VANREDNO OBRAĆANJE MEDIJIMA ŠEFA POSLANIČKE GRUPE SNS: "Očekujemo da se borba protiv korupcije vodi neselektivno" (VIDEO)

Новости онлајн

24. 02. 2025. u 14:11

ŠEF poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov izjavio je danas da bi u okviru borbe protiv korupcije morali da odgovaraju svi, bez obzira na partijsku pripadnost, kako bi ta borba bila sveobuhvatna i istakao da se ne može govoriti o celovitoj borbi protiv korupcije dok u tom kontekstu odgovore na određena pitanja ne budu dali funkcioneri Stranke slobode i pravde Dragan Đilas i Marinika Tepić.

ВАНРЕДНО ОБРАЋАЊЕ МЕДИЈИМА ШЕФА ПОСЛАНИЧКЕ ГРУПЕ СНС: Очекујемо да се борба против корупције води неселективно (ВИДЕО)

Foto: Tanjug/VLADIMIR SPORCIC

Jovanov je na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini istakao da SNS podržava borbu protiv korupcije, ali da, kao što članska karta SNS-a ili bilo koje druge stranke u vlasti ne može da bude štit od odgovornosti, tako ni članska karta bilo koje opozicione partije nikoga ne može da zaštiti.   

 - Mi smo imali prilike da vidimo kada je bilo nagoveštaja da će predstavnici nekih opozicionih stranaka morati da odgovaraju za određene stvari da se odmah krene u medijsku kampanju kako je to politički progon. Korupcija ne sme imati političko obeležje, onaj ko je u tome učestvovao mora da odgovara, bez obzira na to kojoj političkoj opciji pripada - rekao je Jovanov.   

 On je dodao da je Đilas izjavio da je "svoje prve pare napravio 2005. godine" i da je Đilas 2004. godine postao direktor Narodne kancelarije predsednika Srbije.   

 - On sam kaže da pre toga velike pare nije napravio, a prve ozbiljne pare je napravio kada je došao na državnu funkciju. Njegova najpoznatija kompanija Multikom grupa nastaje u septembru 2004. koja će kasnije prihodovati, kao što je sam govorio, 619 miliona evra, čime se on, kaže, ponosi - naveo je Jovanov.    

Dodao je da se u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije koji je objavljen 2011. govori se o raznim kompanijama Dragana Đilasa koje funkcionišu u okviru Multikom grupe.    

 - Ta kompanija, u čijem vlasništvu je bila i produkcijska kuća Emotion, je snimala najskuplje televizijske programe. Emotion produkcija nastaje 2002. dok u martu 2005. ustupa 49 odsto vlasništva Đilasovoj firmi Direct media, za oko 2.500 dolara. U januaru 2007. Direct media prebacuje svoje vlasništvo na majku firmu Multikom grupu, a u maju 2011. Multikom prodaje svoj udeo za 269 miliona dinara, odnosno oko 2,77 miliona evra - istakao je Jovanov.   

 Prema njegovim rečima, u navedenom izveštaju se vidi da četvrtina prihoda koje prihoduju kompanije Dragana Đilasa dolazi iz budžeta Srbije.  

 - "Direct media" preuzima preduzeće Big print i celokupno vlasništvo prenosi Multikom grupi. U aprilu 2008. Multikom prodaje tadašnjem direktoru 10 odsto udela za oko 1.000 evra, a zatim pet godina kasnije on je vraća za 90.000 evra, ali ono što je tu važno jeste da je Big print pružao usluge Skupštini Beograda, GO Novi Beograd, Zvezdara teatru, Ateljeu 212, Beogradskom dramskom pozorištu, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, Turističkoj organizaciji Beograda, Biblioteci Beograda, KC Beograda, Domu omladine i Domu zdravlja Rakovica. Sve u vreme dok je Đilas bio gradonačelnik, a potpuni nonsens je da su usluge pružane tada zatvorenom Narodnom muzeju - rekao je šef poslaničke grupe SNS u parlamentu.    

Jovanov je istakao da SNS smatra da je potrebno da se dođe do odgovora na pitanje kako je objekat za odmor dece postao "kuća velikog brata".    

 - Cela priča počinje 2005, kada je firma Dragana Đilasa za zakupninu kuće sa bazenom platila 40.000 evra, odnosno 476 evra mesečno za 2.000 kvadrata. Kako se čini, ta firma je otela gradsko građevinsko zemljište i izgradila objekat na Košutnjaku pored filmskog i Pionirskog grada za snimanje rijaliti serijala Veliki brat - rekao je on.   

 Jovanov je naglasio da SNS traži da se istraži kako su finansirani pojedini sportski klubovi sa teritorije Vojvodine za vreme mandata Marinike Tepić na mestu pokrajinskog sekretara za sport i omladinu od 2012. do 2016. godine.    

 - Tražimo da se konačno da odgovor na pitanje kako je finansiran FK Dinamo iz Pančeva u periodu od 2012. do 2016, kako je u istom periodu finansiran FK Sloga iz Temerina, kao i svi projekti koji su finansirani od strane Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu u periodu od 2012. do 2016. u Opštini Temerin. Član Veća za sport koji je povlačio najveća sredstva za sport je bio suprug Marinike Tepić - rekao je Jovanov.  

  Dodao je da je potrebno istražiti kako je u navedenom periodu finansiran klub Spartans koji, kako je rekao, faktički nije postojao.  

- Tražimo i da se istraži po kom osnovu su finansirane banatske šore u milionskim iznosima. To je čobanska igra u Banatu i ne spada u sport koji može biti finansiran iz budžeta. To je kao da iz budžeta neko finansira igranje lastiša ili trule kobile. Jedino što daje odgovor zašto je ovo finansirano jeste činjenica da su na čelu ovih klubova i u organizaciji ove igre bili visoki funkcioneri, najviši funkcioneri njene tadašnje stranke - rekao je Jovanov.    

On je dodao da je "poznato" da Marinika Tepić živi "u stanu od ar i po" u centru Novog Sada i da tu možda leži odgovor gde su pare zapravo završile, navodeći da Tepić taj  stan na početku i tokom trajanja mandata u pokrajinskoj vladi nije imala.     

Jovanov je istakao da se neće sastati sa evropskim izvestiocem EP za Srbiju Toninom Piculom, ali da će SNS imati svog predstavnika na razgovoru sa izvestiocem EP.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEVEROVATNA PONUDA PO SJAJNIM CENAMA