VLADA EKSPERATA ILI DVA DATUMA ZA NOVE IZBORE: Među naprednjacima se uveliko razmatraju dva ključna scenarija posle ostavke premijera Vučevića
ODLUKA o tome da li će biti formirana nova vlada ili će se ići na izbore trebalo bi, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić da bude poznata u narednih desetak dana, a prema trenutnom raspoloženju u vladajućoj SNS, obe opcije su sa podjednakim šansama "u igri".
U slučaju da se ide na vanredne parlamentarne izbore, građani Srbije bi na birališta najverovatnije išli u aprilu, do kada bi trebalo da se sprovedu sve zakonske procedure nakon što je premijer Miloš Vučević podneo ostavku na tu funkciju.
Pod pretpostavkom da se već sledeće nedelje u Skupštini konstatuje ostavka Vučevića, što automatski znači i pad celog kabineta, birališta bi mogla da budu otvorena 27. aprila. Ovakav scenario utemeljen je na pretpostavci da će Vučić iskoristiti maksimalan rok od 30 dana od dana konstatacije ostavke premijera u parlamentu, da sprovede konsultacije o novom mandataru. Ukoliko niko ne bude imao većinu da formira novi ministarski tim, raspisuju se izbori koji bi bili održani najranije za 45, a najkasnije za 60 dana.
Ako se parlament ne okupi sledeće nedelje da "udari pečat" na Vučevićevu ostavku, rokovi se pomeraju, pa je u opciji i maj, i to sledeći datumi - 4. i 11. Međutim, pošto je Vučić najavio da će 9. maja biti u Moskvi, na obeležavanju 80. godišnjice pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, realnije je da se onda na izbore ide u prvoj nedelji maja.
U slučaju da nakon razgovora unutar SNS i sa koalicionim partnerima, koje je za naredne dane najavio Vučić, prevagne opcija da se ide na sastavljanje vlade, prema našim informacijama, insistiraće se na tome da nove, stručne ličnosti zauzmu ministarske pozicije, a iznenađenje bi mogao da bude i kandidat za premijersku poziciju. Vučić je rekao da kada je reč o toj funkciji, "u glavi ima tri-četiri imena", ali da će ta tema doći na dnevni red tek nakon odluke hoće li ili ne biti vanrednih izbora. Iz sadašnje postave, prema nezvaničnim informacijama, kao kandidat za premijera visoko se kotira Dubravka Đedović Handanović, koja sada vodi resor rudarstva i energetike.
Brnabićeva: Blokade smenile opoziciju
PREDSEDNICA Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da je parlamentarna većina stabilna i ubedljiva i da u tom smislu nema političke krize i još jednom pozvala na dijalog. Ona je ukazala da bi bilo demokratski da se raspišu izbori jer, kako je navela, parlamentarna opozicija više nema legitimitet, ali je dodala da je u ovom trenutku pitanje da li bi izlazak na birališta bilo šta rešio o doprineo boljoj situaciji u društvu:
- Blokade i plenumi krenuli su kao napad na vlast i pokušaj smene vlasti, a desila se smena opozicije, jer opozicione stranke u parlamentu više ne predstavljaju nikoga.
Da je opoziciji sužen prostor za delovanje smatra i Klačar, koji kaže da su sada glavni akteri koji treba da traže izlaz iz krize studenti i vlast. On smatra da opozicija izvan toga traži prelaznu vladu, za koju i sama misli da je malo realna, i nema neki veliki manevarski prostor, jer ne pristaju na izbore, a ne mogu da preuzmu studentske proteste.
Da bi formiranje nove vlade bilo bolje rešenje za trenutku političku i društvenu krizu izazvanu višemesečnim studentskim blokadama i protestima, pokrenutim nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, smatra Bojan Klačar iz CeSida. On za "Novosti" kaže da mu se trenutno čini manje realna opcija da se ide na izbore:
- Prema porukama koje stižu iz opozicije, većina stranaka bi to glasanje bojkotovala, što bi značilo da ako bi se tako organizovali izbori, vladajuća većina može da ima problem reputacije, legitimiteta. I ako neko od opozicije izađe i pobedi vladajuća stranka, to bi bila neka vrsta Pirove pobede, jer ne bi dovela do smirivanja tenzija i utišavanja protesta.
Klačar za "Novosti" ukazuje i da SNS u prethodnom periodu nikada nije inicirao izbore "u piku" nekih protesta ili krize, već u trenutku kada bi se oni politički "izduvali".
- Kada je reč o opciji nove vlade, vladajuća koalicija je već planirala da sprovede robusnu rekonstrukciju ministarskog tima, u kojem bi bilo zamenjeno više od polovine članova. Drugo, to ostavlja prostor i da se formira Pokret za narod i državu, koji je najavio Vučić, i kako bi on mogao da se etablira i uđe u izbornu trku. Takođe, čini mi se da nova vlada ima više šansi nego izbori da dovede do smirivanja tenzija i protesta. Neki drugi ljudi, sa drugačijim biografijama i iskustvom moći će da se pozabave tim ključnim pitanjem - pokretanje dijaloga i izlazak iz stalne političke tenzije.
Nužan je balans
POVODOM mogućnosti da Vučić mandat za formiranje nove vlade ponovo da Vučeviću, za šta ne postoje bilo kakve zakonske prepreke, Klačar smatra da je ta opcija nerealna:
- Razlozi zbog kojih je Vučević podneo ostavku, a to je iz osećaja objektivne odgovornosti za neke od stavri koje su se dešavale u prethodnom periodu, jesu takvi da ne mogu biti poništeni za mesec-dva. Čini mi se da će se tražiti osoba koja malo manje polarizuje javnost i njih svakako ima i unutar i izvan SNS. Naprednjaci kod izbora mandatara moraju da ukalkulišu i politički i društveni momenat, odnosno da naprave balans između onoga što su očekivanja stranke i javnosti, da to bude osoba koja može da se izbori sa trenutnim izazovima.
Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost kaže da su i izbori i formiranje nove vlade dobra rešenja za Srbiju nakon ostavke premijera Vučevića, i ocenio da je prelazna vlada, koju traži deo opozicije, trenutno vrlo apsurdan model.
- Ne postoji nijedna politička artikulisana stranka koja bi činila tu neku prelaznu vladu, već samo postoje politikanti koji misle da trenutnu političku situaciju ili nezadovoljstvo mogu da pretoče u korist za sebe. Po meni, formiranje nove vlade doprinelo bi osveženju, novim politikama i personalnim rešenjima, dok će s druge strane, izbori ponuditi šansu svima onima koji su nezadovoljni da kreiraju politiku, izađu sa svojim konkretnim idejama i personalnim rešenjima i da pokušaju da mobilišu građane. To može biti vrlo lekovito za ovu političku situaciju, u kojoj vidimo da imamo partije i pristalice stranaka na vlasti koji podržavaju politiku predsednika Vučića, ali imamo i one za koje vidimo da su društveno nezadovoljni, ali politički nisu artikulisani - ocenio je Barac za "Novosti".
On je rekao da je u ovom trenutku za Srbiju najbolje da se dođe do smirivanja tenzija i do mogućnosti političkog i društvenog dijaloga. Ističe da je najgore rešenje da Srbija ostane zaglavljena u podelama, sukobima i konstantnom strahu od incidenata.
Ješić: Mandatar sa univerziteta
OSNIVAČ Pokreta "Solidarnost" Goran Ješić predložio je da četiri univerziteta koja, kako je naveo, "deo jedinog sektora u društvu koji ima kredibilitet od strane građana", treba da izađu sa mandatarom koji će biti u prelaznoj vladi i sa političkim ciljevima koji su jasni - hitni medijski zakoni, hitni izborni zakoni i rešavanje ekonomskih pitanja u vezi sa Rusijom.
- Ta ekipa može da organizuje izbore i mi izlazimo na izbore - naveo je Ješić.
Čuli su se i predlozi da se u slučaju izbora napravi "profesorska i studentska lista od 250 kandidata za poslanike".
Klačar tvrdi da je legitimno da se iznose razne ideje, ali da bi bilo dobro da se pre nego što se kandiduju građanima dobro promisle i razrade:
- Nisam nijednog momenta razumeo da su univerziteti ili studenti zainteresovani za tako nešto, da na taj način trenutno ulaze u politički život.
KANDIDAT ZA RUMUNSKOG PREDSEDNIKA ĐORĐESKU: Ukrajina je izmišljena država, biće podeljena sto posto
KANDIDAT za predsednika Rumunije Kalin Đorđesku izjavio je da je Ukrajina „izmišljena država“ koju će podeliti susedi.
30. 01. 2025. u 13:44
BRITANSKI EKSPERT: Imamo posla sa diletantom – Zelenski ne može da podnese da je kraj
ŠEF ukrajinskog režima Vladimir Zelenski podsvesno ne može da prihvati temu povlačenja ukrajinskih snaga u zoni borbenih dejstava, izjavio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris
30. 01. 2025. u 07:58
GLUMICA IZ "SELO GORI" UMRLA OD DROGE: Brat joj se ubrzo udavio u Dunavu
"STRAŠNO mi je teško, moja bol je ogromna i niko je neće izlečiti dok sam živa. Meni je i sin Jovan odmah za Ivanom otišao. Udavio se u Dunavu, bio je mnogo vezan za sestru i nije mogao nikako da je preboli."
31. 01. 2025. u 17:17
Komentari (0)