postavljala neutralno i održavala status kvo.
Ranije je Atina čvrsto stajala na stanovištu da je, kao članica EU, otvorena za priznavanje nezavisnosti tzv. Kosova tek nakon zaključenja sporazuma o normalizaciji sa Srbijom, do koga nije došlo, i malo je verovatno da će doći.
U junu ove godine je ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Dendias posetio Prištinu, što je druga poseta za manje od godinu dana. Dendias je tada izrazio spremnost da pomogne tzv. Kosovu u procesu liberalizacije viznog režima. Posle te posete je Kancelarija za ekonomske i komercijalne poslove tzv. Kosova u Atini unapređena u Kancelariju za interese, koja pored ekonomske saradnje uključuje i razvoj političkih odnosa.
Grčka se do sada držala međunarodnog prava po pitanju nezavisnosti tzv. Kosova pre svega zbog položaja Severnog Kipra, koji je okupiran sedamdesetih godina i uspostavljen kao nezavisna država od strane Turske.
Ipak, čini se da to neće predstavljati veliku prepreku Atini ako se zaista pokaže da želi uspostavljanje zvaničnih odnosa sa tzv. Kosovom.
U prošlosti je grčko glasanje omogućilo da se tzv. Kosovo pridruži Svetskoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj i drugim međunarodnim ekonomskim institucijama, uključujući Međunarodni monetarni fond i Banku za razvoj Saveta Evrope. Grčka takođe učestvuje u EULEKS-u i NATO misiji KFOR-a.
U suštini, u ovom trenutku Atina i Priština sarađuju u skoro svim oblastima, a preostalo je još samo grčko priznanje tzv. Kosova da se učvrste diplomatske veze.
Preporučujemo
BEHRAMAJ: Kurtiju važnije haljine njegove žene i ćerke, nego otrovani građani Dečana
17. 07. 2021. u 13:14
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (4)